Storczyk sabotek - zamiast Falenopsisa
Ten storczyk swoją nazwę zawdzięcza kwiatom podobnym do chodaków. Jak sprawić, by dobrze rósł w domu?
Sabotki (Paphiopedilum)
Sabotki (Paphiopedilum) należą do tych storczyków, którym trzeba poświęcić nieco więcej uwagi niż na przykład popularnym falenopsisom. Wynika to stąd, że w naturze rosną głównie w wilgotnych lasach równikowych południowej Azji, gdzie panują specyficzne warunki, trudne do odtworzenia w domu. Niektóre dzikie gatunki można uprawiać amatorsko, jednak najlepiej czują się w przydomowej ogrzewanej szklarence lub tzw. oknie kwiatowym. Mniej wymagające są sztucznie uzyskane mieszańce międzygatunkowe i to one zazwyczaj bywają w kwiaciarniach. Odpowiednio traktowane będą dobrze rosnąć także na parapecie.
Na zdjęciu powyżej: Sabotek 'Pedro's Moon' - jak u większości roślin tego gatunku kwiat wyrasta pojedynczo
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Paphiopedilum acmodontum
Wygląd sabotków
Kwiaty sabotków wyrastają na łodygach najczęściej pojedynczo - tylko nieliczne gatunki tworzą kwiatostany. To jedna z cech wyróżniających ten storczyk od innych. Drugą jest charakterystyczna budowa kwiatów, u których dolny płatek (tzw. warżka) przypomina sabotek. Pozostałe płatki przyozdobione są różnymi, często wypukłymi wzorkami. Każdy z gatunków sabotków - w naturze występuje ich niespełna 60 - ma inne zabarwienie oraz kształt kwiatów. Utrzymują one świeżość przez około dwa miesiące, a rozrośnięty okaz potrafi kwitnąć od jesieni do wiosny. Również kwiaty cięte są trwałe.
Na zdjęciu powyżej: Paphiopedilum maudiae tworzy zielono-białe kwiaty na łodygach długości ok. 30 cm. Jego ozdobą są także dwubarwne, nakrapiane liście
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Sabotek mieszańcowy
Jak pielęgnować sabotka?
Światło: Sabotki najlepiej rosną w świetle rozproszonym, niektóre znoszą półcień. Lepiej nie ustawiać ich w pełnym słońcu, bo latem mogłyby ulec poparzeniu.
Temperatura: Optymalna w dzień wynosi 18-24°C. W nocy powinno być nieco chłodniej (14-18°C), bo to sprzyja formowaniu się pąków. Dla uzyskania takich różnic temperatur sabotek ustawiamy na noc przy uchylonym oknie, a na lato możemy go wynieść na zewnątrz.
Wilgotność powietrza: Sabotki najlepiej rosną w wilgotnych przydomowych szklarenkach. W mieszkaniu kwiat można ustawić w naczyniu z warstwą kamyków na dnie i niewielką ilością wody, która parując, nawilża powietrze.
Podlewanie: Zanim podlejemy roślinę, poczekajmy, aż podłoże trochę przeschnie. Wodę dawkujemy w sposób umiarkowany. Używamy wody odstałej lub przegotowanej.
Podłoże: Rozrośnięty sabotek przesadzamy do ażurowej doniczki z warstwą drenażu i z podłożem dla storczyków.
Nawożenie: Sabotki zasilamy od wiosny do jesieni nawozem dla storczyków, np. Substral Orchidea w pałeczkach lub Compo Orchid Power.
Na zdjęciu powyżej: Sabotek, tzw. mieszaniec amerykański
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Paphiopedilum henryanum
Gdzie kupić sabotki?
Po zakończeniu kwitnienia do podziwiania pozostaje rozetka długich liści. Sabotki nie mają pseudobulw ani innych organów przetrwalnikowych, nie przechodzą też okresu spoczynku. I to jest kolejna ich nietypowa cecha. Gdy kwiat sabotka zwiędnie, rozetka, z której wyrósł, powoli zamiera, a obok wyrasta kilka młodych.
Sabotki kupimy w kwiaciarniach, hipermarketach i przez internet, np. na stronach orchidarium.pl/sklep i orchidgarden.pl. Ceny: 25-100 zł za okaz w doniczce.
Na zdjęciu powyżej: Sabotki można posadzić we wspólnym naczyniu z paprociami, które także wymagają wilgotnego powietrza
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Paphiopedilum exul
- Więcej o:
Storczyk Wanda: uprawa w domu. Jak pielęgnować storczyki?
Najlepsze kwiaty do łazienki
Kwiaty w nowoczesnym wnętrzu
Storczyki przesadzanie. Jak należy je przesadzać, by kwitły jak szalone
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy