Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muszki owocówki. Jak się ich pozbyć

Katarzyna Jodłowska

Muszki owocówki to palący problem każdego właściciela kuchni - zwłaszcza latem. Wystarczy zostawić na stole owoce i natychmiast pojawiają maleńkie muszki. Potem rozmnażają się z prędkością światła i trudno się ich pozbyć. Na szczęście jest kilka sposobów jak sobie z nimi radzić.

Sprawdzone sposoby na muszki owocówki
Sprawdzone sposoby na muszki owocówki
Flick.com U.S. Department of Agriculture (CC BY 2.0)

Muszki owocówki

Muszki owocówki to bardzo małe owady o długości 2-3 mm należące do grupy muchówek. Żywią się owocami i warzywami, które rozpoczęły już proces fermentacji. Nie pogardzą też słodkim dżemem, sokiem winem i nawet piwem.

Muszki owocówki: jak się ich pozbyć?

Muszki owocówki skąd się biorą

Muszki owocówki dostają się do naszego mieszkania z dworu. Latem trudno mieć cały czas zamknięte okna więc warto wyposażyć się w moskitiery. Grubość siatki taka jak na komary wystarczy.

Muszki owocówki jak powstają

Muszki owocówki wykluwają się jako larwy z jajeczek. Cykl życiowy muszek owocówek trwa tylko 10 dni.

Muszki owocówki rozmnażanie

Muszki przylatują do produktów, które zaczynają się psuć. Składają na nich jajeczka. Rozwijające się larwy żywią się mikroorganizmami występującymi na owocach, warzywach w trakcie rozkładu.

Sposoby na komary w domu - będziesz spać spokojnie

Muszki owocówki jak się pozbyć

Istnieją pewne czynności, które pomogą nam w walce z muszkami owocówkami.:

  • owoce i warzywa trzymamy w lodówce lub pod szczelnym przykryciem
  • kosz na śmieci organiczne powinien posiadać szczelne zamknięcie i powinien być często opróżniany
  • wszystkie słoiki ze słodkimi dżemami szczelnie zamykamy
  • nigdzie nie powinno zostawić się mokrych miejsc ze stojąca wodą
  • myjemy zlew i odpływ
  • wyciskamy gąbkę
  • często zmywamy naczynia
  • na okna zakładamy moskitiery

Muszki owocówki pułapka

Dla mnie najbardziej skuteczną pułapką na muszki owocówki jest owocowa pułapka. Do miski wkładamy np. obierki z jabłek. Potem przykrywamy miskę szczelnie folią spożywczą - mocno ja naciągając na miskę. Następnie w folii robimy małe dziurki wykałaczką. Muszki chętnie wlecą skosztować przynętę, ale nie będą umiały już znaleźć drogi powrotnej.

Komary, kleszcze, meszki, gzy. Skuteczne sposoby na walkę z insektami

Muszki owocówki jak zwalczyć

Kolejnym skuteczny sposobem jest pułapka z octu wymieszanego z płynem do mycia naczyń. Oba płyny mieszamy w proporcji 1:1 w słoiku. Otwieramy wieczko i zostawiamy na noc. Muszki powinny się zachęcić zapachem octu i ochoczo wskoczyć do cieczy. Z wyjściem nie będzie już tak łatwo przez kleisty płyn, który skutecznie uniemożliwi im ucieczkę.

Muszki owocówki zwalczanie domowymi sposobami

Muszki owocówki nie lubią zapachu mentolowego, dlatego skuteczne w walce z nimi będą olejki czy świecie zapachowe właśnie o tym zapachu.

Muszki owocówki zwalczanie domowe sposoby

U mnie w mieszkaniu całe kolonie muszek gromadzą się na suficie. Zabijanie ich ścierką jest czasochłonne i męczące. Sprawdzonym sposobem jest suszarka. Skierujcie gorący strumień powietrza w skupisko muszek. Zadziwiające jak to działa - odpadają z sufitu jak porażone prądem. Można też spróbować wciągnąć je odkurzaczem.

Muszki owocówki - gotowe preparaty

Jeśli nie chcemy tracić czasu na polowanie na muszki to można skorzystać z gotowych pułapek wypełnionych różnego rodzaju wabikami. Mogą to być lepy czy nawet elektryczne odstraszacze.


    Więcej o:

Skomentuj:

Muszki owocówki. Jak się ich pozbyć