Nowoczesne nawadnianie
Mój ogródek ma 600 m˛. Mam tu żywopłot, rabaty bylinowe i niewielki trawnik. Rozważam założenie instalacji nawadniającej i mam w związku z tym kilka pytań... Grażyna Kobiela
Na czym polega automatyczne nawadnianie?
A.G.: Początek systemu podłączony jest do kranu, a jego pracę reguluje programator, na którym ustawiamy czas podlewania. Tutaj zamontowany jest także regulator ciśnienia wypływającej wody.
Jak działa i gdzie najlepiej sprawdza się nawadnianie kropelkowe?
A.G.: Z kranu do węży kroplujących doprowadzamy wodę za pomocą zwykłego węża ogrodowego lub rur, które wkopujemy w ziemię. Z rur do roślin woda doprowadzana jest za pomocą węży zaopatrzonych w dozowniki rozmiesz- czone co 30 cm . Woda wypływa z nich po kropelce, ale w całkiem sporych ilościach (1,5-4 l/godz.). Dociera dokładnie tam, gdzie jest potrzebna. Na rynku dostępne są węże naziemne.
Jak usprawnić podlewanie trawnika?
A.G.: Trawnik trzeba podlewać obficie, by woda wsiąkała głęboko (do 15 cm). Ale by nie stać godzinami z wężem, najlepiej zamontować wydajne zraszacze. Zależnie od typu nawadniają one teren o powierzchni od kilku do kilkunastu metrów kwadratowych. Możemy wybierać pomiędzy zrasza-czami dookolnymi a wahadłowymi - tu woda nawilża teren w kształcie prostokąta. Dużym ułatwieniem przy tym sposobie podlewania będzie zamontowanie programatora, który włączy lub przerwie dopływ wody w odpowiedniej chwili.
Jak to działa na trawniku?
A.G.: Tutaj najlepiej sprawdzają się zraszacze wynurzalne. Rozmieszczamy je w taki sposób, by nawadniały równomiernie cały obszar murawy. Ich pracą zawiaduje sterownik. Zamontowany dodatkowo czujnik deszczu wyłącza urządzenie, gdy zaczyna padać deszcz.
- Więcej o:
Wąż ogrodowy - najlepszy pomocnik ogrodnika
Jak spuścić wodę z nawadniania przed zimą?
Dziura w systemie nawadniania
Automatyczne nawadnianie zamiast konewki i węża
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?