Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak się zaopiekować bieluniem surmikwiatem

Tekst: Alicja Gawryś

Nasi czytelnicy przywożą z wakacji lub dostają w prezencie różne ciekawe rośliny. W tym sezonie przebojem jest bieluń surmikwiat (Datura metel). Czy uprawia się go tak samo jak popularne datury w doniczkach?

Te uprawiane w doniczkach mają ogromne kwiaty i noszą przydomek "trąby anielskie" . Są to rośliny wieloletnie, powstały ze skrzyżowania datury białej z innymi gatunkami. W domu przechowujemy ja przez zimę w chłodnym pomieszczeniu, prawie bez podlewania.

Natomiast bieluń surmikwiat (Datura metel) jest gatunkiem jednorocznym, rozmnażanym z nasion i pod taką postacią można go kupić w sklepach. Chociaż bywa także sprzedawana w postaci rozsady w doniczkach. Jeden okaz rozrasta się w ciągu sezonu w "krzew" o wysokości 1-1,2 m i podobnej szerokości. Kwitnie obficie latem, a jego kwiaty - białe lub fioletowe - przypominają trąbki (nazwa rośliny pochodzi od surmy - indyjskiego instrumentu dętego). Niektóre odmiany tej rośliny mają podwójne płatki.

Ładne są też liście - szerokie i szarozielone.

Uwaga! Trucizna

Zarówno opisane wyżej części nadziemne rośliny, jak i zawiązujące się jesienią kolczaste owoce (a w nich liczne czarne nasiona) są trujące dla ludzi i zwierząt. Jeśli mamy w rodzinie małe dzieci, to lepiej nie dopuszczać do tej rośliny, a nasiona przechowywać do wiosny w niedostępnym dla nich miejscu.

Jak dbamy o roślinę

Młodą sadzonkę możemy przesadzić do większej donicy i uprawiać ją na tarasie, albo przesadzić ją do gruntu. wybieramy słoneczne miejsce, gdzie gleba jest żyzna. Dbamy o to, by stale byłą wilgotna. Po dwóch tygodniach po posadzeniu dokarmiamy roślinę nawozem dla gatunków kwitnących.

Kto zbierze jesienią nasiona, niech je przechowa w chłodnym pomieszczeniu. Czas wysiewu przypada w lutym lub w marcu. Nasiona umieszczamy w skrzyneczce z podłożem do wysiewu, w ciepłym (20 st. C) pomieszczeniu tuż przy oknie.

Po kilku tygodniach siewki pikujemy do pojedynczych doniczek. W ogrodzie można je posadzić pod koniec maja.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak się zaopiekować bieluniem surmikwiatem