Narzędzia teleskopowe. Cięcie wysokich drzew
Dzięki narzędziom na wysięgniku nie trzeba korzystać z drabin; to świetna propozycja dla ogrodników z... lękiem wysokości.
Narzędzia na wysięgniku typu żyrafa
Lato w pełni, nasze ogrody w apogeum rozkwitu. A my patrzymy z niepokojem na ogromne przyrosty drzew i krzewów, szukając sposobu, który pozwoli im zachować piękny pokrój. Spokojnie, można sobie z tym poradzić z bezpiecznej wysokości ziemi. Wystarczy sięgnąć po sprytnych pomocników - narzędzia z teleskopowymi trzonkami o regulowanej długości.
Takie rozwiązania bardzo ułatwiają pracę w ogrodzie. Dzięki nim bez większego trudu można sięgnąć do trudno dostępnych zakamarków i gałęzi oddalonych od nas nawet o kilka metrów!
Podkszesywarki na tyczce
Bogatą ofertę tego typu narzędzi (spalinowych, akumulatorowych, elektrycznych i ręcznych) przygotowali producenci sprzętu do przycinania konarów drzew i wysokich żywopłotów. Bardzo praktyczne są podkrzesywarki (połączenie tyczek i sadowniczych pilarek łańcuchowych), pomocne przy regulacji drzewek.
Z poziomu gruntu sięgniemy nimi na wysokość 3-5 m. Większość urządzeń stwarza możliwość wymiany końcówki roboczej z pilarki na nożyce do cięcia żywopłotu. Decydując się na nie, zyskujemy więc dwa narzędzia w jednym.
Do cięcia i strzyżenia - podkrzesywarki spalinowe
Podkrzesywarki spalinowe przydają się na działkach bez dostępu do prądu i w dużych ogrodach, gdzie sznur ogranicza dotarcie do oddalonych zakątków. Wybierając je, zwracajmy uwagę na długość trzonka, moc silnika i poziom emitowanego hałasu. Dzięki teleskopowym wysięgnikom można nimi sięgać na znaczne odległości (3-5 m, zależnie od modelu). Umożliwiają więc dostęp do gałęzi znajdujących się nawet w najwyższych partiach koron drzew. Niektóre są polecane specjalnie do pracy w nierównym podłożu dzięki głowicy tnącej o reguowanych pozycjach pracy (między 0° a 90°). Często podkrzesywarki są elementem całej rodziny narzędzi ogrodniczych zasilanych jednym silnikiem, mocowanych do jednego teleskopowego trzonka. Przeważnie umożliwiają one (zależnie od użytej końcówki) przycinanie i formowanie żywopłotu, ścinanie trawy w trudno dostępnych miejscach (np. pod krzewami) i skracanie gałęzi drzew. Takie rozwiązanie daje oszczędność miejsca w garażu oraz wydatków na konserwację.
Do cięcia i strzyżenia - podkrzesywarki akumulatorowe
Podkrzesywarki akumulatorowe są lekkie, poręczne i nie hałasują tak jak spalinowe (nie wymagają ochronników słuchu). A przy tym ich teleskopowe trzonki mają zasięg nawet do 5 m. Planując zakup, musimy jednak pamiętać, że często są sprzedawane bez akumulatorów i ładowarek. Producent zakłada, że takie już mamy z innych urządzeń tej serii i podaje ceny bez nich, co może mylić kupującego.
Do cięcia i strzyżenia - podkrzesywarki elektryczne
Podkrzesywarki elektryczne są ciche i wydajne, jednakże wymagają zasilania z kabla, co zmniejsza ich mobilność. Mają też mniejszy zasięg (do 4 m). Cieszą się jednak dużą popularnością, gdyż kosztują mniej od urządzeń spalinowych i akumulatorowych, a są znacznie cichsze i nie emitują spalin.
Do cięcia i strzyżenia - urządzenia ręczne
Urządzenia ręczne z uniwersalnymi, systemowymi trzonkami umożliwiającymi zamontowanie różnego rodzaju narzędzi do cięcia, np. pił ręcznych (prostych, hakowych), co pozwala na pielęgnację drzew bez użycia drabiny. Na trzonku można też zamontować sekatory uniwersalne i nożyce do żywopłotów, często z obrotowymi głowicami zapewniającymi precyzyjne i skuteczne cięcie z poziomu ziemi.
Do prac ogrodowych
Na rynku mamy też pełną gamę teleskopowych narzędzi ręcznych (lekkich, mobilnych i niedrogich), służących nie tylko do przycinania drzew i strzyżenia żywopłotów, ale również do prac porządkowych. Bardzo praktyczne są systemy takich narzędzi z różnymi końcówkami roboczymi mocowanymi do jednego teleskopowego trzonka, pozwalające wykonywać szereg prac ogrodniczych, oszczędzić miejsce w schowku i utrzymać w nim porządek. Szeroki wachlarz wymiennych głowic pozwala dobrać końcówkę odpowiednią do danej czynności.
Zbierak do owoców pozwala dotrzeć do najwyższych gałęzi, nie uszkadzając owoców, Fiskars/Fot.: mat. pras.
Dysponujemy tu piłami (prostą i z hakiem), szczotką do czyszczenia rynien, a nawet wygodnym zbierakiem do owoców. Dzięki aluminiowemu trzonkowi o regulowanej długości sięgniemy nimi na wysokość nawet do 6 m!
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]