Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiosenna rabata w kolorach czerwieni. Projekt czerwonej rabaty

Małgorzata Łączyńska

Po długiej, szarej zimie potrzebujemy energii i koloru - niech więc nasze wiosenne rabaty śmieją się czerwienią i złotem tulipanów.

19900652 https bi
Fot.: Andre Helbig shutterstock

Pasmo tej rabaty założono na granicy niewielkiego sadu. To elegancki sposób, żeby oddzielić sad albo warzywnik od przestrzeni spełniającej inne funkcje, np. od ogrodu ozdobnego. Dodatkowym odgraniczeniem jest zielony "chodnik" trawnika.

Kompozycja może mieć dowolną długość, gdyż pomysł na jej obsadzenie uwzględnia powtarzalność motywu. W centrum rabaty posadzono w rytmicznych odstępach krzewy niewysokich róż, po obu ich stronach zaś umieszczono sekwencje roślin cebulowych oraz kwiatów wiosennych (później zastąpią je inne gatunki - patrz ramka).
Wiosną w kompozycji dominują tulipany o różnej wysokości, dla wzmocnienia efektu sadzone w grupach, po kilkanaście sztuk jednej odmiany. Wybrano te jaskrawo kwitnące, w odcieniach czerwonych, pomarańczowych i żółtych. Dla kontrastu dodano grupy błękitnych szafirków i długo kwitnących niskich prymulek. Całość uświetniają rozmieszczone z rzadka okazy fioletowej miesiącznicy trwałej. Kształt wąskiej wstęgi sprawia, że do wnętrza rabaty łatwo sięgać z obu stron, co ułatwia pielęgnację roślin.

Jak będzie latem?

Latem o wyglądzie naszej rabaty decydować będą
kwitnące róże i letnie byliny, jak choćby niewymagające wielu starań lilie azjatyckie czy niezawodne liliowce.

Aby ta kwiatowa wstęga była efektowna do późnej jesieni, można uzupełnić kompozycję kępami niskich astrów marcinków, pomarańczowymi aksamitkami i wysokimi daliami.

Co kwitnie na rabacie

 

 

Skomentuj:

Wiosenna rabata w kolorach czerwieni. Projekt czerwonej rabaty