Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najciekawsze ogrodowe style. Ogród naturalistyczny

Tekst Aldona Zakrzewska

Nowoczesny czy romantyczny? Francuski, arabski, a może preriowy? Ogród w takim stylu - lub do niego nawiązujący - na pewno będzie się wyróżniał spośród innych.

Ogród miłośnika ekologii to miejsce dla ludzi, roślin i pszczół.
Ogród miłośnika ekologii to miejsce dla ludzi, roślin i pszczół.
fot. Lilianna Sokołowska

Sekret uroku ogrodu utrzymanego w takim stylu sprowadza się do idealnej synchronizacji z otaczającym go krajobrazem. Pełno tu roślin przybyłych z najbliższej okolicy (jak stokrotka czy cykoria podróżnik), które w uporządkowanych ogrodach innego typu uznano by wręcz za chwasty. Natomiast tutaj czują się one jak w środowisku naturalnym - bo tak jest w istocie. W rezultacie nie wymagają specjalnej pielęgnacji i nie stwarzają problemów. Aby założyć taki ogród, często wystarczy korekta istniejącego zestawu gatunków i lekkie uporządkowanie przestrzeni. Rośliny rosną tam, gdzie chcą, a ogrodnik stara się jedynie trzymać je w ryzach. Po murach, trejażach i pergolach wspinają się pnącza, a elementy małej architektury wzniesione są z naturalnych materiałów występujących w okolicy.

Rośliny do ogrodu naturalistycznego

W naturalistycznym ogrodzie lepiej zrezygnować z egzotycznych gatunków na rzecz niezawodnych roślin, dobrze czujących się u sąsiadów i dziko rosnących w najbliższej okolicy.

  • Czeremcha pospolita (Prunus padus)
  • Tawuła (Spiraea)
  • Jarzębina (Sorbus aucuparia)
  • Krwawnica (Lythrum salicaria)
  • Wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium)
  • Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)
  • Pałka szerokolistna (Typha latifolia)

Skomentuj:

Najciekawsze ogrodowe style. Ogród naturalistyczny