Jakie meble na taras?
W każdym z nas drzemie natura sybaryty... Kawa na balkonie czy tarasie smakuje lepiej, jeśli pijemy ją w wygodnym fotelu.
Fotele, leżanki
Nie ma to jak poobiednia drzemka pod chmurką. Przydadzą się wtedy zachęcające do wypoczynku fotele i leżanki, a także stoliki do odstawiania szklanek z napojami, odłożenia lektury? Miłośnikom plażowania z pewnością przypadną do gustu leżaki, hamaki i rozkładane fotele z podnóżkami. Z kolei duży stół i wygodne krzesła na tarasie z widokiem na ogród sprawią, że przyjęcia na świeżym powietrzu okażą się ciekawsze niż tzw. domówki.Balkon najlepiej umeblować lekkimi sprzętami z aluminium lub tworzywa sztucznego. Hitem jest plastik udający rattanową plecionkę. Jego zaletą jest nie tylko mały ciężar, ale też łatwość konserwacji - wystarczy go przecierać wilgotną gąbką. Meble z tych materiałów można zostawić na balkonie także na zimę, co jest istotne, zwłaszcza gdy brak miejsca na przechowywanie balkonowych sprzętów. Niezmiennie popularne są tworzywa naturalne: bambus, rattan, wiklina. Wykonuje się z nich zarówno modele nowoczesne, jak i meble w stylu wiktoriańskim, np. obszerne fotele i kanapy zdobne w ażurowe wzory. Wciąż popularne jest drewno; decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że to krajowe wymaga corocznej impregnacji. Natomiast na balkonie absolutnie nie sprawdzają się meble żeliwne - są ciężkie, a przesuwane rysują posadzkę. Na słonecznych balkonach unikajmy ciemnych mebli, które mocno się nagrzewają. A jeśli miejsca jest mało, warto sięgnąć po sprzęty wielofunkcyjne, np. schowek na narzędzia będący zarazem siedziskiem czy donicą.
Fot. Ikea
Na zdjęciu powyżej: Fotel huśtawka z odpornego na warunki atmosferyczne włókna poliestrowego zawieszony na metalowym stelażu
Śledź wydarzenia ogrodnicze na naszym Facebooku
Obejrzyjcie ogród pełen kwiatów
Fot. Ewa Sochacka
Meble z technorattanu
Na balkon czy taras idealnie nadają się meble z technorattanu (tworzywa imitującego rattan), z aluminiowym stelażem zapewniającym lekkość i odporność na korozję. Coraz rzadziej przypominają one sztampowe zestawy krzeseł i stolików z dziurami na parasol, zaskakując nietypowym wzornictwem i efektowną kolorystyką. Można też kupić ich repliki z naturalnych witek. Najtrwalszy jest nieokorowany bambus oraz włókno bananowca, a najmniej trwały rattan i bambus okorowany - to materiały wręcz higroskopijne, chłonące deszczówkę i wilgoć z powietrza. Zmoczone pokrywają się plamami i niszczeją. Wykonane z nich meble można wystawiać na dwór tylko podczas ładnej pogody.
Na zdjęciu powyżej: Pomysłowe rozwiązanie na mały taras. Nieużywany stół i fotele można zsunąć, a będą zajmować mniej miejsca
Fot. Shutterstock/onsuda
Na zdjęciu powyżej: Leżanka z technorattanu, z poduchą z pianki powleczonej tkaniną może zdobić również wnętrze domu
Meble z tworzywa sztucznego
Dla bardziej wymagających łowców trendów projektanci przygotowali ofertę mebli z tworzywa sztucznego. Znajdziemy tu śmiałe formy, zaskakujące kolory, a nawet przezroczyste sprzęty z pleksi, które wyglądają jak... duchy mebli. Niektóre mają formę prostych sześcianów, ale są też modele o niezwykłych kształtach: spiral, zygzaków, jaj... W ofercie mebli z tworzywa sztucznego znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy intensywnych barw, rzadko spotykanych w ogrodowej przestrzeni (np. neonowych różów, zjadliwych zieleni, ognistych pomarańczy), jak i stonowanych barw ziemi. A żeby meble te były nie tylko efektowne, ale i wygodne, dostępne są zwykle w komplecie z nieprzemakalnymi poliestrowymi poduszkami zabezpieczonymi warstwą silikonu (dzięki temu nie płowieją na słońcu). Często robione są na indywidualne zamówienie lub w bardzo krótkich seriach. Dużo kosztują, ale za niepowtarzalność trzeba płacić!
Na zdjęciu powyżej: Tworzywo sztuczne może imitować metalowe sploty, a jest przy tym lekkie i odporne na korozję
Fot. Materiały prasowe
Na zdjęciu powyżej: Awangardowe mebelki z tworzywa sztucznego przykuwają wzrok niecodzienną formą i barwą
Chwasty - wspaniałe uzupełnienie diety oczyszczającej
Fot. Shutterstock/Heike Rau
Meble z drewna
Wciąż najbardziej popularne są meble z drewna - rodzimego (np. sosny, świerku, dębu, robinii akacjowej) lub egzotycznego (np. teku, bangkirai, ipe, wenge). To drugie jest bardziej odporne (drewno tekowe zachowuje trwałość nawet 100 lat!). Aby nie straciło ładnej barwy, raz w roku wystarczy je natrzeć specjalnym olejem. Meble z rodzimych gatunków na ogół są fabrycznie zabezpieczone przed wilgocią (jeśli nie, trzeba je pokryć odpowiednim lakierem lub impregnatem). Wybór drewnianych mebli na naszym rynku jest ogromny; znajdziemy tu modele pasujące do aranżacji w każdym stylu.
Na zdjęciu powyżej: Idealny na mały balkon - komplet składanych drewnianych mebli
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: Pełen komfort zapewnia ergonomicznie wyprofilowany szezlong z egzotycznego drewna
Na zdjęciu powyżej: Liście uszkodzone prze opuchlaka
Jak chronić się przed komarami?
Fot. Shutterstock/Birute Vijekiene
Meble z metalu
Meble z metalu są dosyć uniwersalne - dobrze wpisują się we wnętrza utrzymane w różnych stylach. Te nowoczesne, wykonane z lekkiego aluminium lub stali fabrycznie zabezpieczonej przed wilgocią są bardzo praktyczne (aluminium poza przetarciem z kurzu nie wymaga żadnych zabiegów, a stal trzeba pociągnąć farbą lub lakierem, kiedy powłoka zaczyna się łuszczyć). Natomiast meble nawiązujące do wzornictwa rodem z XIX w. już z samego założenia powinny być masywne. Dlatego z reguły wykonane są z żeliwa, niestety zbyt ciężkiego na balkony i tarasy. Producenci znaleźli i na to radę, zastępując żeliwo odpowiednio "podrasowanym" lekkim aluminium. Takie meble nie ustępują żeliwnym urodą, są jedynie dużo lżejsze, a przez to wygodniejsze w użyciu.
Na zdjęciu powyżej: Komplet mebli do tarasowej jadalni. Ażurowe siedziska i oparcia krzeseł zapewniają przewiewność, a aluminiowa konstrukcja - stabilność
Fot. Materiały prasowe
Na zdjęciu powyżej: Stylowy zestaw mebelków z giętej stali - efektowny, lekki, kolorowy
Meble z tkanin, dzianin, a nawet... filcu
Dużym powodzeniem cieszą się też sprzęty z tkanin, dzianin, a nawet... filcu. Kolorowe hamaki oraz poduchy wypełnione styropianowym lub poliestrowym granulatem mogą pełnić funkcję mebli (służyć za leżanki, siedziska)lub być niebanalnym dodatkiem.
Na zdjęciu powyżej: Na małym balkonie leżankę można zastąpić hamakiem, a fotele poduchami.
Fot. Tchibo
Na zdjęciu powyżej: Wygodne siedziska z wodoodpornych pokrowców wypełnionych poliestrowymi kuleczkami.
Kiedy można wynosić rośliny z domu na balkon
Fot. Flora Dania
- Więcej o:
- meble