Osy, pszczoły i szerszenie. Co zrobić jak użądli owad?
Wakacje są po to by odpoczywać. Owady starają się nam uprzykrzyć ten czas. Zachowując ostrożność możemy uniknąć niebezpieczeństwa.
Osy mogą być naprawdę niebezpieczne. Kiedyś sięgnęłam po otwarty sok i… co za ból. Osy! Natychmiast wszystko wyplułam. Poczułam, jak język rośnie mi w ustach (wiedziałam, że użądlenia w język lub krtań czasem kończą się uduszeniem). W panice rzuciłam się do lodówki i wepchnęłam do ust garść zamrożonych wiśni. Lodowaty „okład” zadziałał – język od razu przestał puchnąć! Pamiętajmy więc: osy uwielbiają wszystko, co słodkie. Mogą skryć się także w ciastku, dżemie, lodach, dojrzałym owocu.
Co ciekawe, tak jak u komarów, „wredne” bywają tylko samice os, także szerszeni.
Samce nie mają żądła!
A co robić, jeśli użądli cię osa lub pszczoła? Przede wszystkim wyjmij delikatnie żądło, potem zdezynfekuj rankę i połóż okład z lodu. Ból, zaczerwienienie, obrzęk i świąd powinny po kilku godzinach minąć.
Szerszeń europejski to największa z naszych os (samica ma do 3,5 cm). Ukąszenie tego owada może nieźle zaboleć. Ale żeby nas zabić, potrzeba
aż… kilkuset szerszeni (chyba że ktoś jest uczulony, ale to samo dotyczy zwykłej osy)! Poza tym owady te są mniej agresywne niż osy i raczej nie atakują niesprowokowane. U ludzi uczulonych na jad os lub pszczół może dojść do groźnego dla życia wstrząsu anafilaktycznego. Osłabienie, duszność, wysypka, obrzęk szyi i twarzy to znak, że użądloną osobę trzeba szybko zawieźć do szpitala (warto też od razu podać leki przeciwalergiczne).
Uwaga: podobne w skutkach bywa użądlenie przez większą liczbę tych owadów!
Co zrobić z gniazdem?
Osy, dzikie pszczoły i szerszenie zakładają gniazda na strychach, pod okapami dachów, w otworach w ziemi. Osiedlają się blisko nas, gdyż łatwiej im znaleźć pokarm. W naturze ubywa też starych drzew z dziuplami, gdzie dawniej się gnieździły. Jeśli natkniesz się na gniazdo, nie próbuj go usuwać – możesz rozwścieczyć owady i narazić się na ich atak! Wezwij specjalistyczną firmę; adresy znajdziesz w Internecie.
- Więcej o:
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]
Ekologiczne metody ochrony gleby – jak zadbać o żyzność i zdrowie podłoża w ogrodzie
Jak przezimować wrzosy w doniczkach? Sprawdzone metody
Platan z nasion [Porady eksperta]