Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera)

Chamaecyparis pisifera

OGROD - ROSLINY , JALOWIEC , ZYWOTNIK , CYPRYSIK
Fot. Jerzy Romanowski

Cyprysik groszkowy to gatunek zimozielonego, dość szybko rosnącego drzewa o stożkowym, prostym lub kulistym pokroju. Pędy lekko przewisające. Igliwie łuskowate, przylegające do pędów, zielone i błyszczące, od spodu z trójkątnymi białymi plamkami. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy bardzo małe, kuliste szyszki.

Cyprysik groszkowy - pochodzenie

Cyprysik groszkowy pochodzi z Japonii. W swojej ojczyźnie drzewa rosną w parkach i w otaczających świątynie ogrodach. Bogata różnorodność form przyczyniła się do spopularyzowania tego gatunku na całym świecie. W Europie pierwsze egzemplarze pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, najpierw w Wielkiej Brytanii i Holandii. Rośliny są chętnie uprawiane i łatwo dostępne, zwłaszcza w krajach o łagodnym, wilgotnym klimacie i niezbyt mroźnych zimach. Polskie szkółki oferują w sprzedaży kilkanaście odmian cyprysika groszkowego. Wśród nich wyjątkowo ciekawie prezentują się formy nitkowate, o cienkich, zwisających gałązkach, w zależności od odmiany zielone, żółte, a nawet dwubarwne.

Rozmiary Osiąga 0,5-15 m wysokości, bardzo stare okazy mogą dorastać do 20-25 m.

Odmiany cyprysika

  • 'Filifera Nana'- tzw. cyprysik nitkowy, odmiana karłowa, niska, o płaskokulistym pokroju, pędy długie i nitkowe, zwisające
  • 'Filifera Aurea Nana'- tzw. cyprysik nitkowy, odmiana karłowa, niska, o płaskokulistym pokroju, pędy długie i nitkowe, zwisające, złocisto żółte
  • Chamaecyparis pisifera 'Plumosa' - szybko rosnąca odmiana, tworząca szerokie, sil-nie zagęszczone stożki. Zabarwienie typowo zielone. Średnioroczny przyrost w granicach 15-25cm.
  • Chamaecyparis pisifera 'Filifera' - charakteryzuje się długimi, sznurkowatymi, zielonoszarymi, zwisającymi pędami.
  • 'Curly Tops' - sport odmiany 'Boulevard', charakterystycznie i bardzo efektownie poskręcane końce pędów, ulistnienie igiełkowate, miękkie, zabarwienie intensywnie srebrzysto-niebieskie, wysokość 1-2 m..
  • Cyprysik groszkowy 'Boulevard' - odmiana wolno rosnąca, pokrój wąsko stożkowy, zabarwienie srebrzysto-niebieskie, wysokość rośliny od 1 do 2 m.
  • Chamaecyparis pisifera 'Sungold'

Jak wygląda cyprysik groszkowy 'Sungold'

Chamaecyparis pisifera 'Sungold' to bardzo piękna, karłowa odmiana uzyskana w 1969 roku z siewki odmiany 'Filifera Aurea' w Kanadzie. Rośnie wolno. Krzew o półkulistym, kopiastym pokroju dorasta po 10 latach uprawy do 0,5 m wysokości. Pędy sznurowate, łukowato wygięte, na końcach silnie rozgałęzione, tworzące frędzelkowate pęczki złocistożółtych gałązek o różnej długości. Same gałązki delikatne, nitkowato wydłużone i zwisające, pokryte igłami typu przejściowego - do połowy przylegające, później lekko odstające i ostro zakończone. Ciekawą cechą charakterystyczną odmiany jest zmienna barwa gałązek. Część z nich jest jednolicie żółta, inne mogą być mniej lub bardziej żółto-zielone. Różnice najłatwiej wychwycić, gdy obok siebie rośnie kilka lub kilkanaście egzemplarzy. Cenna zaletą cyprysika 'Sungold' jest odporność na poparzenia słoneczne.

Uprawa cyprysik groszkowy

Cyprysiki groszkowe wprawdzie nie ma specjalnie wygórowanych wymagań co do podłoża, niemniej jednak najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych, o odczynie kwaśnym, lekko kwaśnych lub obojętnych. Na glebach wapiennych krzewy czują się źle i mogą chorować. Odmiana 'Sungold' wymaga miejsc silnie nasłonecznionych, bowiem intensywne, złociste wybarwienie gałązek mają jedynie okazy rosnące w pełnym słońcu. Krzewy bardzo dobrze rosną w miejscach o wysokiej wilgotności powietrza, zacisznych i osłoniętych od wiatru, w pobliżu strumyków, oczek wodnych lub stawów. W zachodnich rejonach kraju i pasie nadmorskim zimują bez problemu, na wschodzie, jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, dobrze jest lekko okryć rośliny gałązkami świerka lub cieniówką. Najczęściej jednak natura sama zabezpiecza krzewy warstwą śniegu, i nie musimy się o nie martwić. Zabiegi uprawowe ograniczają się jedynie do podlewanie w okresie suszy. Rośliny nie wymagają cięcia ani formowania, zwykle rosną zdrowo i stanowią piękna ozdobę ogrodu.

Przeciętna gleba ogrodowa, ale na żyznym podłożu wykazuje szybszy wzrost. Cyprysik groszkowy jest tolerancyjny względem odczynu pH podłoża (lekko kwaśne). Stanowisko słoneczne. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza.

Zimowanie Cyprysik groszkowy jest bardziej mrozoodporny niż cyprysik Lawsona i tępołuskowy, można go uprawiać na terenie całej Polski.

Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez sadzonki pędowe z piętką, szczepienie. Cięcie Usuwamy złamane i uschnięte pędy. Znosi strzyżenie, ale nie jest ono wymagane ze względu na ozdobny naturalny pokrój rośliny.

Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.

Choroby i szkodniki Roślinę mogą atakować grzyby z rodzaju Phytophthora i Heterobasidion, opieńka miodowa, szara pleśń. Szkodnikami zagrażającymi cyprysikom są: mszyce, tarczniki i przędziorki. Fytoftoroza – choroba grzybowa spowodowana przez grzyby glebowe z rodzaju Phytophthora. Infekuje system korzeniowy prowadząc do jego gnicia.

Zastosowanie Cyprysik groszkowy polecany jest do nasadzeń pojedynczych, w ogrodach i zieleni publicznej. Nadaje się na żywopłoty cięte. Bardziej popularne w uprawie są jego wolno rosnące, karłowe odmiany, które znajdują zastosowanie w ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych, skalnych, orientalnych oraz na rabatach.
Cyprysik Chamaecyparis pisifera 'Sungold' doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach przydomowych. Bardzo dobrze sprawdza się na skalniakach, wrzosowiskach oraz w ogrodach japońskich. Ciekawe wrażenie robią kompozycje z kilku, kilkunastu roślin zaaranżowanych w formie szachownicy. Efektownie prezentują się krzewy sadzone na obrzeżach murków, schodów lub skarpach, z których zwieszają się sznurowate pędy.

1 z 4OGROD - ROSLINY , JALOWIEC , ZYWOTNIK , CYPRYSIK
Fot. Jerzy Romanowski
2 z 417.08.2006 WOLA MROKOWSKA KOLO TARCZYNA SZKOLKA DRZEW " DOBRY OGROD " AGNIESZKA I JACEK KORDUS
Fot. Wojciech Surdziel /AG
3 z 404.10.2004 DRZEWKO CHAMAECYPEN'S PISIFENA FILIFERA NANA STYLIZACJA MONIKA LUCZKO FOT. WALDEMAR KOMPALA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: DRZEWA ROSLINY
Fot. Waldemar Kompała / AG
4 z 4Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis Pisifera 'Sungold'). Iglaki, krzewy iglaste
Fot. Ewa Łuczak / Agencja Promocji Zieleni