Magnolie drzewa. Odmiany magnolii polecane do ogrodu
Magnolie olśniewają swoim pięknem wiosną. Są długowieczne i niezawodne, pod warunkiem, że posadzimy je w odpowiednim miejscu.
Magnolie drzewa i krzewy
Magnolie należą do grupy prastarych roślin, które były obecne na Ziemi już w czasach dinozaurów. Wiek odnalezionych skamielin z zachowanymi odciskami liści oceniono na około 100 mln lat! Obecnie rodzaj ten liczy blisko 125 gatunków. Są pośród nich zrzucające liście drzewa oraz krzewy klimatu umiarkowanego, a także gatunki zimozielone, rosnące w rejonach cieplejszych. Spotkamy je w Azji i na obu kontynentach amerykańskich. W Chinach uprawa magnolii ma tradycję liczącą aż 2500 lat. Zarówno tam, jak i w Japonii rośliny te zdobiły ogrody władców. Europa zachwyciła się nimi w wieku XVIII. Do Polski zawitały ponad sto lat temu.
Magnolia gwiaździsta. Uprawa i pielęgnacja magnolii
Na zdjęciu powyżej: 'Rustica rubra' to silnie rosnąca odmiana magnolii Soulange'a o rozłożystej koronie
Magnolie są bardzo różnorodne. Niektóre to duże parkowe drzewa - jak magnolia japońska (M. kobus) czy amerykańska magnolia drzewiasta (M. acuminata) dorastające u nas do 15-20 m, inne to rozłożyste, niewysokie krzewy - jak magnolia gwiaździsta (M. stellata) i jej mieszańce, które zmieszczą się w małym ogródku. Wszystkie uwodzą kwiatami porównywanymi do gwiazd, pucharów lub motyli. Pojawiają się zwykle wczesną wiosną przed rozwojem liści. Bywają białe, różowe, purpurowe, kremowe lub żółte; wiele z nich przyjemnie pachnie. Wyróżniają się też eleganckim pokrojem i urodą dużych skórzastych liści, które jesienią nabierają złocistych odcieni.
Na zdjęciu powyżej: Magnolia Soulange'a 'Rustica Rubra'
Drzewo magnolii dobre do naszego klimatu
W naszym klimacie sprawdzają się magnolie zrzucające na zimę liście. Popularna jest magnolia Soulange'a (M. soulangeana), inaczej pośrednia, o dużych kwiatach pojawiających się przed liśćmi - i jej odmiany. Polecane to 'Lennei' - szeroki krzew o okazałych purpurowych kwiatach, w środku białych (powtarza kwitnienie latem), szybko rosnąca 'Lennei Alba' o kwiatach białych (wys. 6 m), obficie kwitnąca 'Rustica Rubra' (5-8 m) oraz piękna, białoróżowa 'Alexandrina' (4-8 m) o nisko osadzonej zaokrąglonej koronie. Wyjątkowo mrozoodporna jest magnolia japońska (M. kobus) o białych wonnych kwiatach - wysokie drzewo (12-15 m) odpowiednie do dużych ogrodów. Hitami mniejszych rozmiarów (2-3 m) są krzewy magnolii gwiaździstej (M. stellata) odporne na mrozy. Kwitną wczesną wiosną, prezentując delikatne kwiaty o wielu płatkach. Prócz klasycznej białej istnieją jej odmiany różowe: 'Rosea', 'Dr Massey' czy 'Kikuzaki' aż o 30 płatkach. Cenne amerykańskie krzyżówki magnolii purpurowej z gwiaździstą to "osiem małych dziewczynek" (nazwy odmian pochodzą od imion córek i żon pracowników arboretum, w którym je wyhodowano). Rośliny te mają zwarty pokrój, ciemno zabarwione kwiaty i sporą mrozoodporność. Najcenniejsze to 'Ann' - zakwitająca w połowie kwietnia i w sierpniu powtarzająca kwitnienie,'Betty' o wielkich (30 cm), różowych z zewnątrz kwiatach i popularna 'Suzan', która kwitnie bardzo długo, a jej purpuroworóżowe kwiaty pojawiają się ponownie w sierpniu.
Na zdjęciu powyżej: 'Betty' i 'Suzan' - te niewysokie magnolie dobrze wyglądają sadzone grupami
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Niskie gatunki magnolii są niezastąpiona w urządzaniu ogrodów w japońskim stylu
Magnolie, migdałowce, bzy, azalie i inne krzewy ozdobne kwitnące wiosną
Magnolia - drzewo odporne na mróz
Z ciekawostek warto wymienić odporną na chłody magnolię Loebnera (M. loebneri) odmiany 'Leonard Messel' (4-5 m) i 'Powder Puff' o licznych białych płatkach. Godne polecenia są też pachnąca, ciemnobordowa magnolia Soulange'a 'Genie' (kwitnie dwukrotnie w roku), polska odmiana magnolii japońskiej - mrozoodporny - Rogów czy kwitnąca w czerwcu magnolia Siebolda (M. sieboldii) o białych kwiatach z czerwonym środkiem.
Na zdjęciu powyżej: Magnolia Soulange'a, uprawiana w Europie już w XIX wieku, to pięknywiosenny akcent w ogrodzie
Fot. Shutterstock
Na zdjęciu powyżej: Magnolia Soulange'a'lennei Alba'
Najciekawsze kolekcje magnolii w Polsce obejrzymy w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie pod Warszawą (70 gatunków i odmian, w tym polska, bardzo odporna na mróz odmiana 'Pink Glory'), w Arboretum SGGW w Rogowie pod Łodzią oraz w Ogrodzie Dendrologicznym w Kórniku pod Poznaniem (ponad 100-letnie okazy magnolii drzewiastej).
Magnolia drzewo odmiany
Najnowszym przebojem są żółte magnolie. To odmiany magnolii brooklińskiej (M. brooklynensis) - mieszańce magnolii drzewiastej z purpurową. Warte uwagi są szybko rosnąca 'Gold Star' (3 m) o kremowych kwiatach oraz młodych liściach w odcieniu burgunda, 'Elizabeth' - duże drzewo o pachnących, jasnożółtych kwiatach, a także długo kwitnąca 'Yellow Bird' - o kolumnowym pokroju i kwiatach intensywnie żółtego koloru.
Na zdjęciu powyżej: 'Butterflies'
Fot. Tomasz Ciesielski
Na zdjęciu powyżej: 'Gold Star'
Magnolia drzewo pielegnacja
Miejsce powinno być słoneczne lub półcieniste, zaciszne. Jest to ważne szczególnie dla gatunków wcześnie kwitnących i wrażliwych na mróz.
Gleba powinna być żyzna, ciepła, niezbyt sucha i lekko kwaśna (pH 5-6), najlepiej gliniasto-piaszczysta, bogata w próchnicę.
Magnolia drzewo kiedy sadzić
Magnolie najlepiej sadzić wiosną, by zdążyły się zakorzenić do jesieni. Bryłę korzeniową umieszczamy dość płytko i solidnie podlewamy, by podłoże samo osiadło (nie udeptujemy).
Podczas sezonu wegetacyjnego nie dopuszczamy do przesuszenia gleby. Ściółkowanie pozwala utrzymać w podłożu potrzebną wilgoć.
Późną jesienią, gdy ziemia podmarznie, korzenie młodych okazów zabezpieczamy przed mrozem korą sosnową (warstwą 20-30 cm; starsze 10 cm).
Unikamy przekopywania podłoża w pobliżu, by nie uszkodzić płytko rosnących korzeni.
Zasilamy kompostem lub nawozem, bez wapnia!
Magnolie nie lubią cięcia, usuwamy jedynie przemarznięte i połamane pędy.
Na zdjęciu powyżej: Owocostan magnolii
Fot. Wikimedia commons
Na zdjęciu powyżej: Magnolia japońska (M. cobus) - trzeba dla niej poszukać obszernego ogrodu
- Więcej o:
Magnolia drzewo - odmiany do małego i dużego ogrodu oraz na balkon. Uprawa i pielęgnacja magnolii
Śliwy ozdobne
Drzewa do małego ogrodu
Brzoza [Prezentacja drzewa]
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody