Kalendarz prac ogrodniczych w grudniu
Coraz częściej szron pokrywa srebrem wszystko wokół,a śnieg pojawia się znienacka. Rośliny śpią, ale ogrodnik powinien czuwać, aby ich sen przebiegał bez zakłóceń. Grudzień to spokój zimowego ogrodu
Piękne w grudniu
Azalia indyjska
Tak nazywany jest ciepłolubny różanecznik indyjski (Rhododendron indicum var. simsii), który w najzimniejszych miesiącach roku zdobi nasze mieszkania. Sprzedawany jest w formie krzewu (do wysokości 60 cm) lub drzewka (do metra). Ma duże (do 10 cm średnicy), delikatne, często fryzowane pojedyncze lub pełne kwiaty w bieli, różu lub czerwieni. Najdłużej kwitnie w jasnych miejscach i w temperaturze 12-15°C. Powinien mieć stale lekko wilgotną ziemię. Lubi też zamgławianie, nie należy jednak zraszać kwiatów. Przy zakupie najlepiej wybierać roślinę, która ma sporo jeszcze nierozwiniętych pąków. Na zdjęciu odmiana 'Theo'.
Grudzień w ogrodzie
Ozdobne drzewa, krzewy i rabaty
Sprawdzamy, zwłaszcza po silnym wietrze, stan okryw na roślinach wrażliwych na mróz. Jeżeli temperatura spada poniżej -10°C, warto uzupełnić okrycia dodatkową warstwą agrowłókniny, słomy czy papieru.Otrząsamy gałęzie przysypane grubą warstwą ciężkiego, mokrego śniegu, który grozi ich połamaniem lub trwałym odkształceniem.
Sad i warzywnik
Nadal zbieramy spod okryć z agrowłókniny np. brukselkę i natkę pietruszki. W czasie mrozów trudno wykopać pory z twardej ziemi. Ścinamy je 2 cm nad gruntem i dolną część ciepło przykrywamy, by nie zmarzł delikatny środek rośliny (wykopiemy ją po rozmarznięciu ziemi). Przyniesionych z ogrodu zmrożonych warzyw nie kładźmy w cieple. Pozwólmy im wolno roztajać w temperaturze 2-6°C (np. w lodówce). Dzięki temu nie staną się wodniste.
Grudzień w domu
Podlewamy
Rośliny nawadniamy z dużym wyczuciem. Najmniej wody potrzebują sukulenty. Okazy innych gatunków, zwłaszcza stojące w pobliżu gorącego kaloryfera lub pod sufitem, są jednak narażone na wysychanie i trzeba często je podlewać oraz zamgławiać. Ich podstawki i dna osłonek warto wyłożyć keramzytem. W jego warstwie będzie gromadzić się woda wyciekająca z doniczek i parując, nawilżać powietrze wokół roślin. Trzeba jednak dbać, aby poziom wody nie sięgał dna ustawionych na keramzycie pojemników z roślinami, bo to grozi zalaniem korzeni.Natomiast w miejscach chłodnych rośliny podlewamy bardzo oszczędnie i nie zamgławiamy liści.
Zasilamy
Dokarmiamy nawozem (przeznaczonym do roślin kwitnących lub tzw. zimowym do roślin doniczkowych) azalie, cyklameny, begonie zimowe i inne gatunki, które tworzą teraz kwiaty. Pozostałe rośliny, które przechodzą stan głębokiego spoczynku, nie wymagają zasilania (więcej na s. 44).
Doświetlamy
Stojące w głębi pokoju rośliny przestawmy bliżej okna lub wieczorami doświetlajmy je energooszczędnymi żarówkami. Dla średnio dużego okazu (np. dorodnej zielistki) za namiastkę słońca wystarczy świetlówka kompaktowa o mocy 60-80 W, której światło będzie padało na górną powierzchnię liści z odległości 0,5-1 m.
Grudzień na balkonie i tarasie
Ozdabiamy
Kompozycje z roślin zimujących w drewnianych lub mrozoodpornych pojemnikach urozmaicamy np. zaschniętymi wrzoścami, gałązkami o kolorowych owocach (berberysów, jarzębów, irgi) lub pędami o barwnej korze (dereni i wierzby). Żywe rośliny w suchych okresach umiarkowanie podlewamy, a po zapowiedzi nadejścia mrozu ? nieco obficiej (nadmiar wody musi wypływać z pojemników).
Porządkujemy
Ceramiczne pojemniki, których ścianki nasiąkają wilgocią, przed nadejściem mrozu opróżniamy, dokładnie myjemy (warto je wyparzyć), suszymy w cieple i wstawiamy do schowka. Wysuszone mogą też zimować na balkonie, jeśli szczelnie owiniemy je folią nieprzepuszczającą wilgoci.
Groźne w grudniu - czym to zwalczać?
Ekotriki na choroby i szkodniki
W ogrodzie: Dokładnie oglądamy pnie, konary i gałązki drzew, sprawdzając, czy nie występują na nich choroby kory i drewna. Pędy z chorobowymi plamami wycinamy w odległości centymetra poniżej nekrozy, a zrakowacenia usuwamy do zdrowego drewna, rany zaś smarujemy preparatem Fito Plaster w spreju lub w paście.
Usuwamy z drzew oprzędy, w których zimują szkodniki, tzw. mumie owoców. Zabezpieczamy pnie i konary przed pękaniem kory, bieląc je wapnem. Pojemniki, w których uprawialiśmy rośliny, oraz narzędzia używane do pielęgnacji roślin odkażamy mydłem ogrodniczym, które ma własności antybakteryjne.
W domu: Suche powietrze stwarza korzystne warunki do rozwoju przędziorków, mszyc oraz tarczników i wciornastków. Na zakupionych kwiatach mogą do mieszkania ?przywędrować? szara pleśń i mączniak prawdziwy. Choroby i szkodniki zwalczymy, opryskując rośliny preparatem Agricolle. Wszystkie kwiaty doniczkowe wzmacniamy Bioseptem Active.
Fot. Anna Kulikowska
Na zdjęciu powyżej: Zrakowacenia na dereniu
Zdjęcie poniżej: Zasychanie pędów różanecznika
Fot. Anna Kulikowska
- Więcej o:
Ciekawe odmiany ciemierników
Róża bożonarodzeniowa, róża zimowa to ciemiernik
Dwa kroki do nowego sezonu
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?