Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides)

Schizophragma hydrangeoides

Encyklopedia roślin: Przywarka japonska  Schizophragma hydrangeoides

Kategoria

pnącza

Kolor kwiatów

kremowe, różowe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

cień, półcień

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Przywarka (Schizophragma) rodzina hortensjowate (Hydrangeaceae). Samoczepne drewniejące pnącza, wytwarzające korzenie przybyszowe. W Azji występuje 8 gatunków, u nas uprawia się jeden. Przywarka japońska (S. hydrangeoides) jest podobna do hortensji pnącej, ale rośnie bliżej podpory i ma ładniejsze przewisające kwiatostany. Ciemnozielone skórzaste ząbkowane liście układają się dachówkowato, jesienią żółkną. Początkowo rośnie wolno rozbudowując system korzeniowy, potem szybciej, przyrasta nawet ponad metr rocznie. Wiosenne przymrozki czasem uszkadzają liście.

Rozmiary. Przywarka japońska to pnącze osiągające 6 m długości. 

Przywarka japońska - odmiany

  • Odmiana 'Moonlight' o srebrzystoszarych liściach, rosnąca szybciej od gatunku;
  • 'Iwa-garami' rośnie słabiej, do 6 m wys., ma drobniejsze liście, kwiaty płone 3-4 cm długości;
  • 'Roseum' o jasnoróżowych kwiatach płonych. 

Przywarka japońska - kiedy sadzić?

Sadzonki przywarki jakpońskiej pojawiają się w sklepach ogrodniczych na wiosnę i na jesieni w czasie w którym należy je posadzić. Mała sadzonka to koszt ok. 40 zł. 

Kwitnienie. Miodowo pachnące, bezpłatkowe kremowe kwiaty płodne otaczają białe działki kwiatów płonych i pojawiają się na przywarce japońskiej od czerwca do lipca. 

Przywarka japońska - wymagania, stanowisko

Gleby próchniczne, lekkie, wilgotne, ale nie podmokłe, o odczynie kwaśnym do obojętnego. Lubi wysoką wilgotność powietrza, nie znosi wietrznych miejsc. Stanowisko półcieniste i cieniste, wystawa północna. Młode rośliny powinny być ocienione, górna część starszego pnącza może rosnąć w słońcu, wtedy obficiej kwitnie.

Uprawa i pielęgnacja. Przywarkę japońską po posadzeniu można rozłożyć na ziemi lub podwiązać do podpory, zanim wytworzą korzenie czepne. Przywarki wymagają ściółkowania.

Przywarka japońska - rozmnażanie

Przywarkę japońska można skutecznie rozmnożyć przez oddzielanie ukorzenionych pędów, odkłady, sadzonki pędowe w czerwcu i lipcu.

Cięcie. Przywarka nie wymaga zbyt mocnego cięcia tylko korygującego wzrost, wiosną.

Podlewanie i nawożenie. Przywarka japońska ne znosi przesuszenie i należy ją podlewać w miarę potrzeby, dużymi porcjami. Od 2. roku po posadzeniu dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu.

Przywarka japońska - choroby i szkodnik. Roślina jest bardzo odporna na choroby grzybowe i szkodnki. 

Zastosowanie. Pnącza przywarki japońskiej korzonkoczepne, wspinają się po szorstkiej powierzchni ścian, murów, drewnianych ogrodzeń i altan. Wyjątkowo ładnie prezentują się na pniach dużych drzew. Sadzone jako krzewy okrywowe wypiętrzają się na 1-2 m w górę.

1 z 4Encyklopedia roślin: Przywarka japonska  Schizophragma hydrangeoides
2 z 4Przywarka japońska 'Roseum'
Fot. www.clematis.pl
3 z 4Przywarka japońska
Fot. www.clematis.pl
4 z 4/UWAGA ! DO JEDNORAZOWEJ PUBLIKACJIPRZYWARKA JAPONSKA SCHIZOPHRAGMA HYDRANGEOIDES ROSEUM - PNACZE NALEZY DO RODZINY HORTENSJOWATYCH , PREFERUJE ZACIENIONE MIEJSCA , KWIATY ROZOWE W DUZYCH PLASKICH KWIATOSTANACHFOT. SZCZEPAN MARCZYNSKI / WWW.CLEMATIS.COM.PLPUBLIKACJA MAGNOLIA NR 7 (15) - 7 2013
Fot.: Szczepan Marczyński