Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klon w paski. Łosi klon.Uprawa i pielęgnacja

tekst: dr Magdalena Narkiewicz

To niezwykłe drzewo dzięki wzorom na pniu i gałęziach jest ozdobne także zimą.

wiosna: Klon pensylwański ma charakterystyczne liście o dwóch głębokich wcięciach. Wraz z liśćmi rozwijają się długie zielone kwiatostany.
Wiosna: Klon pensylwański ma charakterystyczne liście o dwóch głębokich wcięciach. Wraz z liśćmi rozwijają się długie zielone kwiatostany.
FOT. ERIN PAUL DONOVAN / ALAMY STOCK

Zielono-białe lub różowawe paski tworzy około 20 gatunków dekoracyjnych drzew, po angielsku nazywanych snakebark maples (klony o wężowej korze). Pochodzą one z rejonu od Himalajów po Wyspy Japońskie i klimat o ostrych zimach im nie odpowiada. Tylko klon pensylwański (Acer pensylvanicum) jest niebojącym się mrozu wyjątkiem.

Drzewo łosi

Gatunek ten tworzy niższe piętro lasów na bogatych w jeziora i strumienie terenach wschodniej Ameryki Północnej, gdzie zimy bywają ostrzejsze niż nasze. Młode drzewka klonu pensylwańskiego szybko osiągają wysokość 3-5 m, o ile tylko nie są podgryzane przez gustujące w nich łosie (inna nazwa drzewa to moose maple – łosi klon). Potem ich żywotność słabnie. Okazy ponad 50-letnie i o wysokości ponad 12 m są rzadkością.

Ozdoba ogrodu

Wyjątkowo barwna jest odmiana 'Erythrocladum'. Jej roczne pędy są czerwone, na dwuletnich pojawiają się białe paski, a starsze pnie są różowo-pomarańczowo-kremowe. Niestety, odmiana ta rozmnaża się opornie i jej sadzonek nie ma w ofercie polskich szkółek. Natomiast do kupienia są drzewka o zielono-białej korze. Idealnie sprawdzają się w wilgotnej, przepuszczalnej, próchnicznej glebie o lekko kwaśnym odczynie, posadzone w półcieniu (w słońcu zimą pękają im pnie, a latem szybko podsychają). Świetnie prezentują swe walory zwłaszcza wśród wiecznie zielonych rododendronów.

Drzewa z nosków

Aby uzyskać typowe okazy klonów pensylwańskiego i Dawida, wiosną na rozsadniku zagłębiamy namoczone przez dobę połówki owoców („nosków”). Do nasion powinno docierać światło. Duże siewki przepikowujemy do doniczek i po trzech latach wysadzamy na stałe miejsce. Odmiany ozdobne zaś rozmnaża się przez sadzonki.

Który jest który?

Zielono-białe paski mają też inne dostępne na naszym rynku gatunki. Klon
Dawida (A. davidii) jest co prawda uważany za dość mrozoodporny, jednak przymrozki, zwłaszcza majowe, są dla niego groźne. Poleca się go więc do cieplejszych rejonów kraju. Jeszcze bardziej zawodny bywa klon rdzawy (A. rufinerve), podobnie jak jego pomarańczowo paskowana odmiana o identycznej nazwie co czerwono-biały klon pensylwański, czyli 'Erythrocladum'.

    Więcej o:

Skomentuj:

Klon w paski. Łosi klon.Uprawa i pielęgnacja