Rośliny o kolorowych liściach. Paprocie Wietlice japońskie
Najciemniejsze zakamarki naszego ogrodu, tam, gdzie do ziemi nie docierają promienie słoneczne, to zakątek dość ponury, w którym nie chce rosnąć nawet trawa. Paprocie Wietlica zdają się pochodzić prosto z kart księgi pełnej kolorowych baśni i w takie właśnie miejsce zamienią ogród w pełni lata i jesienią.
Sadzonki paproci japońskiej kosztują od 10 zł do 25 zł. Nie jest to wygórowany koszt, szczególnie, że paprocie dość silnie się rozrastają i z czasem z jednej sadzonki wyrośnie spora kępa tych pięknych roślin. By uprawa paproci Wietlica się udała, powinniśmy pamiętać o tym, jakie wybrać dla niej stanowisko.
Warunki udanej uprawy paproci Wietlica
Od innych paproci, które rosną w naszych ogrodach różni ją przede wszystkim wrażliwość na silne mrozy. Nie powinniśmy więc wybierać dla niej miejsca mroźnego i narażonego zimą na silne suche wiatry. Jeśli znajdziemy miejsce osłonięte, powinniśmy doczekać się jej liści w połowie maja, bo jak inne paprocie, zaczyna wegetację dość późno. Nie zdziwmy się, jeśli posadzona sadzonka nie będzie tak kolorowa, jak nam obiecywał sprzedawca. By liście pięknie się wybarwiały musi się w ogrodzie zadomowić, a im starszy będzie egzemplarz, tym bardziej będzie kolorowy. Żyłkowanie i odcień zależą także od ekspozycji na słońce - w zasadzie paprocie za słońcem nie przepadają, więc wybieramy dla nich stanowisko półcieniste lub cieniste oraz pory roku - im bliżej końca lata, tym będą kolorowsze. Uważamy, by nie posadzić jej w zastoiskach wody, choć lubi wilgoć, gleba powinna być przepuszczalna, żyzna i lekko kwaśna. Unikamy miejsc koło dróg - nie znosi zasolenia. W pierwszym roku po posadzeniu dbamy, by nie była narażona na suszę.
Kolorowe paprocie - przegląd odmian
Choć wszystkie paprocie japońskie są do siebie podobne pod względem kolorystycznym, możemy podzielić je na odmiany, w których będą przeważać odcienie fioletu, albo biało srebrzyste, niektóre charakteryzują się kolorowym żyłkowaniem, inne mają liście przechodzące od fioletu do ciemnej zieleni lub bieli. Które z nich uznają Państwo za najpiękniejsze?
Ursula's Red
Paproć wyjątkowa, zupełnie niepodobna do innych. Jej liście są srebrzyste, przy czym im bliżej pędu głównego, tym bardziej wpadają w odcienie ciemnej szarości, a im dalej, tym są bielsze. Żyłkowanie przeważnie fioletowe, czasem przechodzi w czerwone odcienie. Idealny wybór dla ogrodników uwielbiających egzotykę, szczególnie w połączeniu z kolorowymi funkiami.
Paproć dorasta do 40-60 cm, a jej liście, początkowo czerwone z czerwonym żyłkowaniem, później bledną i z czasem stają się biało srebrne, a czerwień, lub fiolet są bardzo wyeksponowane. To idealna odmiana rozjaśniająca ciemne zakątki ogrodu, gdzie potrzeba roślin o jasnych liściach.
Burgundy
Odmiana burgundy to idealny wybór dla tych, którzy pragną stworzyć nasadzenia z roślinami o bordowych liściach. Początkowo paproć jest intensywnie czerwona, a tylko żyłkowanie zdradza, czym zaskoczy nas pod koniec lata. Następnie cała jest w bordowym kolorze. W połączeniu z berberysami, bordową żurawką, czy klonem palmowym, będzie idealnym wyborem do ogrodów w stylu japońskim.
Silver Falls
Kolejna paproć o srebrzystych liściach, pozbawiona tak intensywnego żyłkowania, jak inne odmiany. Im starszy egzemplarz, tym szybciej osiągnie docelowy kolor. Paproć rozjaśni każdy zakątek i test tak delikatna, że z powodzeniem znajdzie zastosowanie w ogrodach romantycznych, na białej rabacie, gdzie będzie wyeksponowana wśród srebrzystych mrozów, zadarniającej biało plamistej miodunki i konwalii o biało paskowanych liściach (odmiana Albostriata).
Red beauty
To kolejna kolorowa paproć. Jej liście są fioletowo białe i mają fioletowe żyłkowanie. Posadzona pod drzewami na leśnej działce w towarzystwie bodziszków korzeniastych i białych rogownic będzie piękną ozdobą zagajnika. Tak jak i inne paprocie z tej grupy, jest idealnym kandydatem do ogrodów naturalistycznych, gdzie warto komponować z nich wielokolorowe nasadzenia.
- Więcej o: