Różanecznik dahurski
Po długiej zimie nareszcie rozkwitają pierwsze krzewy - wśród nich bardzo wczesny różanecznik dahurski.
Różanecznik który wcześnie kwtnie
Większość różaneczników kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Tymczasem ten już w marcu odważnie rozwija całkiem spore kwiaty. Mają kształt dzwonków, średnicę 2,5-3,5 cm, a ich płatki wyglądają na bardzo delikatne. W rzeczywistości jednak nic sobie nie robią z częstych o tej porze przymrozków. Tę odporność można wytłumaczyć pochodzeniem: różanecznik dahurski (Rhododendron dauricum) w naturze występuje na słynącej z ostrego klimatu Syberii. Jego nazwa pochodzi od Daurii, krainy na granicy Rosji i Chin.
Na zdjęciu powyżęj: W marcu większość roślin w ogrodzie jeszcze śpi. Kwitnący różanecznik doda mu życia i koloru
W Polsce
W Polsce gatunek ten kwitnie zazwyczaj na nagich pędach, ale podczas łagodnych zim jego liście - ciemnozielone i skórzaste - czasem utrzymują się do wiosny. Charakterystyczną cechą krzewu jest brunatny kutner na spodzie liści i miły zapach wyczuwalny po ich roztarciu. Różanecznik dahurski ma wzniesione pędy; rośnie powoli, po wielu latach osiągając 1,5-2 m wysokości i podobną szerokość. Obfitość kwitnienia (a potrafi tworzyć kwiatostany złożone z kilkunastu kwiatów) zależy od zasobów wilgoci w glebie jesienią. Jeśli jest ona przesuszona, to roślina wiosną będzie mniej efektowna. Różanecznik dahurski występuje w kilku odmianach, takich jak np. 'P.J.M. Elite' dorastająca do wysokości metra, a także 'Staccato' - jeszcze niższa, osiągająca 50 cm.
Na zdjęciu powyżęj: Mieszaniec różanecznika dahurskiego z Rhododendron ciliatum występujący pod nazwą Rh. praecox kwitnie bardzo obficie
Odporny na mrozy
Krzew jest na tyle odporny na mrozy, że można go uprawiać w całym kraju. Jeśli część gałęzi przemarznie, trzeba wyciąć zaschnięte fragmenty, a na wiosnę pojawią się nowe pędy. W tym samym sezonie jednak już nie zakwitnie.Różanecznik dahurski najlepiej rośnie na wrzosowis-ku, gdzie gleba jest dobrze przygotowana dla gatunkówkwasolubnych. Warto mu zapewnić towarzystwo zimozielonych krzewów, np. innych różaneczników, laurowiśni, berberysu Julianny czy kaliny sztywnolistnej, z których ciemnymi liśćmi jego różowe kwiaty ładnie kontrastują. Urodę różanecznika dahurskiego podkreślą też rośliny kwitnące w tym samym okresie: oczary, dereń jadalny, kalina wonna, wrzośce, a u ich stóp najwcześniejsze cebulowe: przebiśniegi i ranniki. Najniższe odmiany różanecznika dahurskiego (np. 'Staccato') są ciekawym elementem ogródka skalnego.
Na zdjęciu powyżej: Kwiatostan różanecznika dahurskiego
Tajniki pielęgnacji
Różanecznik dahurski będzie pięknie rósł przez wiele lat, jeśli spełnimy jego podstawowe wymagania.Miejsce wybrane dla tego krzewu powinno być częściowo ocienione.Podłoże musi zawierać dużo próchnicy, być przepuszczalne i mieć kwaśny odczyn (4-5 pH).
Na zdjęciu powyżej: Naturalne stanowiska tego krzewu znajdują się na wschodzie Syberii, w Mandżurii, Mongolii, Chinach, Korei i Japonii
Co szkodzi różanecznikowi
Susza (zwłaszcza wiosną i jesienią) mu szkodzi, zatem gdy dłużej nie ma opadów, trzeba go podlewać. Dobrą ochroną przed wysychaniem gleby będzie kilkucentymetrowa warstwa kory wysypana wokół krzewu.
Na zdjęciu powyżej: Rozwijające się pąki mają intensywną liliowo-różową barwę. Otwarte kwiaty stopniowo jaśnieją i stają się bladoróżowe
- Więcej o: