Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lipiec w domu i na balkonie. Kalendarz prac ogrodniczych.

Hanna Masternak, Małgorzata Szymczykiewicz

Choć lipiec to przede wszystkim czas odpoczynku i wakacyjnych wyjazdów, nie zapominajmy o zielonych domownikach.

Podlewamy rośliny obficie co dzień rano.
Podlewamy rośliny obficie co dzień rano.
Fot. shutterstock/Kzenon
W domu.

Chronimy przed słońcem

W upalne dni słońce może uszkodzić rośliny stojące na parapetach okien południowych i południowo-zachodnich. Dlatego trzeba postawić je głębiej w mieszkaniu lub przynajmniej odsunąć od szyb i osłonić firanką lub niezbyt grubym papierem.

Nawadniamy

Kwiaty podlewamy regularnie, dostosowując częstotliwość nawadniania i ilość wody do aktualnej temperatury i wilgotności powietrza. Jeżeli wyjeżdżamy na dłużej, musimy powierzyć kwiaty opiece przyjaciół lub w inny sposób zapewnić im stały dostęp do wody (piszemy o tym na str. 70).

Regularnie odkurzamy liście W okresie częstego wietrzenia mieszkań do pomieszczeń dostaje się sporo drobnego kurzu. Usuwamy go mokrą ściereczką, by nie zabierał liściom światła i nie utrudniał tkankom oddychania.Na balkonie i tarasie .

Nawozimy

Regularnie zasilamy rośliny nawozem wieloskładnikowym. Przy dokarmianiu raz na tydzień sporządzamy roztwór według przepisu na opakowaniu. Możemy też dodawać pożywkę do wody codziennie, ale wtedy rozcieńczamy ją dziesięciokrotnie w stosunku do tego, co zaleca producent.

Czyścimy kwiaty

Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany, aby rośliny nie wysilały się na tworzenie nasion. Zabieg ten zapewnia obfite i długie kwitnienie roślin i poprawia ich wygląd. Można też sadzić tak zwane samooczyszczające się odmiany, np. pelargonii, surfinii czy werben, które same zrzucają przekwitające kwiaty. Nie wszyscy jednak je lubią, bo takie rośliny śmiecą.

Unikamy zalewania

Po burzy i innych ulewnych opadach sprawdzamy, czy w skrzynkach nie gromadzi się woda. Gdy tak się dzieje, udrażniamy otwory odpływowe, żeby korzenie nie były narażone na gnicie.

Chronimy przed szkodnikami

Rośliny w pojemnikach często są atakowane przez przędziorki (miniaturowe pajączki i snuta przez nie pajęczyna). Aby nie dopuścić do inwazji szkodników, systematycznie przeglądamy liście od dolnej strony (tam szkodniki pojawiają się najczęściej) i w razie potrzeby niezwłocznie stosujemy opryskiwanie chemiczne lub pałeczki owadobójcze Tarcznik albo Provado Combi Pin.

Kwitnie w lipcu...

Portulaka (Portulaca) to roślina jednoroczna, zależnie od gatunku osiągająca 5-10 cm wysokości (portulaka wielkokwiatowa) lub 20 cm (Portulaca umbraticola, na zdjęciu). Ma kwiaty w jaskrawych kolorach i mięsiste, grube liście. Kwitnie od lipca do jesieni. Lubi miejsca słoneczne, a ziemię żyzną, ale suchą i przepuszczalną. Rozmnaża się ją przez wysiew nasion w maju wprost do gruntu.

Skomentuj:

Lipiec w domu i na balkonie. Kalendarz prac ogrodniczych.