Kuflik [Prezentacja rośliny]
Kwiatostan kuflika przypomina szczotkę do mycia butelek. Jest jednak delikatny i miękki w dotyku.
Kuflik
To, co nas najbardziej zachwyca w kufliku, to wcale nie płatki (których zresztą nie ma), lecz długie kolorowe pręciki wyrastające z małych kwiatów skupionych w kłosowatym kwiatostanie na końcach łodyg. U kuflika cytrynowego
Na zdjęciu powyżej: (Callistemon citrinus), w zasadzie jedynego gatunku uprawianego w doniczkach, są one szkarłatne.
Znaki rozpoznawcze kuflika
W naturze (w Australii i na Tasmanii) kuflik jest krzewem o wzniesionych pędach, osiągającym wysokość ok. 3 m. W warunkach domowych dorasta tylko do metra, ale w miejscu dobrze oświetlonym i po przejściu zimowego spoczynku może kwitnąć obficie. Roślinę trzymamy w dużej donicy, aby korzenie miały dość miejsca na rozrastanie się."Szczotki" pojawiają się od czerwca do września, lecz roślina zawsze wygląda atrakcyjnie dzięki trwałym szarozielonym liściom o długości około 5 cm. Mają one grube, twarde blaszki kształtem przypominające liście laurowe, które pozostają na gałązkach przez cały rok.
Na zdjęciu powyżej: Na lato można wynieść kuflik na zewnątrz - tam również ustawiamy go w słonecznym miejscu na tarasie lub balkonie. Wcześniej warto roślinę stopniowo przyzwyczaić do silnego światła.
Pędy kuflika
Pędy są wzniesione i u okazów doniczkowych niezbyt gęste. Jeśli chcemy, by się zagęściły, przytnijmy je o 1/3 długości, zanim wiosną roślina wyda nowe przyrosty.Ozdobą kuflika są także drobne owoce zawiązujące się, gdy tylko tylko opadną kwiaty. Mają kształt kapsułek o średnicy ok. 1 cm i w takiej postaci pozostają na pędzie przez kilka lat. W naturze nie otwierają się same, lecz czekają na pożar, bo tylko on może sprawić, że pękną, a wtedy wysieją się nasiona. Na antypodach często zdarzają się pożary buszu, podczas których krzewy kuflika ulegają spaleniu. Ich nasiona mogą jednak przetrwać i wykiełkować, dając początek nowej populacji roślin. W podobny sposób rozsiewają się też inne gatunki w tym regionie świata.
Na zdjęciu powyżej: W krajach o łagodnym klimacie kuflik zdobi parki i ogrody. W gruncie przyjmuje formę krzewiastą i kwitnie bardzo obficie.
Inne kufliki
Kufliki należą do rodziny mirtowatych. Oprócz kuflika cytrynowego istnieje ponad 20 innych gatunków występujących w południowych rejonach Pacyfiku, np. w Nowej Zelandii. Mogą się one ze sobą krzyżować, dając ciekawe mieszańce. Ich kwiatostany mają barwę czerwoną, różową, łososiową lub białą. Przybierają typowy kształt szczotki lub pędzelka. W naturze kufliki zapylane są przez ptaki, głównie kolibry, które długimi dziobami wyjadają z nich nektar.
Na zdjęciu powyżej: C. rigidus wyglądem przypomina pędzelek
Pielęgnacja kuflika
Kuflik potrzebuje dużo światła, dlatego w domu powinien stać przy oknie południowym lub południowo-zachodnim.Na lato można wynieść kuflik na zewnątrz - tam również ustawiamy go w słonecznym miejscu na tarasie lub balkonie. Wcześniej warto roślinę stopniowo przyzwyczaić do silnego światła.Jesienią zabieramy krzew do domu, a na zimę wynosimy do naprawdę chłodnego (6-8°C) pomieszczenia i przez 3 miesiące znacznie ograniczamy podlewanie (nie można jednak dopuścić, by ziemia w doniczce zupełnie wyschła). W tym czasie kuflik powinien mieć nadal dostęp do światła. W takich warunkach zapadnie w stan spoczynku, który jest mu niezbędny do kwitnienia.W pozostałych porach roku kuflik podlewamy umiarkowanie, a w okresie wzrostu nowych pędów i kwitnienia - obficie, nie zalewając jednak korzeni.
Na zdjęciu powyżej: C. citrinus 'Hot' to różowa odmiana kuflika cytrynowego
Kuflik nadaje się do mieszkania
Kuflik dobrze znosi suche powietrze. Nie lubi zraszania. Na balkonie lub tarasie warto zapewnić mu miejsce osłonięte od deszczu.Regularne przycinanie (co roku na przedwiośniu) sprawi, że kuflik uzyska ładną, gęstą koronę.Od chwili gdy zaczną wyrastać nowe pędy, do wczesnej jesieni dokarmiamy roślinę odżywką dla gatunków kwasolubnych (np. dla azalii).Wiosną przesadzamy kuflik do trochę większej doniczki z lekko kwaśnym podłożem (pH 5-5,5).
Na zdjęciu powyżej: C. viridiflorus ma biało-zielone pręciki
- Więcej o:
Jak przygotować rozsadę do skrzynek
Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe
Azalia doniczkowa. Jak pielęgnować i uprawiać w domu?
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?