Tulipany w Stambule

tekst i zdjęcia: Jolanta Zdanowska

Powszechnie uważa się, że ojczyzną tulipanów jest Holandia. Tymczasem o to zaszczytne miano ubiega się też Turcja. I to wcale nie bez podstaw.

Kobierzec z tulipanów w centrum miasta 'utkany' na wzór perskich dywanów.
Kobierzec z tulipanów w centrum miasta 'utkany' na wzór perskich dywanów.
Fot. Jolanta Zdanowska

Tak naprawdę to właśnie Turkom zawdzięczamy „udomowienie” tulipana. To oni pierwsi zachwycili się tymi kwiatami (rosnącymi dziko w Azji centralnej) i zaczęli je sadzić w ogrodach. I to oni wyhodowali pierwsze smukłe odmiany (tzw. tureckie) o zaostrzonych płatkach.
Postanowili także przypomnieć światu o tym, skąd tulipany się wywodzą, i od kilkunastu lat organizują w Stambule Festiwal
Tulipana. Oficjalnie trwa on od 1 do 30 kwietnia, ale praktycznie wszystko zależy od pogody (na przykład po łagodnej zimie tulipany są w pełnym rozkwicie już pod koniec marca). Stambuł zakwita wówczas milionami tulipanów. Widać je wszędzie! W centrum miasta aranżowany jest z nich ogromny kolorowy dywan, na skwerach pysznią się tulipanowe rabatki, w powodzi kwiatów toną miejskie parki (zwłaszcza Gulhane i Emirgan). Wszystkim udziela się tulipanowa gorączka. Parki pełne są spacerujących, do stolicy przyjeżdżają wycieczki z prowincji... Ludzie fotografują się na tle kwiatów, oblegają parkowe ławeczki, urządzają pikniki wśród kwiatów. Bez wątpienia tulipan to ulubiony kwiat Turków!
Tej wiosny Festiwal Tulipana organizowany będzie już po raz 12.

Skomentuj:

Tulipany w Stambule