Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalina koralowa

Viburnum opulus

Kalina koralowa 'Roseum' (buldeneż).
Fot. Szczepan Marczyński

Kolor kwiatów

białe

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

dowolna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 4 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kalina koralowa (Viburnum opulus) Okazały krzew o głęboko powcinanych, klapowanych liściach, które zrzuca na zimę. Kwiatostany mają około 10 cm średnicy. Ich środek stanowią niewielkie kwiatki płodne, a obrzeżenie większe płonne, pełniące funkcję powabni dla owadów. W sierpniu dojrzewają krwistoczerwone przezroczyste owoce. Ich kiście wiszą do wiosny, bo ptaki zjadają je niechętnie, tylko gdy nie mają innego pokarmu. Jesienią liście atrakcyjnie przebarwiają się na czerwono.

Rozmiary Osiąga wysokość 4 m, szeroko rozrastając się przez odrosty korzeniowe.

Odmiany 'Compactum' - niska do 1,5 m wysokości i 2 m szerokości, bardzo gęsta, obficie kwitnie; 'Roseum', inaczej buldeneż - ma kuliste kwiatostany do 20 cm średnicy, składające się wyłącznie z kwiatów płonnych, kwitnie dłużej niż inne odmiany tego gatunku, nie owocuje; 'Nanum' - karłowa o pokroju kulistym, około 0,5 m średnicy, nie kwitnie; 'Park Harnest' - o nieregularnym pokroju, do 2 m wysokości, liście żółte lub żółtozielone; 'Xanthocarpum' - owoce żółte, przezroczyste; 'Kristy D.' - liście w jasnoróżowe plamki.

Kwitnienie Na przełomie maja i czerwca.

Wymagania Rośnie na każdej, dość wilgotnej glebie, w słońcu lub półcieniu. Roślina tolerancyjna pod względem odczynu ziemi.

Uprawa i pielęgnacja Roślina wytrzymała nie wymagająca szczególnej opieki. Nie przemarza.

Rozmnażanie Odmiany z sadzonek, przez odkłady lub z odrostów korzeniowych, naturalne krzewy także z nasion. Cięcie Nie jest zalecane, bo osłabia kwitnienie. Wystarczy usuwać martwe pędy i ewentualnie co kilka lat nieco krzew prześwietlać. Stare egzemplarze można odmładzać przycinając latem około 30 cm nad ziemią.

Podlewanie i nawożenie Zasilanie kompostem co 2-4 lata. W czasie długotrwałej suszy wymagane od czasu do czasu obfite podlewanie.

Choroby i szkodniki Wierzchołki młodych pędów mogą być zasiedlane przez mszyce, które powodują zwijanie się i deformacje liści. Blaszki liściowe wygryzane są aż do nerwów przez larwy i chrząszcze szarynki kalinówki. Szkodniki te zwalcza się preparatami owadobójczymi, a jesienią niszczy pędy z jajami szarynki.

Zastosowanie Duże krzewy sadzone są w parkach lub na obrzeżach ogrodu, a odmiana ?Nanum? na rabatach lub jako niski żywopłot. Owoce są gorzkie i zawierają substancje szkodliwe, szczególnie silnie działające na dzieci. Jadalne stają się po podgrzaniu. Niektórzy wykorzystują je do wyrobu kisieli, galaretek i marmolad.

1 z 2Kalina koralowa 'Roseum' (buldeneż).
Fot. Szczepan Marczyński
2 z 209.10.2008 KALINA KORALOWA - KRZEW , JESIEN , OWOCE FOT. LILIANNA SOKOLOWSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (127) - 11 2009 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINA OWOC JESIEN ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NR 11 (127) - CZASOPISMA
Fot. Lilianna Sokołowska

Czytaj więcej o "Kalina koralowa"

22528994 https bi
kalina jesienią
Kalina angielska (Viburnum ×carlcephalum).