Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czerwone kwiaty. Rośliny, które kwitną na czerwono latem

Kamila Pietrasik, KJ

Czerwone kwiaty na rabatach? Każdy dobrze zaprojektowany ogród powinien być jak obraz: składać się z ram, które będą wyznaczone przez roślinność wieloletnią oraz z płótna, każdego roku wypełnionego nowymi ciekawymi roślinami.

Czerwone kwiaty ogrodowe

Możemy improwizować, mieszając ze sobą różne barwy i kształty, tworzyć jednobarwne rabaty, albo komponować zestawienia kontrastowe. Decydując się na wypełnienie naszych roślinnych ram kolorowymi kwiatami jednorocznymi, każdego roku będziemy mieli zupełnie nowy ogród kwiatowy. Może warto poszukać czegoś na ten rok w radosnym czerwonym kolorze?

Rabaty i kwiaty w odcieniach czerwieni

Wysokie czerwone kwiaty ogrodowe

Kniphofia trytoma

Idealna roślina wieloletnia do ogrodów egzotycznych i nowoczesnych. Ma bardzo oryginalne kwiaty czerwone u góry i żółte u dołu, które pojawiają się na niej w sierpniu i wrześniu. Świetnie nadają się na kwiat cięty, szczególnie że dorastają nawet do 120 cm.

 

Kniphofia trytoma
Kniphofia trytoma
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Najlepsze stanowisko dla tej afrykańskiej rośliny to miejsce ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru. Wymaga okrycia na zimę: mogą to być gałązki świerkowe, torf, kora i suche liście. Nie znosi niedoboru wody.
  • Sadzenie: Kniphofię sadzimy jesienią lub wczesną wiosną, kiedy ziemia już rozmarznie. Preferuje stanowiska zasobne w składniki pokarmowe i wilgotne. W dobrym miejscu może żyć przez wiele lat.
  • Rozmnażanie: Dorosłe rośliny możemy rozmnażać przez podział kłącza, najlepiej jesienią po zakończonym kwitnieniu, albo przez odrywanie bocznych przyrostów.

Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?

Lwia paszcza Ajax

Choć nazwa tej rośliny sugeruje, że jej kwiat może przypominać paszczę lwa, a jej kwiaty rzeczywiście układają się w niesamowity sposób, na rabacie raczej zachwyca niż straszy. Wzniosłe czerwone kwiatostany odmiany Ajax będą przyciągać nasz wzrok od czerwca aż do mrozów.

 

Lwia paszcza Ajax
Lwia paszcza Ajax
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Jak większość kwiatów jednorocznych, lwia paszcza preferuje stanowisko słoneczne, ale urośnie także w półcieniu. Lepiej rośnie w żyznym i zasadowym podłożu, ale poradzi sobie również w innej ziemi. Gleba powinna być wilgotna, by roślinie nie brakowało wody w okresie intensywnego wzrostu i kwitnienia.
  • Sadzenie: Sadzonki tych kwiatów możemy wsadzać do gruntu już pod koniec kwietnia, gdyż lwia paszcza nie jest wrażliwa na majowe przymrozki. Możemy też pozyskać kwiat z nasion sianych w kwietniu na rabatę.
  • Rozmnażanie: Lwia paszcza to roślina jednoroczna, więc pod koniec sezonu zbieramy nasiona na kolejny rok. Siejemy je rzutowo na ziemię (są bardzo drobne) i trzymamy w temperaturze pokojowej. Młode rośliny uszczykujemy, a wówczas będą lepiej rozkrzewione.

Kwiat anturium (Anthurium). Pielęgnacja i podlewanie

Łubin czerwony

W czerwcu, gdy zaczyna kwitnąć łubin, rozpoczyna się najpiękniejszy czas dla naszego ogrodu, a ten kwiat jest prawdziwym klejnotem w koronie. Odmiana czerwona (z lekko malinowym odcieniem) wygląda niezwykle efektownie.

 

Łubin czerwony
Łubin czerwony
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Ta meksykańska roślina nie jest wymagająca co do gleby i ekspozycji na światło, więc to dobre rozwiązanie dla tych miejsc w ogrodzie, w których nie będą rosnąć inne kwiaty. Zniesie miejsce zacienione i glebę piaszczystą, urośnie nawet pod drzewami, jednak, jeśli zapewnimy jej glebę próchniczną, będzie dużo bujniej rosła.
  • Sadzenie: Uprawiany z nasion wysiewamy do gruntu na początku maja. Wschodzi dość długo więc nie powinny zagrozić mu majowe przymrozki. Wcześniej wykiełkuje, jeśli namoczymy nasiona w ciepłej wodzie. Wówczas lepiej przeprowadzić siew w rozsadniku, a na miejsce stałe wysadzić go po zimnych ogrodnikach.
  • Rozmnażanie: Łubin ma długi palowy korzeń, więc starych roślin się nie przesadza i nie dzieli. Wiosną, na młodej roślinie, pojawiają się boczne przyrosty - z nich możemy pozyskać sadzonki w tym samym kolorze. Łubin uprawiany z nasion może mieć różne kolory kwiatostanu.

Czerwone kwiaty na rabaty

Szałwia błyszcząca

Szałwia jest rośliną łatwą w uprawie, co w połączeniu ze szkarłatnymi pięknymi kwiatami, czyni ją atrakcyjną dla ogrodnika - na obwódki rabat, do pojemników na tarasie lub w nasadzeniach kontrastowych.

 

Szałwia błyszcząca
Szałwia błyszcząca
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Dla szałwii powinniśmy przeznaczyć miejsce ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być zasobna w składniki pokarmowe i wilgotna, w przeciwnym razie kwitnienie będzie słabe.
  • Sadzenie: Sadzonkę zakupioną w sklepie lub u ogrodnika wysadzamy do gruntu po majowych przymrozkach. Szałwia występuje w wielu odmianach (w samym kolorze czerwonym: Passion, Czardasz, Markiza, i in.), dlatego zawsze warto upewnić się, ile miejsca przeznaczyć dla rośliny. Mniejsze odmiany sadzimy w rozstępach 20x20, a największe 30x40.
  • Rozmnażanie: Jest to roślina jednoroczna, co oznacza, że nie wytrzymuje polskich zim, jednak zawsze możemy postarać się pod koniec lata o nasiona, by w kolejnym roku zasiać je w rozsadniku. Sieje się je wcześnie, bo już z końcem lutego. Młode rośliny należy uszczykiwać, aby się krzewiły.

Czerwone kwiaty nazwy

Floks wiechowaty Starfire

Floks to kolejna roślina dla właściciela ogrodu, który nie przepada za pracami ziemnymi. Jedynym jego wymaganiem jest zapewnienie mu wystarczającej, dość dużej, ilości wody w okresie kwitnienia. Rozpoczyna je w lipcu i kwitnie aż do września.

 

Floks wiechowaty Starfire
Floks wiechowaty Starfire
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Floksy rosną najbujniej w ziemi wzbogaconej nawozem. Rozrosną się wówczas i rozkrzewią, zapewniając nam długie kwitnienie i piękny zapach. Zniosą też półcień, ale potrzebują stałych dostaw wody, szczególnie podczas suszy.
  • Sadzenie: Sadzić możemy wiosną. Najlepiej jest wybrać od razu więcej roślin i przygotować dla nich więcej miejsca, wówczas stworzą barwną i pachnącą letnią rabatę.
  • Rozmnażanie: Rozmnażanie floksa jest bardzo łatwe. Możemy podzielić korzeń, najlepiej wczesną wiosną lub jesienią po zaschnięciu części nadziemnej, za pomocą ostrego szpadla. Wykopaną bryłę korzeniową tniemy z góry na dół na części, które następnie wkopujemy na nowym stanowisku i podlewamy.

Czerwone kwiaty doniczkowe

Aster chiński Płomień

Aster chiński Płomień to jeden z tych astrów, które w naszych warunkach klimatycznych nie przeżyją zimy, więc jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Warto jednak postarać się o tę roślinę w ogrodzie, bo późną jesienią wprowadza intensywny rubinowy kolor na pięknych chryzantemowych kwiatach.

 

Aster chiński Płomień
Aster chiński Płomień
fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Aster wymaga gleby zasobnej w składniki pokarmowe i wilgotnej. Ponadto trzeba pamiętać, że nie należy siać go w tym samym miejscu częściej niż co 8 lat. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, że astry nie przepadają za ziemią świeżo wzbogaconą obornikiem, wówczas należy poczekać dwa lata.
  • Sadzenie: Jeśli kupiliśmy nasiona możemy postąpić dwojako: albo pod koniec kwietnia wysiać je do gruntu (wówczas będziemy mieli mniej zachodu, ale astry zakwitną później), albo przeprowadzić rozsadę w pod koniec marca, a rośliny przepikować do gruntu w maju. Sadzonki wsadzamy do gruntu pod koniec kwietnia - są dość odporne na wiosenne chłody.
  • Rozmnażanie: Jest to roślina jednoroczna, więc rozmnażanie przeprowadza się z nasion zebranych z przekwitłego kwiatu.

Czerwone kwiaty balkonowe

Werbena ogrodowa Fire red

Kwitnienie werbeny zaczyna się już w maju i trwa przez cały sezon, więc jest to jedna z tych roślin, która raz posadzona, rekompensuje trud ogrodnika aż do późnej jesieni. Ta roślina występuje w wielu odmianach (wzniosła, płożąca, przewieszająca się do uprawy w pojemnikach) oraz we wszystkich możliwych kolorach, a że jest niewymagająca, jej zakup nie wiąże się z ryzykiem, że uprawa się nie uda.

 

Werbena ogrodowa Fire red
Werbena ogrodowa Fire red
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Miejsce dla werbeny powinno być ciepłe i w miarę możliwości słoneczne. Jeśli będziemy co jakiś czas wzmacniać ją nawozem, będzie kwitła obficiej. W czasie suszy, należy ją podlewać.
  • Sadzenie: Niezależnie od tego, czy przechowaliśmy ubiegłoroczny egzemplarz, czy zrobiliśmy rozsadę, czy też kupiliśmy sadzonki na bazarku, werbenę możemy wysadzić dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo ze strony zimnych ogrodników. Zawsze lepiej poczekać, gdyż jest wrażliwa na przymrozki.
  • Rozmnażanie: Najlepiej rozmnażać ją z nasion wysiewanych na początku marca i trzymanych w cieple, ale nie przekraczającym 20 °C. Warto zwrócić uwagę na to, by nie przesadzić z podlewaniem nasion werbeny, bo tego nie lubią. Możemy też z przechowanych na zimę w domu egzemplarzy pobrać sadzonki wierzchołkowe, jednak jest to trudniejszy sposób.

Czerwone kwiaty na rabaty

Jeżówka purpurowa Eccentric

Czerwona jeżówka będzie niewątpliwie jednym z najefektowniejszych kwiatów późnego lata i dojrzałej jesieni. Jest to roślina wabiąca motyle, których dużo kręcić się będzie przy rabacie, na której rosną jeżówki.

 

Jeżówka purpurowa Eccentric
Jeżówka purpurowa Eccentric
fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Jeżówka to roślina odporna: zniesie częściowe zacienienie, słabszą glebę i przetrzyma polskie zimy. Jednak jeśli zapewnimy jej lepsze warunki wzrostu, próchniczną i wilgotną glebę, będzie się bujniej rozrastać.
  • Szadzenie: Byliny zakupione w pojemnikach możemy sadzić w ciągu całego okresu wegetacyjnego, choć najlepiej zrobić to wiosną, po majowych ogrodnikach.
  • Rozmnażanie: Podział karp to sposób na pozyskanie kilku roślin w szybkim czasie. Jednocześnie odmładzamy roślinę mateczną. Równie łatwo jest jednak pozyskać nasiona na przekwitłych kwiatach jesienią i wysiać je wiosną (już w marcu) do gruntu.

Lantana Simon Red

Ten piękny tropikalny krzew w Polsce nie jest w stanie poradzić sobie z zimowymi mrozami, ale lantana odwdzięcza się za fatygę corocznego sadzenia wielobarwnym kwitnieniem rozpoczynającym się w czerwcu, a kończącym późną jesienią. Spośród wielu odmian, także wielokolorowych na jednym baldachowatym kwiatostanie, przedstawiamy dziś czerwoną (z domieszką żółci i pomarańczu).

 

Lantana Simon Red
Lantana Simon Red
fot. Shutterstock
  • Stanowisko: W przypadku lantany potrzebny jest złoty środek między odpowiednio zasobną glebą, a przenawożeniem oraz między obfitym podlewaniem, ale nie nazbyt intensywnym. Na te niekorzystne warunki zareaguje słabszym kwitnieniem. Ponadto, jak wszystkie jednoroczne, lubi ciepłe i słoneczne miejsca. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie.
  • Sadzenie: Jeśli jesienią schowaliśmy rośliny przed mrozami, wysadzamy ją w połowie maja. Nasiona kiełkują do 8 tygodni w temperaturze pokojowej, więc należy uprawiać je w pojemnikach od początku marca, a na miejsce stałe przenieść, gdy będziemy pewni, że nie zaszkodzi im chłód.
  • Rozmnażanie: W przypadku lantany możliwe jest pozyskanie z jednej rośliny wielu egzemplarzy, jeśli posiadamy roślinę, którą schowaliśmy na zimę. Należy przenieść ją najpóźniej w marcu w ciepłe miejsce, by zmotywować do wzrostu. Z około pięcio centymetrowych młodych pędów pozyskujemy sadzonki, które wsadzamy do młodych doniczek, a później nawet kilkakrotnie uszczykujemy, by się krzewiły. Temperatura nie powinna przekraczać 18 °C.

Czerwone kwiaty do ogrodu

Malwa Double Scarlet

Malwa to roślina wieloletnia, która uprawiana jest często jako roślina dwuletnia. W pierwszym roku od posadzenia wytwarza rozetę liści, a w kolejnym długie - nawet na dwa metry - pędy kwiatowe. Odmiana Double Scarlet odznacza się pięknymi pełnymi karminowymi kwiatami.

 

Malwa Double Scarlet
Malwa Double Scarlet
fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Preferuje słońce, wówczas rośnie okazalej i obficiej kwitnie (w lipcu i sierpniu). W ziemi żyznej może osiągnąć naprawdę duże rozmiary i ładnie się rozkrzewi. Jest to jedna z najwyższych roślin w naszych ogrodach, więc powinniśmy zapewnić jej podporę i posadzić w miejscu osłoniętym od wiartów, które złamałyby łodygi z kwiatami.
  • Sadzenie: Malwy możemy posiać do gruntu w maju, lub w kwietniu w rozsadniku i zapikować je po ustąpieniu przymrozków. Jeśli posiejemy je w terminie późniejszym - pod koniec lata - również się przyjmą, ale zakwitną za dwa lata. Możemy też posadzić w gruncie w maju gotowe sadzonki zakupione w szkółce.
  • Rozmnażanie: Dorosłych malw nie dzielimy i nie przesadzamy, gdyż tego nie lubią i słabo się adaptują. Łatwo jednak pozyskać ich nasiona. W zasadzie pozostawione same sobie rozsieją się same. Młode rośliny mogą, ale nie muszą, powtórzyć kolor rośliny matecznej.

Kwiaty czerwone kielichy

Kufea ognista

Kufea to propozycja dla tych, którzy nie przepadają za kwiatami tradycyjnymi. Rzeczywiście, jej rurkowate jakby żarzące się na końcu kwiaty wyglądają bardzo egzotycznie.

 

Kufea ognista
Kufea ognista
Fot. Shutterstock
  • Stanowisko: Rośliny ładnie krzewią się w cieniu, ale dużo obficiej kwitną w słońcu, więc ogrodnik musi podjąć decyzję, czy bardziej zależy mu na szybkim pokryciu zielenią danego miejsca, czy na efektownym kwitnieniu. Kufea lubi żyzną, lekko kwaśną glebę i systematyczne podlewanie w okresie kwitnienia.
  • Sadzenie: Młode rośliny sadzimy do gruntu w połowie maja, po przymrozkach w rozstępach 20x30 cm. Sadzonki po posadzeniu uszczykujemy, by się krzewiły.
  • Rozmnażanie: Jeśli w roku ubiegłym przechowaliśmy roślinę przez zimę, teraz możemy pozyskać sadzonki zielne, ale jest to dość trudna metoda rozmnażania, więc lepiej spróbować pozyskać nasiona. Kiedy rurkowaty kwiat pęka, pokazuje się maleńki pręcik, do którego są przyczepione nasiona. Po wysuszeniu możemy użyć ich, by na przełomie marca i kwietnia wysiać je w inspekcie. Młode rośliny uszczykujemy, by zyskały rozkrzewiony pokrój.
    Więcej o:

Skomentuj:

Czerwone kwiaty. Rośliny, które kwitną na czerwono latem