Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Byliny o szarych liściach - srebro na rabatach

Alicja Gawryś

Szary kolor wcale nie jest smutny. Byliny o liściach w srebrzystych odcieniach stanowią doskonałe uzupełnienie wielobarwnych kwiatowych kompozycji.

Siwy kolor liści jastrzębca pochodzi od delikatnych włosków pokrywających blaszki. Ta niska roślina rozrasta się dzięki rozłogom.
Siwy kolor liści jastrzębca pochodzi od delikatnych włosków pokrywających blaszki. Ta niska roślina rozrasta się dzięki rozłogom.
Fot. Wojciech Kindlarski
Same zwykle nie rzucają się w oczy, za to świetnie "współpracują" z innymi roślinami. Posadzone obok czerwonych bądź fioletowych kwiatów, wyraźnie z nimi kontrastują, podkreślając ich urodę. Można powiedzieć, że szare byliny grają role drugoplanowe, ale tkwią w nich ukryte talenty. Każda z tych roślin, pomimo podobnego kolorytu, wygląda inaczej. Liście kostrzewy sinej są wąskie i matowe, u czyśćca szersze i pokryte miękkimi włoskami, a u mikołajka sztywne i jakby oblane woskiem. Różnice w kształtach i fakturach liści, a także pokroju i wysokości tych roślin sprawiają, że można z nich tworzyć wysmakowane kompozycje w stonowanej kolorystyce.

Łatwe i odporne

Delikatne włoski i wosk na liściach służą roślinom jako zabezpieczenie przed nadmiernym parowaniem wody z blaszek, dlatego wiele z nich (np. bylice, mikołajki i przetacznik siwy) jest odpornych na suszę i może rosnąć na ubogich, piaszczystych stanowiskach.

Szare "futerko" na liściach to także dobre zabezpieczenie przed zimnem. Zauważmy, jak długo utrzymują się jesienią kosmate liście czyśćca bądź szarotki. Wiosną delikatne włoski pozwalają im przetrwać nawet spore przymrozki.

U niektórych gatunków (np. u funkii i gajowca) srebrzysty kolor liści wynika stąd, że pod skórką blaszek znajduje się cieniutka warstwa powietrza. Chroni ona tkanki przed dostępem zbyt ostrych promieni słonecznych.

Na rabatach

Przetacznik siwy i mikołajki to rośliny o wzniesionych pędach i wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Łatwo przyciągają wzrok, dlatego można im powierzyć ważne role w rabatowych kompozycjach. Ich dodatkowym atutem są ciekawe kwiaty, które u przetacznika mają intensywnie niebieski kolor. W jeszcze bardziej kontrastowym różowym kolorze kwitnie firletka omszona.

Liczne odmiany bylic o siwych - węższych lub szerszych liściach pełnią funkcję wypełniaczy na rabacie. Doskonale komponują się z szałwią szkarłatną i omszoną, dzwonkami oraz daliami.

Rośliny niskie, o zwartym pokroju, jak kostrzewa sina i czyściec wełnisty to idealne gatunki na obwódki. Posadzone

w rzędzie, doskonale podkreślają linię rabaty. Podobnie jak lawenda, z której przez odpowiednie strzyżenie można uformować niewielki żywopłot.

Najlepszą rośliną z liśćmi w srebrzystoszarym odcieniu na miejsca cieniste jest funkia Siebolda oraz odmiany mieszańcowe takie jak 'Blue Shadow' i 'Blue Angel', a oprócz niej płożący gajowiec. Obie te rośliny są jeszcze bardziej atrakcyjne w okresie kwitnienia - latem.

Natomiast jako gatunek okrywowy popularnością cieszy się rogownica. Jej płożące pędy pokryte są wąskimi liśćmi,

a w czerwcu także pachnącymi białymi kwiatami. Gdy płatki opadną, pędy kwiatowe przycinamy, a wówczas roślina znów zamienia się w srebrzysty dywan.

Na skalniakach i w skrzynkach

Doskonałym miejscem do ekspozycji szarych bylin jest ogródek skalny. Możemy tu posadzić kosmatą szarotkę alpejską, rojniki (np. pajęczynowaty), rozchodniki (np. łopatkowaty i hiszpański), rojnikowiec. Wyjątkową urodą odznacza się goździk siny, który na co dzień prezentuje się jako kępa szarych liści, zaś latem na ich tle tworzy różowe kwiaty.

Przestrzenie pomiędzy odłamkami skał możemy wypełnić niską aceną drobnolistną o szarozielonkawych dekoracyjnych liściach lub jej odmianą 'Kupferteppich' w odcieniu szarofioletowym.

Wrotycz gęsty i podobny do niego krwawnik klaweński tworzą zwarte skupiska dekoracyjnych liści. Latem urozmaicenie w ich wyglądzie wprowadzają talerzowate żółte kwiatostany.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by srebrne byliny zagościły na tarasach i balkonach. Kompozycje z ich udziałem mogą zdobić misy i skrzynie. Firmy ogrodnicze oferują specjalne odmiany balkonowe tych roślin. Do najładniejszych należy lebiodka 'Teddy' i żurawka 'Palace' o marmurkowych liściach. Można nimi uzupełnić kompozycje z kwiatów sezonowych.

Skomentuj:

Byliny o szarych liściach - srebro na rabatach