Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Iglaki w doniczkach - jak je pielęgnować?

Redakcja Pressland

Po co sadzić rośliny iglaste w doniczki? To świetny sposób na udekorowanie balkonu bądź tarasu. W sklepach ogrodniczych coraz częściej można spotkać miniaturowe odmiany tradycyjnych iglaków, które sprawdzają się świetnie, jako rośliny doniczkowe. Nie tylko ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale też pięknie wyglądają w każdym miejscu. Nic dziwnego, że ich posiadanie staje się coraz bardziej popularne.

Iglaki w doniczkach - jak je pielęgnować?
Iglaki w doniczkach - jak je pielęgnować?
shutterstock

Dlaczego warto wybrać iglaki w doniczkach?

Niewątpliwą zaletą iglaków w doniczkach jest ich dowolna możliwość ustawienia zarówno na balkonie, tarasie czy nawet w ogrodzie. Co ważne – iglaki możesz dowolnie przestawiać, zmieniając aranżację każdego we wspomnianych miejscach. Przestawianie iglaków w inne miejsce nie wpłynie niekorzystnie na ich dalszy rozwój, jak często sytuacja ma w przypadku kwiatów. Warto również dodać, że posiadając duże donice można tworzyć dowolne kompozycje. Być może Państwa zaskoczymy, ale iglaki można bez problemu łączyć z bylinami, trawami ozdobnymi a także roślinami jednorocznymi.

Czy iglaki są wymagające?

Porównując iglaki z innymi ozdobnymi roślinami warto zaznaczyć, że są one jednymi z mniej wymagających roślin. Iglaki wymagają ustawienia w miejscach słonecznych bądź lekko zacienionych. Istnieją oczywiście gatunki takie jak cis pospolity, które idealnie rozwijają się w głębokim półcieniu. Iglaki nie wymagają również zbyt dużej ilości wody. Sosny i jałowce są niezwykle odporne na suszę. Jeśli jednak chcą Państwo posiadać cyprysiki to warto pamiętać, że nie lubią suchego i lekkiego podłoża. Decydując się na zasadzenie iglaków w doniczkach należy zadbać o żyzne i przepuszczalne podłoże. W sklepach ogrodniczych dostępne są specjalistyczne podłoża do iglaków. W ich składzie znajduje się odpowiednio doprana mieszanka silnie i słabo rozłożonego torfu, wzbogacona o wszelkie ważne mikro i makroelementy, ale też o korę przekompostowaną, która odpowiada za zatrzymanie wilgoci, zwiększenie stabilności i odpowiednią zawartość powietrza. W tym miejscu zwracamy również uwagę, że dno donicy, w której zostanie zasadzony iglak powinno być wysypane kamykami bądź keramzytem, który będzie stanowić warstwę drenażu. W małych doniczkach polecamy wysypanie drenażu na wysokość około 2-3 cm natomiast w dużych na około 10 cm.

Jak dbać o iglaki?

Jak już wspominaliśmy, ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, ale też nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy. Wystarczy zapoznać się z poniższymi informacjami – z pewnością każdy sobie poradzi.

Bardzo ważne jest podlewanie roślin. Warto podlewać je dużymi porcjami tak by gleba mogła nasiąknąć na około 20-30 cm. Posiadając doniczki z dziurkami na spodzie nie muszą się Państwo martwić, że roślina zostanie zbyt mocno nawodniona – nadmiar wody zostanie usunięty do podstawki, skąd łatwo ją usunąć.

Od czasu do czasu warto również zadbać o odpowiednie nawożenie roślin, choć nie wymagają one częstego stosowania nawozów. Iglaki w pierwszym roku po ich posadzeniu wystarczy nawozić połową zalecanej dawki. Dodatkowo, pierwsze nawożenie warto wykonać minimum po 4-5 tygodniach, gdyż jest to idealny czas na ukorzenienie roślin. Zaznaczamy jednak, że rośliny sadzone w okresie letnim nie muszą być nawożone. Wręcz nawozy posiadające w swoim składzie azot mogą im zaszkodzić.

Konieczne jest również cięcie. Odpowiednie przycinanie iglaków pozwoli właściwie uformować ich kształt, ale też zmniejszyć jej wielkość w momencie osiągnięcia zbyt dużych rozmiarów.

W donicach najczęściej sadzi się wersje miniaturowe iglaków. Jednak w momencie ich wzrostu warto przesadzać je do większych roślin – najczęściej, co ok. 4 lata.

Aby roślina przetrwała kolejne lata konieczne jest również odpowiednie jej przygotowanie do zimowania. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie jej przed zimą – najlepszym sposobem jest owinięcie donicy włókniną bądź zakopanie jej w ziemi. Wspomniane sposoby pozwalają odpowiednio zabezpieczyć system korzeni.


 

    Więcej o:

Skomentuj:

Iglaki w doniczkach - jak je pielęgnować?