Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róża 'Spevu', inaczej Lovely Fairy

Wiesław Gawryś

Tych, którzy róże kochają - nie trzeba szczególnie przekonywać do wykorzystywania ich w ogrodzie. Nieprzekonanym prezentujemy różę Lovely Fairy.

SLOWA KLUCZOWE: kwiat
Pełne kwiaty róży Lovely Fairy
fot. Monika Pawlonka
Róże to rośliny, które nieustannie cieszą się dużą popularnością, a olbrzymia liczba odmian spotykana w handlu powoduje, że często mamy kłopot z wybraniem tej najciekawszej. Na pewno godna polecenia jest odmiana 'Spevu' - bardziej znana pod handlową nazwą LOVELY FAIRY. Odmiana ta należy do róż wielokwiatowych i jednocześnie okrywowych. Jest niskim krzewem osiągającym 0,5-1 m wysokości i o podobnej średnicy. Rośnie średnio intensywnie. Jej pędy są zielone, cienkie, przewisające i pokładające się na boki, z licznymi dużymi i małymi kolcami. Krzewy są gęste, silnie rozkrzewione. Pierzaste liście średniej wielkości złożone są z 5-9 owalnych listków o długości do 4-5 cm, drobno piłkowanych, błyszczących i ciemnozielonych od góry. Jesienią przebarwiają się na ciemnowiśniowo i długo utrzymują się na krzewie.

Róża ta zakwita w połowie czerwca i kwitnie obficie aż do późnej jesieni. Ciemnoróżowe kwiaty o słabym zapachu są pełne, drobne (o średnicy 2-3 cm), skupione w duże kwiatostany niejednokrotnie składające się z kilkudziesięciu kwiatów. Roślina jest dosyć mrozoodporna (strefa 6a) - pędy przemarzają tylko podczas mroźnych i bezśnieżnych zim - ale wymaga tradycyjnego okrywania na zimę. Wiosną należy przyciąć wierzchołki pędów i o ile zajdzie potrzeba, wyciąć pędy przemarznięte. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w miejscach osłoniętych i łatwo nagrzewających się. Wymaga gleby żyznej, wilgotnej, dobrze przepuszczalnej, o odczynie lekko kwaśnym.

Odmiana ta polecana jest szczególnie do ogrodów przydomowych, parków i zieleni osiedlowej, a także ulicznej. Może być także sadzona w większych pojemnikach, które na zimę należy zabezpieczyć lub przenieść do nieogrzewanych pomieszczeń. Dosyć tolerancyjna na choroby, w wilgotne lata często bywa porażana przez mączniaka prawdziwego i czarną plamistość liści.

Skomentuj:

Róża 'Spevu', inaczej Lovely Fairy