Kawa na palecie [Zrób to sam]
Jeśli wpadnie nam w ręce drewniana paleta, nie wyrzucajmy jej zbyt pochopnie, lecz przeciwnie - tchnijmy w nią nowe życie.
Kawa na palecie
Wydawać by się mogło, że drewniane palety wykorzystywane przy transporcie mają tylko to jedno zastosowanie. Tymczasem świetnie nadają się one do recyklingu. Co więcej ? są wręcz na topie! Na tarasach i w ogrodach, nie wyłączając nawet tych ekskluzywnych, co raz częściej można spotkać sprzęty wyczarowane z palet. My zdecydowaliśmy się na prosty, lecz efektowny stolik. Do jego wykonania wystarczyła jedna paleta! Pracę trzeba rzecz jasna zacząć od zgromadzenia palet. Jeśli nie zostały nam one np. poukładaniu ogrodowej ścieżki czy podjazdu z kostek (które często są na nich transportowane), poszukajmy ich w magazynach, składach budowlanych lub w skupach. Naprawdę warto ? zakup palety to koszt rzędu 20-25 zł za sztukę! Najtańsze(ok. 10 zł za sztukę) są palety z odzysku.
EURO PALETA przemyslowa 120... | EURO PALETA przemyslowa 100... | |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |
Okiem fachowca
AGNIESZKA ŻELAZKO - fotoedytorka,autorka pomysłu
Przed przystąpieniem do pracy sprawdźmy, czy pale y są w dobrym stanie. Do bijmy wszelkie wystające gwoździe, wymieńmy lub usuń my pęknięte deseczki. Pamiętajmy też o dokładnym oszlifowaniu palet (aby nie było żadnych drzazg ani zadziorów) oraz ich zabezpieczeniu przed działaniem czynników atmosferycznych. Na rynku dostępna jest cała gama impregnatów i lakierów do drewna. Do wykonania stolika wystarczą nam najprostsze narzędzia, które można znaleźć w większości domów: piłka, młotek, obcęgi, wiertarka.
Jak samemu zrobić stolik? [Krok po kroku]
KROK 1
Paleta służąca do przewozu towarów jest duża ? typowe wymiary to 80×120 cm lub 100×120 cm. My wybraliśmy ten pierwszy model. Po nie waż taras, na którym ma stanąć sto lik, jest niewielki, przecięliśmy paletę na pół, na dwie bliźniacze części. Zrobiliśmy to piłką do drewna, ale można też użyć wyrzynarki.
Fot. Agnieszka Żelazko
KROK 2
W wyniku przecięcia uzyskaliśmy dwie bliźniacze części palety, każda z nóżkami. Palety nie są wysokie (standardowa wysokość to 14 cm). Aby stolik był wygodniejszy (a więc wyższy), postanowiliśmy postawić połówki palet jedna na drugiej ? pierwsza posłuży za blat, druga za podwyższającą podstawę.
[Krok po kroku]
KROK 3
Wcześniej jednak dokładnie szlifujemy powierzchnię obu połówek palety, zwracając szczególną uwagę na świeżo odcięte miejsca. Używamy do tego celu pilnika do drewna, ale znacznie wygodniej i szybciej można to zrobić szlifierką. Na koniec całość trzeba wygładzić papierem ściernym.
Fot. Agnieszka Żelazko
KROK 4
Połówki oszlifowanych już palet łączymy ze sobą za po mocą długich gwoździ (można też użyć wkrętów) ze stali nierdzewnej (dzięki temu nie będą rdzewieć i brudzić nam rąk np. pod czas prze stawiania stolika) ? w razie potrzeby łatwo będzie je wkręcić. Miejsca połączeń wywierciliśmy wiertarkowkrętarką.
[Krok po kroku]
KROK 5
Oszlifowane palety dokładnie malujemy bejcą w wybranym kolorze (jeśli chcemy, by nasz stolik był barwnym akcentem na tarasie) lub bezbarwnym im pregnatem do drewna (koniecznie do użytku zewnętrznego). Można to robić pędzlem lub natryskowym pistoletem pokrywającym drewno równo mierną warstwą.
Fot. Agnieszka Żelazko
KROK 6
Do nóżek podstawy stolika przykręcamy plastikowe kółka. Ułatwią nam one przesuwanie mebla z miejsca na miejsce i zapobiegną bezpośredniemu kontaktowi drewna z wodą gromadzącą się na posadzce (jeśli stolik ustawimy na tarasie) lub z wilgotną ziemią czy trawą (jeśli stolik umieścimy w ogrodzie).
Można i tak...
Z palet można robić wiele ciekawych rzeczy ? zaczynając od prostych mebli (jak nasz stolik, a także większe stoły, ławki, leżaki), bud dla psów i budek dla ptaków, po przez podesty, płotki, pojemniki dla roślin, na altankach i składzikach na narzędzia kończąc. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, umiejętność posługiwania się narzędziami stolarskimi i oczywiście wielkość miejsca, które chcemy zagospodarować. (Na zdjęciu u góry: proste wygodne siedzisko z trzech pomalowanych palet, ustawionych jedna na drugiej. Komfort zapewnią wygodny materac i miękkie poduszki).
Fot. Flora Press/OrEdia Flora Press
Mebelki z palet dla maluchów ? idealne do ogrodowych zabaw.
Fot. cojestem.blogspot.com
Stojący kwietnik posłuży za ściankę kwiatową i ogródek ziołowy. Przesłoni brzydkie miejsca na balkonie i tarasie, za pewni intymność w kąciku do relaksu.
- Więcej o:
Wino z aronii — sprawdzony przepis na aromatyczny trunek z aronii
Sowa z dyni - nietuzinkowe dekoracje z dyni dla dzieci
Kiedy i jak suszyć kwiaty?
Doskonała nieperfekcja w dekoracji z pelargoniami
Domek dla owadów. Jak go samodzielnie zrobić w ogrodzie? [Krok po kroku]
Jak zrobić karmnik?
Jakie rośliny sprawdzą się w dekoracjach ogrodowych
Kwiatowe scenerie - inspirujące dekoracje stołów i oprawa imprez z pelargoniami