Śpij spokojnie - domowe sposoby na komary
Komary zakłócają nasz odpoczynek nie tylko w ogrodzie i na łonie natury. Wkradają się także do naszych mieszkań również tych w mieście. W czasie sezonu burzowego mogą być szczególnie dokuczliwe. Zobacz, jak się przed nimi skutecznie bronić.
Gdzie chowają się komary w domu?
Komary najczęściej przebywają w ciemnych, wilgotnych miejscach. Na przykład pod umywalkami, pod prysznicem, a także w szafach, pod meblami lub w pralni.
Jak znaleźć komara w pokoju?
Komary lubią chować się w ciemnych, wilgotnych miejscach. Te stworzenia często można też znaleźć w szafach, pod zlewami lub pod meblami i niestety nie jest łatwo je wytropić. Zwłaszcza po zachodzie słońca. Jak więc wypłoszyć krwiopijcę z jego kryjówki?
• Najpierw wyłącz wszystkie światła w pokoju i, jeśli to możliwe, w całym domu.
• Następnie włącz pojedyncze źródło światła – telefon, lampa, a nawet.
• Po chwili komar poleci w stronę źródła światła i wyląduje na pobliskiej powierzchni.
• Gdy zobaczysz przelatującego komara lub usłyszysz, jak brzęczy w pobliżu, użyj latarki, aby zlokalizować jego dokładną pozycję.
Inne sposoby wabienia komarów z ich kryjówek to pułapki na komary i łapacze owadów.
Komary zimą w domu
Owady te mają wiele sposobów na przetrwanie miesięcy zimowych. Różne gatunki komarów mają kilka sposobów przetrwania w niskich temperaturach. Po pierwsze, jaja komarów mogą przetrwać bez jedzenia i wody nawet do ośmiu miesięcy. Tak więc nawet jeśli uda ci się zabić całą populację dorosłych komarów, nowe pokolenie może pojawić się latem.
Niektóre gatunki komarów mogą nawet przejść formę hibernacji zwaną diapauzą. Podobnie jak w przypadku hibernujących ssaków, ochłodzenie powoduje, że komary zaczynają gromadzić składniki odżywcze i ostatecznie obniżają swój metabolizm na tyle, że mogą leżeć całą zimę w wydrążonych kłodach, norach zwierzęcych lub innych szczelinach.
Jak walczyć z komarami
Stojąca woda to wylęgarnia komarów, więc rozważ likwidacje jej źródeł. Komary mogą rozmnażać się nawet w niewielkich zbiornikach wodnych. Wystarczy wypełniona wodą zakrętka od butelki, aby mogły złożyć setki jaj. Napraw cieknące krany i sprawdź łazienkę pod kątem zbierającej się wody. Ponadto włącz klimatyzację i podkręć wentylatory. Jeśli masz drzwi z moskitierą lub osłoniętą werandę, obejrzyj czy nie ma dziur i sprawdź okna pod kątem uszkodzeń.
Co polecacie na komary w domu - rośliny odstraszające komary
Na balkonie lub na parapecie pod oknem posadź w donicach intensywnie pachnące ROŚLINY, których zapachu komary nie tolerują. Lawenda, bazylia, mięta, plektrantus oraz pelargonia pachnąca (tzw. geranium) wydzielają przez kwiaty i liście olejki eteryczne - ich woń stworzy zaporę zniechęcającą intruzów do składania nam wizyt.
Środek na komary w domu
W sklepach jest duży wybór preparatów na komary do stosowania we wnętrzach. Jednym z najskuteczniejszym środkiem na komary w domu są elektrofumigatory. Są to urządzenia do zwalczania komarów, które podłączamy do kontaktu. Te preparaty na komary składają się z płytek owadobójczych oraz elektrycznego odparowywacza. Inne skuteczne preparat to fumigatory. Są to środki na komary do spryskiwania pomieszczeń, płytki oraz spirale owadobójcze.
Co stosować na komary w domu - środki zapachowe i świece
Środki zapachowe na komary w domu można stosować bez obaw, że wywołają skutki uboczne. Skuteczne są olejki: goździkowy, lawendowy, geraniowy (uzyskiwany z bodziszka korzeniastego) i miętowy, a także esencja waniliowa do ciast, której nie znoszą meszki. Tymi środkami można smarować ubrania albo podgrzewać je w "kominkach". Jeśli owady są szczególnie dokuczliwe, warto zastosować dodatkowo świece zapachowe. Nie tylko odstrasza komary, ale także stworzą we wnętrzu romantyczny nastrój.
Co na komary w domu - repelenty
Na rynku dostępne są tradycyjne spreje, preparaty w piance, w sztyfcie, zawierające odstraszające komary substancje czynne. Możemy kupić także i plastry - zawarte w nich olejki eteryczne nie mają kontaktu ze skórą i polecane są zwłaszcza dla małych dzieci (uwaga, wybierajmy preparaty przeznaczone specjalnie dla najmłodszych, bo bezpieczne stężenia substancji czynnych ustalane są dla poszczególnych grup wiekowych).
AntykomarowA bransoletka, Wetlbild
Co na komary w domu przy niemowlaku - moskitiery
Jedną z najskuteczniejszych metod na komary jest montaż siatek w oknach. Ich instalacja jest prosta. Wystarczy przykleić siatkę do wcześniej wyczyszczonej ramy okna za pomocą rzepu samoprzylepnego. Siatkę można dowolnie przycinać, co pozwala na dopasowanie jej do otworów każdej wielkości. Dodatkowa ochronę zapewnią moskitiery zawieszone nad łóżkiem. Jest to metoda szczególnie polecana do pokoi dziecięcych. Moskitiera nad łóżeczkiem skutecznie zabezpieczy nasze pociechy przed ukąszeniami owadów.
Fot. producent/dystrybutor
Co na komary w mieszkaniu - lampy owadobójcze
Wartym uwagi sposobem walki z komarami są elektryczne lampy owadobójcze. Wszystkie działają na takiej samej zasadzie - owady są wabione do lampy światłem ultrafioletowym. W sklepach jest szeroki wybór modeli i rodzajów, dostępnych w rozmaitych kolorach i kształtach. Zapewnią nam ochronę przed komarami, a do tego mogą stać się ciekawą dekoracją. Takich lamp można używac we wnętrzach i pod zadaszeniami.
fot. producent
Co na komary w domu przy dziecku - firany i zasłony
Na koniec pozostaje najprostsza metoda na zabezpieczenie mieszkania przed komarami - firany i zasłony w oknach. Choć nie są tak skuteczne jak siatki w oknach, to potrafią zatrzymać insekty. Zasłonami warto zaciemniać okna wieczorami, kiedy palimy światło w pomieszczeniach. Dzięki temu komary nie będą wabione do środka.
Projekt i wykonanie: Liść
- Więcej o:
Sposoby na muchy. Jak się pozbyć much z mieszkania?
Ogród: zaprzyjaźnij się z pszczołami
Letni relaks na balkonie
Jak odstraszyć gołębie z balkonu?
Ptaki w ogrodzie. Jakie rośliny zwabią ptaki do ogrodu?
Klecanka rdzaworożna podobna do osy
Odkryj urodę kowalika zwyczajnego (Sitta europaea)
Kuna - gatunki i występowanie