Karmniki [Zrób to sam]
Pokarm dla sikorek czy dzięciołów może być kolorową i uroczą - choć krótkotrwałą - ozdobą ogrodu. Śniegu, już co prawda nie ma, jednak nadal powinniśmy dbać o naszych skrzydlatych przyjaciół. Nauczeni, doświadczeniem z zeszłego roku, pamiętajmy, że zima nie powiedziała ostatniego słowa.
Dla sikorek, dzięciołów, grubodziobów,
Przysmakiem niektórych ptaków (np. sikorek, dzięciołów, grubodziobów) są tzw. tłuszczowe kule z zatopionymi owocami, pestkami i nasionami (np. słonecznika, sezamu, owsa, prosa, pszenicy, dyni, rzepaku, konopi).
Karmnik na patyku
Najprostszą tłuszczową kulę łatwo zrobić samemu: wystarczy roztopić w garnku smalec, wrzucić do niego ziarna (można zastosować mieszankę kupioną w sklepie zoologicznym), wymieszać i nałożyć do foremki (np. jednorazowego kubka). Na koniec w środek masy wsunąć patyk, który ułatwi serwowanie pokarmu w ogrodzie (można go np. wetknąć w ziemię w donicy).
Uwaga!
Słonina, smalec czy orzeszki nie mogą być solone - ptaki nie potrafią zaspokoić pragnienia śniegiem. Pokarm z dodatkiem soli może im więc zaszkodzić. Karma musi być świeża, a słonina i smalec po 2 tygodniach są już zjełczałe (podczas odwilży nawet wcześniej).
Na zdjęciu powyżej: Zawieszka w kształcie serca, którą możemy wykonać sami. Jak wykonać taka zawieszkę prezentujemy w dalszej części artykułu
Smaczna zawieszka - to będzie potrzebne
- Smalec, koniecznie niesolony,
- Mieszanka suszonych owoców,
- Ziaren,
- Płatków zbożowych
- Garnuszek foremki w kształcie serduszek, gwiazdek itp.
Na zdjęciu powyżej: Akcesoria do wykonania nietypowego karmnika
Jak zrobić smaczną zawieszkę
- Smalec trzymany w temperaturze pokojowej można od razu rozwałkować na drewnianej deseczce. Ten wyjęty prosto z lodówki należy rozgrzać w garnuszku w kąpieli wodnej.
- Tłuszczowa masa powinna być na tyle miękka, by bez trudu dało się w niej wyciąć "ciasteczka". Ich kształt zależy od wybranej foremki; nasza - służąca do wypieku pierniczków - ma kształt serca.
- .W serduszko ze smalcu wciskamy przysmaki - wcześniej przygotowane ziarna i orzeszki. Przeciągamy wstążeczkę, całość przystrajamy owocami, np. głogu. Powstanie efektowna (i smaczna) zawieszka.
Dla każdego coś dobrego
Koszyk przysmaków pełen "babeczek" i "ciasteczek" z bakaliami. Skrzydlaci goście ucieszą się też z przeciętych na pół owoców granatu i z kawałków jabłek.
Fot. Agnieszka Żelazko
Różne kształty
Bryłom tłuszczu z zatopionymi ziarnami łatwo nadać bardziej wyrafinowane kształty, np. babek przystrojonych bakaliami
Wszystko zależy od użytej formy i od naszej wyobraźni. Smalcem z ziarnami można też nafaszerować wydrążone jabłko (2) albo obtoczyć w nim - niczym w panierce - szyszkę (3).
Fot. Agnieszka Żelazko
Wegetariańska stołowka
Owoce serwujemy ptakom na różne sposoby, np. uprawiając w ogrodzie krzewy owocowe (m.in. rokitnik, głóg, cis). Wtedy ptaki będą dziobać prosto z krzaczka.
Fot. Śnieżka
Na sznurku
Można też nanizać owoce na sznurek i uformować wianek, np. z suszonych moreli i żurawiny czy fistaszków i jarzębiny.
Fot. Agnieszka Żelazko
- Więcej o:
Zioła z parapetu. Jak je uprawiać by były smaczne i zdrowe
Luty w ogrodzie [Kalendarz prac]
Ptaki w mieście
Dokarmiaj i obserwuj ptaki
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"