Betonowe imitacje drewna...?
Imitacje drewna, szkła i kamienia w ogrodach zyskują coraz większą popularność. I co najważniejsze - czasem nawet wprawne oko nie dostrzeże ?drewna? z plastiku...
Jak z kamienia
Szczególnie bogaty jest wybór elementów do budowy nawierzchni udających naturalny kamień. Ciekawy efekt uzyskamy stosując postarzane betonowe kostki i płyty - o nierównych, jakby obtłuczonych krawędziach - lub bloczki wyglądające jak łupany kamień. Niektóre płytki pokryte są prawdziwym grysem kamiennym (od marmuru po granit), by wyglądały naturalnie i nie robiły się śliskie po deszczu. Można się również zdecydować na różnej wielkości płyty udające piaskowiec, trawertyn czy granit oraz na "klinkierowe" płytki doskonale imitujące oryginał.
Wiele ogrodowych kaskad, rzeźb, fontann, źródełek, ścianek wspinaczkowych i innych detali wykonanych jest z tzw. syntetycznego kamienia (konglomeratu, resztek naturalnego kamienia i tworzywa sztucznego wzmocniony włóknem szklanym). Materiał ten jest lekki i trwały, a przy tym odporny na obciążenia, niszczycielskie działanie wilgoci oraz promieni UV.
Jak z drewna
Ciekawym pomysłem jest zastosowanie w ogrodzie betonowych kopii podkładów kolejowych. Produkt wiernie odwzorowuje oryginał nie tylko barwą, lecz również pęknięciami, śladami po gwoździach itp. Podkłady można wykorzystywać w ogrodzie na wiele sposobów; układać z nich ścieżki, tworzyć obwódki rabat kwiatowych, obrzeże trawnika lub oczka wodnego. Ciekawe efekty osiągniemy również, układając podkłady w pewnych odstępach na ścieżce, a przestrzeń między nimi wysypując żwirem lub obsiewając trawą. Betonowe podkłady ułożone w pionie będą świetną palisadą umacniającą skarpę czy obrzeżem ścieżki. Dużym powodzeniem cieszy się też betonowy "parkiet" i inne "drewniane" elementy, np. w formie kwadratowych modułów, trapezów i klinów ułatwiających formowanie łuków, przydatne do wyrobu ogrodowych posadzek.
Sztachety z plastiku
Również producenci wyrobów z tworzyw sztucznych pomyśleli o zwolennikach naturalnego efektu. Plastik do złudzenia może bowiem naśladować drewno, żeliwo, rattan, szkło, beton czy kamień - estetyczny, a przy tym lekki jak piórko. Prawdziwym hitem są meble i donice powlekane plecionką - doskonałą imitacją wikliny lub rattanowych splotów, lekką, a zarazem trwałą. W ogrodach coraz częściej stosuje się też przejrzyste i nietłukące "szklane" tafle z plastiku oraz sztachety z PCV (klasyczne lub imitujące te kute z metalu, gięte w wymyślne wzory), doskonałe do budowy balustrad, płotów i furtek. Z desek z tworzywa sztucznego można też układać nawierzchnie; dzięki ryflowanej (żłobionej) powierzchni nie są one śliskie nawet po deszczu.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Oryginalne i modne nawierzchnie
Projektowanie ogrodów cz. 4. Efektowne i niedrogie nawierzchnie ogrodowe.
Jak rozsadzić borówki?
Grubosz - drzewko szczęścia. Pielęgnacja i uprawa
Piękne iglaki - ciekawy pokrój, piękne szpilki. Krzewy iglaste
Porosty na drzewach czyli czy porosty na pniu szkodzą drzewu?
Co już można sadzić na balkonie? [Wiosna]
Ściółkowanie korą [Porada eksperta]