Kalendarz prac ogrodowych w czerwcu
Czerwiec to początek lata. Wspaniały czas na ogrodowy relaks i pierwsze efekty zabiegów ogrodniczych. Przypominamy jednak jeszcze o kilku zabiegach dzięki którym nasz ogród będzie jeszcze piękniejszy.
Piękne w czerwcu - Liliowiec (Hemerocallis)
To jedna z najbardziej popularnych i lubianych roślin. Ma odmiany miniaturowe, wysokości zaledwie 20 cm, i olbrzymie, ponadmetrowe. Kwiaty większości odmian, o średnicy od 3 cm do kilkunastu, rozwijają się w czerwcu i lipcu, rzadziej w maju albo powtórnie jesienią. Ich kielichy, podobne do lilii, nierzadko z ząbkami lub falbankami na brzegach płatków, są prawie białe, żółte, różowe, czerwone, brązowawe, fioletowe, czasem niemal czarne oraz w różnorodnych zestawieniach kolorystycznych. Ładnie prezentują się też liście liliowców - wąskie, łukowato wygięte, tworzące duże trawiaste kępy. Liliowce potrzebują niewiele. Tolerują gleby od lekkich, piaszczystych po gliniaste lub torfowe. Lubią wilgotne podłoże, ale dzięki długim korzeniom i mięsistym kłączom świetnie znoszą suszę. Najobficiej kwitną w pełnym słońcu i w półcieniu. Wiele z nich na średnio zasobnym podłożu nie potrzebuje żadnych zabiegów; w jednym miejscu mogą rosnąć kilkanaście lat, ale dobrze znoszą przesadzanie. Na zdjęciu polska odmiana "Kormoran".
Czerwiec w ogrodzie
Drzewa i krzewy ozdobne
Usuwamy przekwitłe kwiatostany wielkokwiatowych rododendronów. Można je po prostu odgiąć i wyłamać, starając się nie uszkodzić tworzących się pod nimi pąków. Ściółkujemy podłoże wokół roślin. Przycinamy żywopłoty liściaste i iglaste w drugiej połowie miesiąca. Tegoroczne przyrosty pędów skracamy mniej więcej o 2/3 długości.
Rabaty i trawnik
Wykopujemy rośliny cebulowe, które kwitły wiosną, a teraz ich liście zżółkły i zaczynają zasychać. Wyrzucamy chore cebule, pozostałe przechowujemy w suchym miejscu. Na rozsadniku wysiewamy nasiona roślin dwuletnich, np. dzwonków, malw, naparstnic, bratków. Do zimy siewki się rozrosną, a w przyszłym roku zakwitną.Trawę kosimy mniej więcej co tydzień, a gdy powierzchnia ziemi przeschnie, podlewamy tak obficie, by woda przesiąkała na głębokość 10-15 cm.
Warzywnik
Suche grządki podlewamy. Palikujemy pomidory i regularnie usuwamy im zawiązki bocznych pędów. Nie wymagają tego karłowe odmiany sztywnołodygowe. Wysiewamy na jesienny zbiór koper. Przerywamy gęsto wysiane rzędy buraków,rzodkiewki, marchwi i pietruszki. Usuwamy chwasty, które teraz rosną bardzo szybko. Podlewamy i spulchniamy glebę.
Sad i jagodnik
Przerzedzamy zawiązki na jabłoniach, pozostawiając tylko największe z nich. Rozpoczynamy zbiory truskawek. Glebę wokół drzew i krzewów wykładamy warstwą ścinków trawy.
Czerwiec w domu
Podlewamy, zasilamy
Rośliny nawadniamy regularnie i dość obficie, dbając, by ziemia nie przesychała i nie była zbyt wilgotna. Nadmiar wody wyciekający z doniczki na podstawkę wylewamy po upływie ok. 20 minut. Roślinom dostarczamy odpowiednich nawozów wieloskładnikowych, np. do roślin kwitnących, roślin zielonych lub kaktusów.
Regulujemy naświetlenie
W czasie upału okazy na południowym oknie mogą ucierpieć z powodu wysokiej temperatury. Nawet sukulenty warto odsunąć od szyby, bo może skorkowacieć im poparzona skórka, a np. wrażliwe fiołki afrykańskie trzeba ocienić gęstą firanką.
W pokojach, w których okna zasłaniamy prawie na cały dzień żaluzjami, roślinom może dotkliwie brakować światła. Zostawiajmy więc dla nich niewielki niezasłonięty fragment okna, ale ustawmy rośliny tak, by liście nie dotykały mocno nagrzewającej się szyby.
Czerwiec na balkonie i tarasie
Kontrolujemy wzrost
W skrzynkach robi się bardzo ciasno. Jeśli odmiany silnie się krzewiące zagłuszają słabsze rośliny, wycinamy im pędy. Usuwamy zawiązki kwiatostanów koleusom, bo po kwitnieniu szybko się starzeją. Dbamy też o kształt całej kompozycji i np. skracamy mocno zwisające pędy okazałych plektrantusów. Pnączom, np. tunbergii i asarinie, dajemy coraz to dłuższe podpórki.
Podlewamy, zasilamy
Rośliny tworzą teraz liczne kwiaty i liście, a przez nie ucieka dużo wilgoci. By korzenie mogły stale ją dostarczać pędom, podłoże nie powinno wysychać. W czasie upału roślinom najlepiej służy więc codzienne nawadnianie połączone z zasilaniem mocno rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym (stężona pożywka może uszkadzać korzenie). Jeśli jednak ziemia mocno przeschła, do podlewania użyjmy samej wody. Z kolei podczas deszczu, gdy ziemia jest mokra, zasilajmy rośliny nawozem krystalicznym.
Obsadzamy oczko wodne
Sztuczne oczka wodne mają nieprzepuszczalne dno, więc wokół nich jest sucho. Dla roślin błotnych przy brzegu trzeba zrobić oddzielne zagłębienie, uszczelnione tak, by przesiąkała do niego woda z jeziorka, ale nie uciekała do ogrodu, i wypełnić je podłożem.
FOT.: MATERIAŁY PRASOWE
W oczku sadzimy rośliny wodne. Jeśli jest ono płytkie, najlepiej umieścić korzenie w kieszeniach wykonanych z jutowej siatki. Zasypujemy je ziemią i żwirem, a resztę juty układamy na dnie jeziorka i przykrywamy warstwą drobnego żwiru.
Groźne w czerwcu - czym to zwalczać?
Ekotriki na choroby i szkodniki
Polecamy preparaty, które nie są zaliczane do szkodliwych. Można stosować je bez okresów karencji - albo wynosi on zaledwie kilka dni. Przed zastosowaniem preparatów
należy dokładnie zapoznać się z instrukcją!
Drzewa owocowe. Zagrażają im: mączniak prawdziwy (Siarkol Extra 80 WP - nie stosować w temp. powyżej 20°C i przy silnym słońcu), parch, rdza gruszy (Zato 50 WG), brunatna zgnilizna (Switch 62,5 WG, Signum 33 WG), mszyce, przędziorki (Siltac EC, Teppeki 50 WG), owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka, zwójki (pułapki feromonowe, Spin Tor 240 SC).
Krzewy owocowe. Zagrażają im: antraknoza, szara pleśń, zamieranie pędów (Switch 62,5 WG).
Żółta mozaika hortensji/Fot.: mat. red.
Truskawki. Zagrażają im: szara pleśń (Polyversum WP - przed użyciem aktywować wg zaleceń instrukcji 1-2 godziny w letniej wodzie), Mythos 300 SC, Signum 33 WG, Switch 62,5 WG), plamistość liści, mączniak prawdziwy (Signum 33 WG).
Warzywa. Zagrażają im: antraknoza, szara pleśń, zgnilizny (Switch 62,5 WG), ogórek - mączniak prawdziwy, szara pleśń (Timorex Gold 24 EC), mszyce, przędziorki (Siltac EC).
Rośliny ozdobne w domu, ogrodzie, na balkonie i tarasie. Zagrażają im: szara pleśń, mączniak prawdziwy, mszyce, przędziorki, wciornastki, larwy tarczników, młode gąsienice (Agricolle AE, Agricolle Spray, Agrocolle Koncentrat), mszyce i przędziorki (Siltac EC), ślimaki (Żel przeciw ślimakom).
Mszyca orzechowa/Fot.: mat. red.
Trawniki. Zagrażają im choroby grzybowe (Polyversum WP). Poprawmy strukturę gleby (Biohumus Max, Biomass Sugar).
- Więcej o:
Kalendarz ogrodnika czyli kalendarz prac ogrodniczych na sierpień
Kalendarz prac na wrzesień
Kalendarz prac na lipiec
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?