Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Opryski drzew owocowych. Ochrona drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami

Małgorzata Wójcik

Już wczesną wiosną, w marcu, warto opryskać i zabezpieczyć drzewa przed chorobami i szkodnikami, które mogą je zaatakować w nadchodzącym sezonie.

27.06.2002 WARSZAWA ROSLINY ROZA PNACA ZAATAKOWANA PRZEZ MSZYCE FOTO. ARKADIUSZ SCICHOCKI/AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA LADNY DOM NUMER SPECJALNY - OGROD 1/2011 - 4 2011
Róża pnąca zaatakowana przez mszyce
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Do pierwszych oprysków należy się zabrać zanim jeszcze zaczną na roślinach pękać pąki.

Jeżeli w naszym ogrodzie rosną brzoskwinie, jabłonie, wiśnie, grusze i leszczyny trzeba je zabezpieczyć przed groźnymi chorobami grzybowymi, m.in. kędzierzawością liści brzoskwiń, parchem, szarą pleśnią czy zgnilizną owoców. W tym celu stosujemy roztwór Pomarsol® Forte, który jest dobrze tolerowany przez rośliny i nie uszkadza ich.

Najlepszym momentem na zabezpieczenie grusz i jabłoni przed powszechną chorobą drzew owocowych, czyli parchem jest okres pękania pąków na tych roślinach. Przeciwko parchowi można zastosować kilka różnych środków. Pierwszy to Antracol®, który jest skuteczny przy niskich temperaturach (poniżej 10 st. C). Preparat ten ponadto jest odporny na deszcz oraz działanie promieni słonecznych i jest bezpieczny dla pszczół. Dzięki temu, że zawiera w swoim składzie cynk, dodatkowo zwiększa odporność drzew na choroby grzybowe. Jeżeli jednak temperatura powietrza jest wyższa (przekracza 12 st. C) warto sięgnąć po Pomarsol Forte. Środek ten wykorzystuje się do ochrony brzoskwiń przed kędzierzawością i jabłoni przed parchem. Aby zwiększyć skuteczność działania preparatów grzybobójczych oraz zapobiegać powstawaniu odpornych form chorób można też zastosować dwa środki jednocześnie - Antracol® i Zato.

Wraz z rozwijaniem się pąków na roślinach pojawiają się różnego rodzaju szkodniki. Zanim drzewa zaczną kwitnienie można je ochronić przed mszycami, miodówkami i kwieciakami. Decis Ogród to preparat, który skutecznie chroni przed szkodnikami wiele gatunków roślin. Można nim opryskiwać zapobiegawczo jabłonie, róże i kocimiętkę.

Jeżeli zabieramy się za sadzenie warzyw na grządkach, bylin, drzew i krzewów ozdobnych warto sięgnąć po Previcur Energy 840 SL, środek doglebowy. Po zastosowaniu i podlaniu roślin jest szybko przez nie wchłaniany i transportowany z korzeni do łodyg i liści. W ten sposób chroni je przed chorobami grzybowymi i zapobiega ich rozwojowi.

Skomentuj:

Opryski drzew owocowych. Ochrona drzew owocowych przed chorobami i szkodnikami