Ogród Pani Grażyny [Marzenia się spełniają]

Grażyna Dworczyk

Zobaczcie jak nasza czytelniczka wraz z mężem wyczarowała na powierzchni 235 m kw bardzo zaniedbanej ziemi znajdującej się na dawnych terenach glinianki swoje "zielone królestwo".

Ogród Pani Grażyny
Ogród Pani Grażyny
Grażyna Dworczyk

Pani Grażyna opowiada o losach swojego skrawka raju:

Zamiłowanie do roślin i przyrody wyniosłam już z domu babci , mieszkaliśmy blisko lasu ,dookoła łąki i pola a przy domu ogród pełen kwiatów. Mój mąż również uwielbia otaczać się przyrodą . Gdy ponad 25 lat temu zamieszkaliśmy w bloku, blisko kopalń i huty, sielanka wsi zniknęła, chciałam mieć choć mały kawałek ogródka. Mąż spełnił moje marzenia. Kupiliśmy ogródek o powierzchni 235 m , który był bardzo zaniedbany i znajdował się na dawnych terenach glinianki. Pracy było sporo i czasy takie , w których nasz rynek nie rozpieszczał ogrodowymi cudami. Trudne warunki nie odstraszały nas jednak.

 

Kwiaty, kwiaty


Pierwsze roślinki kupiliśmy wysyłkowo z Holandii i były to tulipany o niespotykanych wtedy kolorach ,po ich zakwitnięciu byliśmy zachwyceni. Teraz nasz ogród mieni się kwitnieniem roślin od wiosny do późnej jesieni .A zimą ozdobą są różnego rodzaju iglaki tj. kosodrzewiny, jałowce, tuje, cyprysiki oraz krzewy zimozielone np. bukszpany i mahonie. Po pergoli obok furtki wspina się wiciokrzew pomorski, ścieżkę prowadzącą do altanki okalają rabaty, obsypane kwiatami od wczesnej wiosny do późnej jesieni są to : ciemierniki ,przebiśniegi ,krokusy, cebulice syberyjskie, tulipany, piwonie, aksamitki, gazanie, a między nimi rosną nasze kochane róże wielkokwiatowe, a od dwóch lat zakwitają różyczki miniaturki w 4 kolorach, trawy ozdobne. Na pergoli , wspinają się róże pnące tworząc ściankę dla naszego zacisza wypoczynkowego, stoi tam ławeczka a obok niej nasz ogrodowy krecik z kwiatami i donice z kompozycjami kwiatowymi, bukszpany formowane w kule i inne kształty, za ławeczką rośnie jeżyna bezkolcowa. W maju witają nas bzy Sensation, Palibin. Na pozostałym terenie rosną tworząc wspólną harmonię floksy, liatry, trytomia groniasta , pustynniki,szarłaty,lilie ,mieczyki, wiele kolorów liliowców, hortensje - Limelight , Pinky Einky ,Phantom, Bobo.

 

Czas na zmiany


Z upływem lat ogród nasz zapełnił się mnóstwem kwiatów i roślin wtedy postanowiliśmy go powiększyć dzierżawiąc od miasta przylegający teren około 100m. Na środku utworzyliśmy klomb otaczając go kamieniami, na którym rosną trawy ozdobne, gazanie , yuka -Wright Edg , nagietki, bratki. Winobluszczem pięciolistkowym i milinem obsadziliśmy ogrodzenie, posadziliśmy berberysy, trzmieliny, na skarpie rośnie irga i tu też mamy drugi zakątek do wypoczynku z ławeczką a słoneczko zagląda tam do późnego wieczora .Otoczony on jest wieloma iglakami , rododendronem, perukowcem , malwami , hibiskusem .Część ogrodu stanowią drzewa i krzewy owocowe ( brzoskwinia ,śliwa ,wiśnia, jabłoń , porzeczki , agrest , maliny ), na drzewach umiejscowione są budki lęgowe dla ptaków. Altankę ozdabiaja rośliny jednoroczne.

Trudno określić ,które rośliny sprawiają nam najwięcej radości , ale chyba najbardziej dumni jesteśmy z kolekcji liliowców i iglaków. Krzewy i iglaki są przez męża formowane, jest to jego pasja. W tym roku najbardziej jesteśmy dumni z naszej Yuki , która zakwitła na wysokość 3,2 m.

 

Inspiracje


Inspiracją do tworzenia naszego królestwa , bo tak nazywamy nasz ogródek jest dostępna literatura i programy TV. W większości kierujemy się własnymi pomysłami. Przynajmniej dwa razy w roku jeździmy na wystawę kwiatów do WPKiW w Chorzowie.

 

Zobacz galerię zdjęć ogrodu Pani Grażyny:Skomentuj:

Ogród Pani Grażyny [Marzenia się spełniają]