Czosnek - jak wyhodować i prawidłowo przechowywać?
Obawiasz się kataru i grypy? Jedz czosnek, a zachowasz zdrowie. Możesz jeszcze posadzić w ogrodzie kilka jego ząbków na przyszły rok.
Czosnek uprawiany w Polsce
Większość uprawianych w naszym kraju czosnków można sadzić od października do połowy listopada. Niektóre z nich zakwitają, np. 'Arkus', 'Harnaś' oraz 'Ornak' - olbrzym o główkach ważących do 100 g. Ich kwiatostany usuwa się, by główki były większe, albo pozostawia, bo tworzą się na nich cebulki powietrzne używane do sadzenia.
Na zdjęciu powyżej: Główki odmian kwitnących w środku mają fragment zaschniętej łodygi (2), a u niekwitnących są same ząbki (1)
Kiedy sadzimy czosnek?
Są też odmiany niekwitnące, np. 'Mega', 'Zawrat' i 'Huzar', o liczniejszych, ściślej zrośniętych ząbkach. Odmiany mniej odporne na mróz i o krótkim okresie wegetacji, np. 'Cyryl' i 'Jarus', sadzone są w marcu-kwietniu. Czosnki z wiosennej uprawy tworzą mniejsze główki; zbiera się je w sierpniu i można je dłużej przechowywać. Natomiast czosnek z importu nie nadaje się do uprawy w naszym klimacie.
Na zdjęciu powyżej: Czosnek sadzony jesienią zbiera się w lipcu
Czosnki sadzimy w żyznej ziemi
Miejsce dla czosnku powinno być słoneczne, a gleba pulchna, niewysychająca, zasilona nawozami organicznymi i mineralnymi, prawie obojętna. Jesienią ząbki czosnku sadzi się na głębokości 5 - 8 cm co 10 cm w rzędzie, wiosną trochę płycej i nieco gęściej. Ziemię dobrze jest wyściółkować.
Na zdjęciu powyżej: Ząbki do sadzenia powinny być duże i zdrowe
Jak prawidłowo przechowywać czosnek?
Aby przechowywać czosnek w domu w odpowiednich warunkach, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Czosnek najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Pomieszczenie o temperaturze około 12-15 stopni Celsjusza będzie odpowiednie.
- Zapewnij dobre wentylowanie miejsca przechowywania czosnku. Unikaj zamkniętych pojemników, które mogą sprzyjać gromadzeniu wilgoci.
- Czosnek powinien być przechowywany w suchym otoczeniu. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi pleśni.
- Nie obieraj ani nie dziel czosnku przed przechowywaniem. Zachowaj go w pełnych główkach, aż do momentu, kiedy będziesz go używać.
- Jeśli używasz pojemników, upewnij się, że są one nieprzepuszczalne dla światła. Możesz użyć np. wiklinowych koszyków, siatkowych worków lub papierowych toreb.
- Unikaj lodówki: Nie przechowuj czosnku w lodówce, chyba że jest on pokrojony lub zmielony. W chłodnym miejscu czosnek przechowuje się znacznie lepiej niż w zimnej lodówce.
Przechowywując czosnek w taki sposób, możesz utrzymać jego świeżość na dłużej i zachować pełnię smaku oraz wartości odżywcze.
- Więcej o:
Topinambur i czosnek [Nasze przepisy]
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Kwiaty cebulowe. Najpiękniejsze czosnki ozdobne.
Jego wysokość - czosnek ozdobny
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody
Platan z nasion [Porady eksperta]