Projekty balkonów i loggi
Niezależnie od tego, czy mamy mały, czy duży balkon, chcemy na nim miło spędzać czas. Jak go urządzić?
Pomysły na aranżację balkonu. Projekty balkonów
Balkon to namiastka ogrodu, dlatego wiele osób chętnie spędza na nim sporo czasu. Jego wyposażenie zależy od tego, co chcielibyśmy na nim robić. Czy będziemy tu zapraszać gości na kawę, czy raczej w samotności czytać książkę bądź pracować z laptopem? Czy kochamy słońce, czy od ostrych promieni wolimy się odgrodzić parasolem? A może ktoś tak lubi rośliny, że obstawi nimi całą podłogę. Na tej małej powierzchni może się też znaleźć miniaturowe oczko wodne lub fontanna.
Jak wyposażyć balkon
Praktyczna nawierzchnia Podłoga na balkonie musi być odporna na wilgoć i mróz. Można tu ułożyć specjalne płyty tarasowe lub nawierzchnię drewnianą (konieczna jest jej impregnacja).
Wygodne meble Krzesła, leżanki i stoliki powinny być wykonane z lekkich i trwałych materiałów. Dobrze, jeśli są składane, bo łatwiej je można schować na zimę pod dach. Godne polecenia są meble z polyrattanu (łatwo je utrzymać w czystości), rattanu, drewna egzotycznego, giętego metalu lub plastiku dobrej jakości. Muszą być stabilne.
Poduszki i materace Jeśli są obszyte materiałem odpornym na wilgoć, można je bez obaw pozostawić na balkonie na całą dobę. Praktyczny jest także nieprzemakalny obrus, zaopatrzony w obciążniki na rogach.
Światło Na balkonie warto ustawić lampy solarne, które ładują się pod wpływem energii słonecznej, albo lampy ledowe
Oto nasze propozycje urządzenia balkonów o różnych kształtach.
Projekty balkonów. Balkon w kształcie litery L
Oto dość duży balkon, który może służyć do słodkiego nicnierobienia. Usytuowanie przy dwóch ścianach budynku pozwala na wydzielenie strefy intymnej, którą organizujemy "za węgłem". Tu ustawiamy wygodne leżanki, można się więc poopalać albo podrzemać.
Zakątek od balustrady oddziela ściana roślin w dużych pojemnikach, dzięki której jest zacisznie, nawet gdy balkon położony jest na wysokim piętrze, gdzie często hula wiatr.
Drugą część balkonu zdobi tylko jedna donica z kwiatami, reszta podłogi (wykonanej z trwałego drewna egzotycznego) pozostaje wolna. Można tu się oddawać porannym ćwiczeniom gimnastycznym albo uprawiać jogę. Również dzieci mają sporo miejsca do zabawy.
Rys. Grażyna Rodziewicz
Rośliny na balkonie:
1 trawa awena wiecznie zielona, 2 miskant cukrowy, 3 tawuła japońska 'Golden Princess', 4 sundaville, 5 drzewko laurowe prowadzone w formie piennej, 6 lawenda francuska
Fot. Shutterstock
Taki kształt pozwala dość wygodnie zagospodarować przestrzeń. Urządzamy tu kącik wypoczynkowy z fotelami i stolikami. Balkon od świata zewnętrznego oddziela rząd skrzynek z kwiatami ustawionych na balustradzie oraz pnącze rosnące na solidnych metalowych podporach. Jego pędy tworzą za siedzącymi ażurową ścianę.
Rys. Grażyna Rodziewicz
Rośliny na balkonie:
1 petunia o zwisających pędach, 2 winobluszcz, 3 funkia, 4 petunia
Fot. Shutterstock
Właściciele balkonów o takim kształcie, skarżą się, że jest on ?nieustawny?. Zaradzono temu dzięki prostemu zabiegowi - w narożniku ustawiono pod kątem prostym dwa siedziska z materacami i poduszkami. Na podłodze (wykonanej z paneli z drewna akacjowego na podkładzie PCV) stoi duża skrzynia z krzewem. Pozostałe kwiaty rosną w skrzynkach na balustradzie.
Usytuowanie głównych elementów w dwóch przeciwległych rogach balkonu sprawiło, że przestał się wydawać tak bardzo ?kiszkowaty?. Ściany udekorowano kołem ratunkowym i obijaczem burtowym, dzięki czemu wystrój balkonu przypomina marynarską kajutę.
Rys. Grażyna Rodziewicz Fot. Shutterstock
Rośliny na balkonie:
1. pelargonia, 2. hortensja
- Więcej o:
Metamorfoza dużego tarasu. Zobaczcie efekt przed i po
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?
Ogród bajkowy, preriowy czy angielski? Poznaj trendy na rok 2024
Deszczowy ogród – nowoczesny ekologiczny trend przydomowej przestrzeni
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu