Byliny o szarych liściach - srebro na rabatach
Szary kolor wcale nie jest smutny. Byliny o liściach w srebrzystych odcieniach stanowią doskonałe uzupełnienie wielobarwnych kwiatowych kompozycji.
Łatwe i odporne
Delikatne włoski i wosk na liściach służą roślinom jako zabezpieczenie przed nadmiernym parowaniem wody z blaszek, dlatego wiele z nich (np. bylice, mikołajki i przetacznik siwy) jest odpornych na suszę i może rosnąć na ubogich, piaszczystych stanowiskach.
Szare "futerko" na liściach to także dobre zabezpieczenie przed zimnem. Zauważmy, jak długo utrzymują się jesienią kosmate liście czyśćca bądź szarotki. Wiosną delikatne włoski pozwalają im przetrwać nawet spore przymrozki.
U niektórych gatunków (np. u funkii i gajowca) srebrzysty kolor liści wynika stąd, że pod skórką blaszek znajduje się cieniutka warstwa powietrza. Chroni ona tkanki przed dostępem zbyt ostrych promieni słonecznych.
Na rabatach
Przetacznik siwy i mikołajki to rośliny o wzniesionych pędach i wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Łatwo przyciągają wzrok, dlatego można im powierzyć ważne role w rabatowych kompozycjach. Ich dodatkowym atutem są ciekawe kwiaty, które u przetacznika mają intensywnie niebieski kolor. W jeszcze bardziej kontrastowym różowym kolorze kwitnie firletka omszona.
Liczne odmiany bylic o siwych - węższych lub szerszych liściach pełnią funkcję wypełniaczy na rabacie. Doskonale komponują się z szałwią szkarłatną i omszoną, dzwonkami oraz daliami.
Rośliny niskie, o zwartym pokroju, jak kostrzewa sina i czyściec wełnisty to idealne gatunki na obwódki. Posadzone
w rzędzie, doskonale podkreślają linię rabaty. Podobnie jak lawenda, z której przez odpowiednie strzyżenie można uformować niewielki żywopłot.
Najlepszą rośliną z liśćmi w srebrzystoszarym odcieniu na miejsca cieniste jest funkia Siebolda oraz odmiany mieszańcowe takie jak 'Blue Shadow' i 'Blue Angel', a oprócz niej płożący gajowiec. Obie te rośliny są jeszcze bardziej atrakcyjne w okresie kwitnienia - latem.
Natomiast jako gatunek okrywowy popularnością cieszy się rogownica. Jej płożące pędy pokryte są wąskimi liśćmi,
a w czerwcu także pachnącymi białymi kwiatami. Gdy płatki opadną, pędy kwiatowe przycinamy, a wówczas roślina znów zamienia się w srebrzysty dywan.
Na skalniakach i w skrzynkach
Doskonałym miejscem do ekspozycji szarych bylin jest ogródek skalny. Możemy tu posadzić kosmatą szarotkę alpejską, rojniki (np. pajęczynowaty), rozchodniki (np. łopatkowaty i hiszpański), rojnikowiec. Wyjątkową urodą odznacza się goździk siny, który na co dzień prezentuje się jako kępa szarych liści, zaś latem na ich tle tworzy różowe kwiaty.
Przestrzenie pomiędzy odłamkami skał możemy wypełnić niską aceną drobnolistną o szarozielonkawych dekoracyjnych liściach lub jej odmianą 'Kupferteppich' w odcieniu szarofioletowym.
Wrotycz gęsty i podobny do niego krwawnik klaweński tworzą zwarte skupiska dekoracyjnych liści. Latem urozmaicenie w ich wyglądzie wprowadzają talerzowate żółte kwiatostany.
Nic też nie stoi na przeszkodzie, by srebrne byliny zagościły na tarasach i balkonach. Kompozycje z ich udziałem mogą zdobić misy i skrzynie. Firmy ogrodnicze oferują specjalne odmiany balkonowe tych roślin. Do najładniejszych należy lebiodka 'Teddy' i żurawka 'Palace' o marmurkowych liściach. Można nimi uzupełnić kompozycje z kwiatów sezonowych.
- Więcej o:
- rabata
Rabaty - kwitnące dzieło sztuki
Najlepsze szare byliny
Modne rabaty. Kompozycje roślin
Perły cienistej rabaty - byliny
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników