Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyprysik groszkowy

Chamaecyparis pisifera

OGROD - ROSLINY , JALOWIEC , ZYWOTNIK , CYPRYSIK
Fot. Jerzy Romanowski

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) Gatunek zimozielonego, dość szybko rosnącego drzewa o stożkowym, prostym lub kulistym pokroju. Pędy lekko przewisające. Igliwie łuskowate, przylegające do pędów, zielone i błyszczące, od spodu z trójkątnymi białymi plamkami. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy bardzo małe, kuliste szyszki.

Rozmiary Osiąga 0,5-15 m wysokości, bardzo stare okazy mogą dorastać do 20-25 m.

Odmiany 'Filifera Nana'- tzw. cyprysik nitkowy, odmiana karłowa, niska, o płaskokulistym pokroju, pędy długie i nitkowe, zwisające 'Filifera Aurea Nana'- tzw. cyprysik nitkowy, odmiana karłowa, niska, o płaskokulistym pokroju, pędy długie i nitkowe, zwisające, złocisto żółte 'Curly Tops' - sport odmiany 'Boulevard', charakterystycznie i bardzo efektownie poskręcane końce pędów, ulistnienie igiełkowate, miękkie, zabarwienie intensywnie srebrzysto-niebieskie, wysokość 1-2 m.. 'Boulevard' - odmiana wolno rosnąca, pokrój wąsko stożkowy, zabarwienie srebrzysto-niebieskie, wysokość rośliny od 1 do 2 m.

Wymagania Przeciętna gleba ogrodowa, ale na żyznym podłożu wykazuje szybszy wzrost. Cyprysik groszkowy jest tolerancyjny względem odczynu pH podłoża. Stanowisko słoneczne. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza.

Uprawa i pielęgnacja Cyprysik groszkowy jest bardziej mrozoodporny niż cyprysik Lawsona i tępołuskowy, można go uprawiać na terenie całej Polski. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez sadzonki pędowe z piętką, szczepienie. Cięcie Usuwamy złamane i uschnięte pędy. Znosi strzyżenie, ale nie jest ono wymagane ze względu na ozdobny naturalny pokrój rośliny. Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.

Choroby i szkodniki Roślinę mogą atakować grzyby z rodzaju Phytophthora i Heterobasidion, opieńka miodowa, szara pleśń. Szkodnikami zagrażającymi cyprysikom są: mszyce, tarczniki i przędziorki.

Zastosowanie Cyprysik groszkowy polecany jest do nasadzeń pojedynczych, w ogrodach i zieleni publicznej. Nadaje się na żywopłoty cięte. Bardziej popularne w uprawie są jego wolno rosnące, karłowe odmiany, które znajdują zastosowanie w ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych, skalnych, orientalnych oraz na rabatach.

1 z 3OGROD - ROSLINY , JALOWIEC , ZYWOTNIK , CYPRYSIK
Fot. Jerzy Romanowski
2 z 317.08.2006 WOLA MROKOWSKA KOLO TARCZYNA SZKOLKA DRZEW " DOBRY OGROD " AGNIESZKA I JACEK KORDUS
Fot. Wojciech Surdziel /AG
3 z 304.10.2004 DRZEWKO CHAMAECYPEN'S PISIFENA FILIFERA NANA STYLIZACJA MONIKA LUCZKO FOT. WALDEMAR KOMPALA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: DRZEWA ROSLINY
Fot. Waldemar Kompała / AG

Czytaj więcej o "Cyprysik groszkowy"

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis Pisifera 'Sungold'). Iglaki, krzewy iglaste