Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Starzec popielnik

Pericallis x hybrida

Kolor kwiatów

purpurowe

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, wiosna

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Starzec popielnik, cyneraria mieszańcowa (Pericallis x hybrida, Senecio. hybridus, S. cruentus ) Wieloletnia roślina zielna, uprawiana jako jednoroczna. Łodyga wzniesiona, pokryta miękkimi włosami. Liście duże, sercowate, płytko powcinane, pod spodem owłosione, na długich i kanciastych ogonkach. Kwiaty koszyczkowe zebrane w baldachogrona. Kwiaty języczkowate purpurowe, u odmian różnobarwne.

Rozmiary Wysokość 25-40 cm.

Odmiany W uprawie znajdują się liczne mieszańce. Odmiany dzielimy na grupy: Grandiflora Maxima - odmiany wielkokwiatowe Grandiflora Multiflora - średniokwiatowe Multiflora - drobnokwiatowe Każda z grup dzieli się jeszcze na odmiany średniowysokie i niskie (Nana). Polyantha i Stellata - grupa drobnokwiatowa, wysoka, Plenissima - odmiany pełnokwiatowe, Radiata - odmiany o skręconych kwiatach języczkowych. W uprawie największe znaczenie ma grupa Grandiflora Maxima Nana.

Kwitnienie Jesień-wczesna wiosna, w zależności od terminu wysiewu nasion.

Stanowisko Ziemia gliniasta z dodatkiem torfu, o pH 6,0-6,5. Pełne słońce zimą, latem cień. Temperatura zimą 7oC, temperatura uprawy maksymalna 13oC. Lubią silne wietrzenie.

Wilgotność powietrza Lubi chłodne i suche powietrze. Nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, tak by ziemia była wilgotna, w okresie kwitnienia co 2-3 dni. Zawsze sprawdzamy ziemię przed podlaniem, żeby nie zalać roślin. Kupionych roślin nie nawozimy. Rośliny otrzymane z nasion zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym w zmniejszonej o połowę dawce, co 14 dni, od momentu pojawienia się pierwszych pąków.

Pielęgnacja Usuwamy przekwitłe kwiaty.

Przesadzanie Nie wymaga przesadzania. Po kwitnieniu wyrzucamy roślinę. Rośliny otrzymane z nasion przesadzamy 3-krotnie, kończąc na 15-cm doniczce.

Rozmnażanie Wysiew nasion: wiosna (rośliny kwitnące jesienią) - koniec lata (późna zima, wczesna wiosna).

Najczęstsze choroby i szkodniki Fytoftoroza i rzadko rdza. Mozaikowatość (choroba wirusowa). Mszyce, mączliki, miniarki, wciornastki.