Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Araukaria

Araucaria

Oranżeria przy domu na warszawskim Żoliborzu zajmuje aż dwie kondygnacje. Na pierwszym planie araukaria i olbrzymia juka.
Fot. Arkadiusz Ścichocki

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 2 m, powyżej 5 m

Araukaria, syn. igława (Araucaria). Zimozielone drzewa iglaste klimatu tropikalnego, z wyraźną porą suchą. Występują m.in. w Australii, Nowej Gwinei, Ameryce Południowej. Gałęzie rosną w regularnych okółkach, korony początkowo stożkowate, potem kuliste, zwykle od dołu pozbawione pędów. Kora na pniu poziomo prążkowana. Kłujące sztywne liście są szydlaste lub klinowate, osadzone skrętolegle. Rośliny dwupienne, szyszki żeńskie po dojrzeniu rozpadają się na drzewie, podobnie jak u jodeł, nasiona są jadalne. Spośród 18 gatunków uprawia się w zachodniej Europie (u nas przemarza) araukarię chilijską A. araucana oraz jako roślinę doniczkową do ozdoby wnętrz araukarię wyniosłą, syn. różnolistną A. heterophylla.

Rozmiary araukarii

W naturze do 50 m, uprawiane w Europie rosną wolno, A. araucana ok. 10 m, doniczkowa A. heterophylla nawet do 2 m.

Gatunki araukarii

Żadna araukaria nie jest mrozoodporna w naszym klimacie. Najbardziej odporna jest araukaria chilijska, porastająca wulkaniczne zbocza Andów w Chile i Argentynie. W Niemczech uprawia się ja w gruncie u nas można uprawiać ją w pojemniku lub w chłodnej szklarni. Dekorująca wnętrza A. heterophylla pochodzi z Australii i Nowej Kaledonii.

Kwitnienie araukarii

Rzadko kwitną w naszych warunkach klimatycznych.

Wymagania, stanowisko. Na terenach o łagodnym klimacie, o cechach klimatu morskiego. Gleby żyzne lub przeciętne, próchniczne, wilgotne, przepuszczalne, o odczynie kwaśnym. Stanowisko słoneczne do półcienistego, zaciszne i osłonięte od mroźnych wiatrów. Doniczkowa araukaria wyniosła dobrze rośnie w podłożu gliniastym, toleruje półcień, nie przepada za pomieszczeniami przegrzanymi zimą i bliskim sąsiedztwem innych roślin.

Uprawa i pielęgnacja araukarii

Rośliny w ogrodzie wymagają ściółkowania i osłaniania na zimę. Uprawiana w doniczkach zimą w przegrzanych wnętrzach łatwo gubi liście, ulega szkodnikom i choruje.

Rozmnażanie. Przez wysiew nasion, półzdrewniałe sadzonki pędowe araukarii wyniosłej pobiera się w XII i I.

Cięcie. Araukaria nie wymaga cięcia.

Podlewanie i nawożenie. Araukarię wyniosłą co dwa tygodnie dokarmia się płynnymi nawozami wieloskładnikowymi, regularnie i obficie podlewa się w sezonie wegetacji, zimą sporadycznie. Araukarię chilijską można zasilać wiosną jednorazowo nawozami wieloskładnikowymi o spowolnionym działaniu.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Dla uprawianej w gruncie opieńka miodowa, w pomieszczeniach - najgroźniejsze są wełnowce.

Zastosowanie. Araukaria chilijska jako soliter wyróżni się na tarasie i patio. Sadzi się ją w dużych pojemnikach, wówczas na zimę przenosi się ją do chłodnej szklarni lub widnego wnętrza, np. holu. Araukaria wyniosła doskonale zdobi wnętrza.

1 z 1Oranżeria przy domu na warszawskim Żoliborzu zajmuje aż dwie kondygnacje. Na pierwszym planie araukaria i olbrzymia juka.
Fot. Arkadiusz Ścichocki

Czytaj więcej o "Araukaria"

W Mrzezinie koło Pucka rośnie w gruncie dorodna araukaria chilijska, jedna z największych w Polsce. Obok niej piękny okaz aukuby - rośliny równie wrażliwej na mróz.
Cyprys w doniczce
Okazowi tej araukarii uprawianej w donicy obcięto już wierzchołek, bo wyrosła zbyt wysoko