Koszenie bez kosza
Co robić ze ścinkami trawy? Odpowiedź jest zaskakująca... Nic! Najlepiej pozostawić je na murawie. To idealny sposób, np. gdy nie mamy kompostownika.
Dotychczas zostawianie ściętej trawy na murawie, czyli tzw. mulczowanie, nie było zalecane. Typowe kosiarki, pracując bez kosza, wyrzucają na powierzchnie trawnika pozlepiane ze sobą długie ścinki, które trzeba zgrabić, by nie szpeciły i nie niszczyły murawy. Inaczej działają modele z funkcją mulczowania. Ich noże rozdrabniają ściętą trawę wielokrotnie i, jeśli nie jest wilgotna, równomiernie ją rozrzucają. Drobne kawałeczki szybko tracą wodę, kurczą się i wpadają w darń, niknąc nam z oczu, po czym się rozkładają. Ale nie może być ich za dużo, bo wówczas, niestety, tworzą na ziemi zbitą warstwę, tzw. filc, który hamuje rozwój trawy. Murawę warto więc przycinać co kilka dni, by była młoda i delikatna (twarde źdźbła długo się rozkładają) i po koszeniu pozostawało jej niewiele. A jeśli jednak ścinków zalega sporo? Przy kolejnym wjeździe kosiarką zbierzmy je do kosza. Warto też wykonać zabieg wertykulacji („wyczesać” i ponacinać darń). Najnowsze modele kosiarek są wygodniejsze. Można je tak ustawić, by część resztek trafiała do kosza, a część była rozrzucana.
Korzyści z mulczowania
• Mulczowanie zwalnia nas z konieczności opróżniania kosza kosiarki ze ścinków lub ich zgrabiania z murawy oraz dalszego przerobu.
• Ścinki najpierw pełnią funkcję ściółki chroniącej ziemię przed wysychaniem i zachwaszczaniem, po czym zamieniają się w próchnicę. • Na mulczowanym trawniku znacznie ograniczamy nawożenie mineralne, bo trawa odżywiana jest w sposób naturalny.
• Częste mulczowanie szczególnie korzystnie działa na glebach lekkich. Na ciężkich, słabo przepuszczających wodę, należy stosować je tylko okresowo.
- Więcej o:
Na jakiej wysokości kosić trawnik?
Trawnik. 12 sposobów na piękny trawnik
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody