Olejowanie drewna

Pressland, KJ

Olejowanie drewna to jeden ze skuteczniejszych sposobów zabezpieczania drewna przed szkodliwym działaniem warunków atmosferyczne, które mogą zniszczyć drewniany taras. Dlatego już dziś warto uzbroić się w myjkę ciśnieniową, pędzel lub wałek oraz dobrej jakości olej do tarasów.

Olejowanie drewna
Olejowanie drewna
Fot. V33

Olejowanie drewna

Dlaczego właśnie olej? Bo to niezwykle proste, skuteczne i szybkie rozwiązanie – delikatne dla drewna i bezlitosne dla niesprzyjających czynników zewnętrznych!

Wielu z nas, przed przystąpieniem do renowacji czy odświeżenia tarasu, zadaje sobie kluczowe pytanie: czy istnieje produkt, który z jednej strony trwale i niezawodnie zabezpieczy drewno, a z drugiej nie wpłynie na jego naturalny charakter? - W tym przypadku, na szczęście, nie trzeba szukać kompromisów bowiem olejowanie drewna nie tylko ochroni surowiec przed zużyciem, negatywnym wpływem warunków atmosferycznych, pękaniem czy szarzeniem, ale uwydatni jego naturalną barwę i podkreśli słoje.

10 najczęstszych błędów w lakierowaniu i olejowaniu podłogi

Olejowanie drewna - jak działa?

Olej, w przeciwieństwie do lakierów czy lakierobejc nie tworzy na powierzchni desek powłoki, która może wpłynąć na wygląd tarasu, ale wnika głęboko w materiał, zabezpieczając go od środka. Pozwala drewnu oddychać, hamuje wchłanianie wody, a wszystkie zadrapania i ubytki stają się mniej widoczne. Olejowanie można z łatwością wykonać samemu – na całej powierzchni lub miejscowo.

Drewno na taras. Z jakiego drewna zbudować taras?

Olejowanie drewna - preparaty

Najlepiej od początku, czyli wyboru sprawdzonego preparatu. Zabezpieczenie drewna olejem jest niezwykle proste, pod warunkiem, że wybierzemy niezawodny, wysokiej jakości produkt. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie olej do tarasów – naturalny preparat z dodatkiem żywic alkidowych. Sprawdzony w wymagającym, nadmorskim klimacie zabezpieczy i ochroni powierzchnie z drewna tekowego, egzotycznego lub gatunków europejskich – również w przypadku fasad, listew i sztachet. Olej zapewnia wysoką odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, chroni przed zaplamieniem i zatłuszczeniem. Jednocześnie pozwala drewnu oddychać, nie tworząc na tarasie niepożądanej, śliskiej warstwy. Olej do tarasów dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych: np. bezbarwnym, palisander oraz tek, przywraca drewnu naturalną barwę, zapewniając niezwykle modne i estetyczne, matowe wykończenie. 

Jak odnowić drewniany stolik ogrodowy?

Kiedy i jak należy olejować drewno?

Dobry produkt to tylko połowa sukcesu – drugą stanowi przestrzeganie kilku zasad, które pozwolą w pełni wykorzystać właściwości wybranego oleju. Po pierwsze, pamiętajmy, by nie przystępować do pracy podczas deszczu lub, gdy termometr wskazuje więcej niż +30ºC lub mniej niż +5ºC. Po drugie, zadbajmy o odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli nie poświęcimy mu wystarczającej uwagi, narażamy powierzchnię na nierównomierne wchłanianie preparatu, co prowadzi do niepełnego zabezpieczenia drewna i widocznych różnic po wyschnięciu. Po trzecie, ściśle przestrzegajmy instrukcji użycia – zbyt gruba warstwa i niezebranie nadmiaru oleju sprawi, że na powierzchni tarasu pozostanie trudna do usunięcia warstwa zaschniętego produktu. Natomiast zbyt cienka warstwa nie nasyci drewna i nie zapewni mu odpowiedniej ochrony.

Olejowanie drewna - przygotowanie podłoża

Cały proces należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni drewna. Podłoże szlifujemy papierem ściernym, dzięki czemu pory otworzą się i olej łatwiej wniknie w głąb materiału, odpylamy i odkurzamy. Usuwamy również wszelkie zaplamienia i zatłuszczenia tak, by obszar roboczy był suchy i czysty. - W celu zwiększenia ochrony biobójczej, przed pierwszym nałożeniem oleju, zaleca się stosowanie Impregnatu do drewna konstrukcyjnego. Należy go stosować jedynie na surowe, niezabezpieczone wcześniej drewno.

Olejowanie drewna - nakładanie

Zarówno przed rozpoczęciem olejowania, jak i w trakcie, produkt trzeba dokładnie wymieszać, tak, by uzyskać jednolitą konsystencję. Za pomocą pędzla nakładamy pierwszą warstwę, obficie nasączając drewno olejem. Po 15 minutach czynność powtarzamy, nie czekając aż pierwsza warstwa wyschnie. Gdy drewno nie wpija już oleju, należy usunąć jego nadmiar suchą, czystą szmatką i pozostawić do wyschnięcia na 24 godziny. Aby sprawdzić czy materiał został prawidłowo zabezpieczony, warto wykonać test kropli wody. – Wystarczy wylać na drewno odrobinę wody i sprawdzić, jak się zachowuje. Jeżeli przybierze formę kuleczek, oznacza to, że drewno zostało właściwie nasączone olejem. Jeśli powierzchnia wpije wodę – konieczne będzie nałożenie jeszcze jednej warstwy preparatu.

Jak często należy olejować drewno

Olejowanie wystarczy powtarzać raz w roku, by każdego dnia cieszyć się naturalnym, zadbanym i bezpiecznym tarasem.

Skomentuj:

Olejowanie drewna