Kolorowy żywopłot
Gdy na granicy z sąsiadem posadzimy grupy kwitnących krzewów, zyskamy przesłony, które nie tylko zapewnią nam intymność, ale stworzą efektowne, barwne ramy ogrodu.
Stan obecny: Pasmo ziemi o pow. 5x20 m na granicy działki, ekspozycja południowo-wschodnia, gleba słaba, w głębi las. Za płotem widać dom sąsiada. Właściciele nie chcą wysokich drzew; usunęli kilka sosen, by wpuścić słońce. Tę część ogrodu będą oglądać z piętra domu.
Swobodnie - dla zwolenników natury
Posesje rozmieszczone na polanie w zacisznym leśnym otoczeniu dzieli przejrzyste ogrodzenie z siatki. Dzięki temu obszary ogrodów wydają się większe, lecz trochę brakuje prywatności. Pas graniczny trzeba zagospodarować tak, by zasłaniając się od sąsiadów, zachować swobodny, rekreacyjny charakter działki i nie zacienić ogrodu.
W roli takich przesłon sprawdzą się krzewy i niezawodne pnącza.
Na siatce można rozpiąć np. powojnik jesienny (Clematis terniflora), kwitnący mnóstwem małych białych kwiatków, a pień pozostawionej na działce sosny wykorzystać jako podporę dla przywarki japońskiej. Obszar za drzewem, na tle lasu, to "dziki zakątek" (A) z naturalnym poszyciem, gdzie nie trzeba kosić trawy. Jeśli wprowadzimy tu błękitne cebulice, wiosenny efekt będzie wspaniały. Miejsce to zagospodarują też krzewy: wdzięczny klon tatarski i grupa niezawodnych tawuł van Houtte'a. Żwirowa łukowata ścieżka biegnąca obok rabaty bylin (B) połączy ten obszar z werandą ulokowaną od strony drogi. Będą towarzyszyć jej bukiety krzewów swobodnie rozmieszczonych wzdłuż ogrodzenia.
Geometrycznie - dla perfekcjonistów
Ten projekt powinien spodobać się ogrodnikom lubiącym uporządkowaną przestrzeń i nie stroniącym od pracy: zagospodarowywane pasmo ziemi proponujemy podzielić na mniejsze obszary ustawionymi poprzecznie żywopłotami z ligustru. Połączy je wąski chodniczek z płyt w neutralnym kolorze. Niewielki placyk (A) osłoni od ulicy swobodny żywopłot z tawuły. Znajdzie się tu miejsce na płytki basenik z wodą płynącą w obiegu zamkniętym, zagonek ozdobnych traw, a pod ścianą werandy - rabatę roślin sezonowych.
Część środkową (B) ozdobi pojedynczy krzew aronii czarnoowocowej, rozpięte na ścianie minikiwi oraz rabata floksów. Natomiast w części trzeciej (C) proponujemy ustawić altankę w towarzystwie smukłego cyprysika, a na wprost niej - przytuloną do domu rabatę z różami okrywowymi, bodziszkami i peoniami. Obszar za sosną (D) pozostawmy naturze - nie wybierajmy się tu z kosiarką, posadźmy raczej ranniki, fiołki i cebulice. Granicę z lasem ozdobią znoszące zacienienie krzewy suchodrzewu chińskiego i trzmieliny europejskiej.
- Więcej o:
Metamorfoza tarasu. Ciekawe aranżacje z pnączami
Elegancki przedogródek. Metamorfoza ogrodu
Metamorfoza wąskiego balkonu o powierzchni 6 m kw
Szybka metamorfoza ogrodu. Ogrodowe triki
Szklarnia, tunel foliowy, inspekt - sposoby na własne warzywa
Ogród dla zabieganych – rośliny na lata
Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?
Rabata w cieniu. Jak obsadzić zacienione rabaty? Jak dobrać do nich odpowiednie rośliny?