Jak się zaopiekować bieluniem surmikwiatem
Nasi czytelnicy przywożą z wakacji lub dostają w prezencie różne ciekawe rośliny. W tym sezonie przebojem jest bieluń surmikwiat (Datura metel). Czy uprawia się go tak samo jak popularne datury w doniczkach?
Natomiast bieluń surmikwiat (Datura metel) jest gatunkiem jednorocznym, rozmnażanym z nasion i pod taką postacią można go kupić w sklepach. Chociaż bywa także sprzedawana w postaci rozsady w doniczkach. Jeden okaz rozrasta się w ciągu sezonu w "krzew" o wysokości 1-1,2 m i podobnej szerokości. Kwitnie obficie latem, a jego kwiaty - białe lub fioletowe - przypominają trąbki (nazwa rośliny pochodzi od surmy - indyjskiego instrumentu dętego). Niektóre odmiany tej rośliny mają podwójne płatki.
Ładne są też liście - szerokie i szarozielone.
Uwaga! Trucizna
Zarówno opisane wyżej części nadziemne rośliny, jak i zawiązujące się jesienią kolczaste owoce (a w nich liczne czarne nasiona) są trujące dla ludzi i zwierząt. Jeśli mamy w rodzinie małe dzieci, to lepiej nie dopuszczać do tej rośliny, a nasiona przechowywać do wiosny w niedostępnym dla nich miejscu.
Jak dbamy o roślinę
Młodą sadzonkę możemy przesadzić do większej donicy i uprawiać ją na tarasie, albo przesadzić ją do gruntu. wybieramy słoneczne miejsce, gdzie gleba jest żyzna. Dbamy o to, by stale byłą wilgotna. Po dwóch tygodniach po posadzeniu dokarmiamy roślinę nawozem dla gatunków kwitnących.
Kto zbierze jesienią nasiona, niech je przechowa w chłodnym pomieszczeniu. Czas wysiewu przypada w lutym lub w marcu. Nasiona umieszczamy w skrzyneczce z podłożem do wysiewu, w ciepłym (20 st. C) pomieszczeniu tuż przy oknie.
Po kilku tygodniach siewki pikujemy do pojedynczych doniczek. W ogrodzie można je posadzić pod koniec maja.
- Więcej o: