Marzec - sezon na ogórki czas zacząć
Mało, kto zdaje sobie sprawę z faktu, że ogórki pochodzą z Indii. Uprawiane są od niemal 3 tysięcy lat! Dziś stosuje się je najczęściej w kuchni i kosmetyce, jednak wieki temu używane były m.in. do leczenia ran po ugryzieniu skorpionów. Wszyscy zgodnie twierdzą, że najlepiej smakują ogórki wyhodowane własnymi siłami. Jak jednak zabrać się do uprawy ogórków?
Ogórki to wymagające warzywa
Ogórek należy do roślin pochodzących z rodziny dyniowatych. Można go uprawiać zarówno poprzez bezpośrednie sianie do gruntu bądź z rozsady. W sklepach ogrodniczych dostępne są wczesne jak i średnio wczesne odmiany ogórków. Zaznaczamy, że ogórki mają dość wysokie wymagania klimatyczno-glebowe. Najlepsze uprawy można uzyskać w miejscach ciepłych i słonecznych. Jeśli chodzi o rodzaj gleby to najkorzystniejsze są gleby żyzne, bogate w próchnicę, które charakteryzują się dużą pojemnością wodną. Należy pamiętać, że ogórki powinno się uprawiać na glebie, która nie będzie się zaskorupiać. Niekorzystnie na rozwój ogórków wpływa również cień oraz zachwaszczenie. Dodatkowo, nie powinno się ich siać w pobliżu drzew i krzewów owocowych. Warto również umieścić je w miejscu osłoniętym od wiatru. Ogórek to typ rośliny, który wymaga odpowiedniej temperatury – nie toleruje przymrozków już w temperaturze w granicach 13°C rozwój jego kwiatów i owoców jest zatrzymany. Najlepszą temperaturą sprzyjającą rozwojowi ogórków jest około 20-25°C.
Marzec to czas siewów
Jeśli zależy Państwu na wczesnym owocowaniu ogórków to o ich sadzeniu warto pomyśleć już w marcu. Wystarczy kupić nasiona, które dostępne są we wszystkich sklepach ogrodniczych i wysiać je do skrzynek, które obowiązkowo będą wypełnione dobrej jakości ziemią. Skrzynki warto przykryć folią bądź szybą, jednak nie należy zapominać o systematycznym podlewaniu. Tak przygotowane skrzynki można trzymać w domowych warunkach, nawet na parapecie. Jeśli chcą Państwo zdecydować się na bezpośrednie wysianie ogórków do ziemi należy mieć pewność, że nie pojawią się już przymrozki. Niestety, pewność ta pojawia się dopiero pod koniec maja a wysianie nasion w tej porze roku zdecydowanie wydłuży czas oczekiwania na pierwsze zbiorki. Sianie ogórków w doniczkach bądź małych skrzynkach zdecydowanie przyśpieszy moment pojawienia się pierwszych warzyw. Jak się do tego zabrać? Wystarczy w doniczce, skrzynce bądź innym pojemniku umieścić wysokiej jakości ziemię. Co około 10 cm należy zrobić małe wgłębienia – w każdym z nich musi znaleźć się nasiono, które następnie zostanie zasypane ziemią. Konieczne jest podlanie ziemi i przykrycie folą/szybą/pleksi. Pojemnik powinien zostać ustawiony w ciepłym i jasnym miejscu – najlepiej na parapecie. W dobrych warunkach pierwsze nasiona powinny wzejść już po około tygodniu. Wówczas możemy zdjąć przykrycie a w momencie osiągnięcia sadzonek o wysokości około 5 cm konieczne będzie usunięcie słabszych egzemplarzy. W momencie, gdy sadzonki będą miały po około 4 listki możemy przenieść je do ogródka. Sadzonki należy sadzić do około 60 cm w rzędach odległych od siebie o 120 cm. Zalecamy również, by w pierwszych dniach po posadzeniu sadzonek, przykryć je na noc folią, co pozwoli je odpowiednio zahartować. Pierwsze zbiory ogórków powinny pojawić się po około 12 tygodniach od momentu wysiewu.
Czy ogórki należy nawozić?
Zalecamy delikatne nawożenie roślin przy wykorzystaniu płynnego preparatu dostępnego w sklepach ogrodniczych. Pamiętajmy jednak, by nawozić ogórki z głową, nie częściej niż raz w tygodniu. Ogórki są dość odporną rośliną na choroby grzybowe takie jak mączniaka rzekomego, mączniaka prawdziwego czy też parcha dyniowatych. Niestety, są mało odporne na ataki mszycy, przędziorki czy też wciornastki. W przypadku pojawienia się wspomnianych chorób konieczne jest opryskanie roślin specjalistycznym preparatem. Ważniejsze od nawożenia jest utrzymanie stałej wilgoci ziemi.
- Więcej o:
Jesienno-zimowe uprawy w domu – jak wspólne sianie warzyw może budować zdrowe nawyki u dzieci?
Uprawa imbiru w Polsce
Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)
Czy aronia jest trująca?
Co siać we wrześniu w ogrodzie?
Kiedy wykopać warzywa: czosnek, marchew, pietruszkę i buraczki?
Wino z winogron. Prosty przepis na wino
Nalewka z jeżyn - przepisy na jeżynówkę. Jakie ma prozdrowotne właściwości?