Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rośliny do oczka wodnego

Elżbieta Smolińska /TVR

Nawet nieduże oczko wodne warto wzbogacić o unoszące się na powierzchni lilie - piękne i stylowe.

SLOWA KLUCZOWE: teich gartenteich garten beet iris blumen natur see seerosen wasser fische stauden rabatte blätter frisch sommer frühling bunt gärtner gärtnerei hobby freizeit urlaub zuhause bepflanzung pflanzen holz bretter steg gartenarbeit gelb
Wiele roślin wodnych ogranicza zanieczyszczanie oczka przez glony.
Fot. Fotolia.pl
Wypoczynek nieopodal zbiornika wodnego to prawdziwa przyjemność. Woda wprowadza do ogrodu ruch, nawilża, chłodzi i odświeża powietrze, tworząc przy tym korzystny mikroklimat. A do tego jest ciekawym elementem dekoracyjnym, zwłaszcza gdy zbiornik obrastają rośliny. Warto je sadzić nie tylko ze względów estetycznych, wpływają one bowiem korzystnie na czystość wody.

Pięć stref głębokości

Oczka wodne i stawy powinniśmy obsadzać roślinami zgodnie z zasadą 5 stref głębokości. Na szczególną uwagę zasługuje strefa wody głębokiej. Pozostałe 4 to strefa wody płytkiej, bagienna, wilgotna i brzegowa.

W strefie głębokiej (na głębokości 0,4-1 m) sadzimy rośliny o pływających liściach, które ukorzenią się w dnie zbiornika. Pamiętajmy, że zimą woda nie może całkiem zamarznąć. Zbiornik musi mieć minimum 1 m głębokości.

Dno zbiornika najczęściej porastają moczarki kanadyjskie, trzy odmiany rdestnic (kędzierzawa, połyskliwa i przeszyta) oraz rogatek sztywny. Rośliny rosnące na dnie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oczka wodnego szczególnie w sytuacji, gdy zbiornik jest zarybiony.

Inne rośliny z tej strefy, np. grzybień, zwany też lilią wodną, i grążel żółty, wypuszczają długie łodygi, aby ich liście mogły unosić się na tafli wody. Tego typu gatunki wyglądają szczególnie efektownie, ale wymagają specjalnego sadzenia.

Pojemnik i podłoże dla roślin wodnych

Najlepszym podłożem dla roślin wodnych jest mieszanka ziemi ogrodowej, gliny i piasku (w proporcjach 1:2:1). Ale w centrach ogrodniczych można również kupić gotową ziemię przeznaczoną specjalnie dla tych gatunków.

Pamiętajmy, że nie należy używać podłoża do kwiatów ani gotowego substratu torfowego. Najczęściej zawierają one nawozy, które przyśpieszą rozwój glonów. Ponadto są zbyt lekkie - mogą wypłynąć z koszyka i zamulić wodę.

Kiedy sadzić rośliny w zbiorniku z wodą



Wszystkie rośliny wodne sadzimy w zbiorniku dopiero wtedy, gdy temperatura wody wyniesie ok. 10-12°C. Jeżeli nasz zbiornik jest odpowiednio głęboki i nie zamarza zimą do dna, lilii wodnych i grążeli nie musimy wyjmować. Większość z nich jest odporna na niską temperaturę i nie ma problemu z przezimowaniem. Wyjątek stanowią odmiany lilii wodnych o niebieskawych kwiatach. Te są bardzo delikatne i lepiej przechowywać je w cieplejszym pomieszczeniu.

Czy wiesz, że...

Lilie wodne, chociaż kojarzą się z luksusem, nie są szczególnie drogie. Ceny popularnych odmian rozpoczynają się już od ok. 20 zł. Jedynie wyszukane odmiany kosztują sporo (50- 90 zł).

Zobacz jak posadzić lilie wodne



    Więcej o:

Skomentuj:

Rośliny do oczka wodnego