Krzewy, drzewa i pnącza szybko rosnące czyli ogród dla niecierpliwych
Krzewy szybko rosnące? Czy naprawdę musimy czekać wiele lat na piękny ogród? Niekoniecznie. Dzięki odpowiednim gatunkom roślin szybko stworzymy zielony azyl.
Szybko rosnące rośliny - jak dobrać odpowiednie?
Na zdjęciu powyżej widać żywopłot z szybko rosnącego winobluszczu pięciolistkowego. Na rabacie rosną między innymi: różaneczniki, funkie, żurawka, klon palmowy, paproć - pióropusznik strusi, tuja filifera, bluszcz, kosodrzewina (sosna górska)
Żyjemy w epoce produktów instant. Chcemy wszystko mieć łatwo, szybko, najlepiej od razu. Również ogród. Jednak natura rządzi się własnymi prawami i nie poddaje się tak łatwo naszym kaprysom.
Wydawać by się mogło, że jeśli chcemy mieć efekty w tempie ekspresowym, pozostaje nam kupowanie wyrośniętych egzemplarzy i trawnika z rolki. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i niepozbawione ryzyka, gdyż zanim takie rośliny się przyjmą, będą wymagały intensywnej opieki. Zamiast walczyć, pogódźmy się lepiej z naturą. Wykorzystajmy jej witalne siły do tego, by jak najprędzej urządzić ogród. Sprzymierzeńcami w wyścigu z czasem będą gatunki, które rosną szybko i bujnie.
Planowanie ogrodu zacznijmy od drzew i krzewów. Dzięki nim odgrodzimy się od otoczenia, a gęste osłony stworzą lepsze warunki dla rozwoju delikatnych gatunków. Pomogą także podzielić przestrzeń i stworzyć zarysy rabat.
Nie rezygnujmy z gatunków, które będą piękne dopiero po wielu latach. Posadźmy już teraz powoli rosnące klony palmowe, buki, cisy, bukszpany i różaneczniki oraz karłowe formy iglaków. W przyszłości stworzą harmonijną kompozycję. Dobierając drzewa i krzewy, warto pamiętać, że gatunki rosnące wolno z reguły są trwałe i długowieczne, a te, które rosną szybko, równie szybko się starzeją.
Przestrzeń między drzewami warto wypełnić roślinami, które prawie natychmiast dadzą efekt obfitości zieleni i kwiatów. Mogą to być wielobarwne plamy kwiatów jednorocznych, kępy słoneczników, ozdobnych traw lub krzewów. Kiedy okazy rosnące powoli osiągną już odpowiednie rozmiary, będzie można bez żalu usunąć mniej cenne "wypełniacze".
Najszybiej rosnące drzewa i krzewy
W każdym ogrodzie warto posadzić choć kilka drzew, najlepiej o wyrazistej sylwetce i gęstej koronie. Będą osłoną przed wiatrem i zamaskują nieciekawe widoki. Pamiętajmy jednak, że drzew nie może być zbyt wiele.
Najszybciej rosną"
- lipy,
- jesiony,
- dęby czerwone,
- katalpy oraz
- odmiany klonu pospolitego i jaworu.
- Dekoracyjne i odporne są także robinia biała 'Frisia' o złocistej koronie, bożodrzew gruczołkowaty oraz klony jesionolistne - 'Auratum' o liściach złotych, 'Flamingo' z różową lamówką na liściach oraz 'Variegatum' z lamówką białą.
Szybko rosnące krzewy do małych ogrodów
- Do niedużych ogrodów pasować będą mniejsze drzewa o ażurowej koronie, np. sumaki octowce i odmiany glediczji trójcierniowej - 'Sunburst' i 'Rubylace'.
- Warto też sięgnąć po brzozy, np. brzozę pożyteczną 'Doorenbos' lub odmiany brzozy brodawkowatej, czy szybko rosnące drzewa iglaste - modrzewie, daglezje, świerki serbskie, sosnę czarną i wejmutkę oraz żywotniki zachodni i olbrzymi.
- Strukturę ogrodu i zarysy rabat pomogą nam stworzyć krzewy. Wybierzmy te, które szybko rosną i mają dekoracyjne liście, np. odmiany derenia białego 'Aurea', 'Gouchaultii' i 'Elegantissima'.
- Zimową ozdobą ogrodu będzie dereń biały 'Sibirica' o koralowych pędach i rozłogowy 'Flaviramea' o pędach złocistych.
Szybko rosnące krzewy odmiany
- pęcherznica złocista 'Dart's Gold' i
- pęcherznicapurpurowa 'Diabolo',
- berberysy - ottawski 'Superba' i Chopina 'Mazurek',
- a także bujne odmiany bzu czarnego - 'Aurea', 'Laciniata', 'Variegata' oraz 'Black Beauty'.
- Pamiętajmy też o kwitnącej forsycji, kalinie koralowej, krzewuszce czy buddlei.
- Nad wodą sprawdzą się wierzby, np. 'Flame', 'Erythroflexuosa' lub sachalińska 'Sekka'.
Szybko rosnące krzewy z burzą kolorowych liści
Szybko rosnących drzew i krzewów o barwnym ulistnieniu mamy wiele - złociste, purpurowe, pstre (biało-zielone, żółto-zielone, różowo-zielone)... Warto ożywić nimi ogród. Na zdjęciu powyżej - klon jesionolistny 'Flamingo'
Złociste odmiany rozświetlają i wprowadzają dużo pozytywnej energii. Purpura, choć wydaje się poważna i smutna, dodaje ogrodowym wnętrzom głębi. To świetne tło dla kompozycji, w których dominują fiolety, róże i srebrzystości. Wydobywa też barwę żółtych, pomarańczowych i czerwonych kwiatów.
Odmiany pstre ożywiają kompozycję. Jednak ich nadmiar bywa męczący i zamiast upragnionej harmonii możemy uzyskać niepokojące efekty. Z umiarem stosujmy też mocne, kontrastowe zestawienia, np. złota i purpury. Kolorowe odmiany traktujmy raczej jako ozdobę, a nie podstawę kompozycji.
Szybko rosnące krzewy na żywopłot
Na zdjęciu powyżej widać żywopłot z winorośli japońskiej. Pod nim rośnie przywrotnik, berberys, kosmos, rozchodnik i lawenda
Zakładając ogród, chcemy zwykle jak najszybciej odgrodzić się od otoczenia. To zrozumiałe - potrzeba nam prywatności. Żywopłot to też tło dla innych roślin, a osłonięta przestrzeń tworzy sprzyjające warunki dla gatunków bardziej wymagających.
Szybko rosnące nieformowane żywopłoty możemy tworzyć z
- derenia białego,
- berberysu pospolitego i ottawskiego,
- forsycji,
- pęcherznicy oraz
- kaliny koralowej.
- Na niższe partie świetnie nadają się berberys Thunberga, ligustr, tawuła 'Grefsheim' i jaśminowiec Lemoine'a.
- W ogrodach naturalistycznych dobrze wyglądają żywopłoty mieszane z kilku gatunków.
Jeżeli mamy mało miejsca, zdecydujmy się na żywopłot formowany - z grabu, ałyczy, ligustru, berberysu Thunberga, żywotnika 'Brabant', 'Columna' czy 'Smaragd'.
Szybko rosnące pnącza
Bujnie rośnie wiele gatunków pnączy. Ogrodzenia z siatki i drewniane kratownice szybko okryją
- winobluszcz pięciolistkowy,
- powojniki 'Paul Farges' o drobnych białych kwiatach
- oraz żółte 'Bill MacKenzie' i 'Lambton Park' z grupy Tangutica.
- Warto sięgnąć też po pięknie kwitnące powojniki górski i wschodni albo wiciokrzewy pomorski, Telmanna czy japoński.
Do tworzenia zielonych przesłon przydatne będą również niektóre pnące gatunki bylinowe, a nawet jednoroczne. Chmiel zwyczajny 'Aureus' szybko okryje każde ogrodzenie masą złocistej zieleni. Efektownie będą wyglądały oplatający siatkę bylinowy groszek szerokolistny, jednoroczna fasola czerwona, wilec purpurowy i chmiel japoński.
Na solidnych podporach, np. drewnianych i metalowych kratach czy pergolach, można posadzić dławisz amerykański, który rozrasta się z niemal nieokiełznaną siłą, oraz winorośl pachnącą i japońską. Prawdziwym rekordzistą jest jednak rdest Auberta, który rocznie przyrasta nawet o 6 m!
Pnączami obsadza się też słupy zdobiące rabaty, wyznaczające bieg ścieżek lub stojące pojedynczo na trawniku w charakterze rzeźb. Na słupach efektownie prezentować się będą powojniki włoskie, milin amerykański, wiciokrzewy oraz pnące róże.
- Więcej o:
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon
Które byliny żyją najdłużej?
Kruszyna pospolita (Frangula alnus) uprawa. Ciekawe odmiany