Muscari armeniacum
Szafirek armeński (Muscari armeniacum). Wieloletnia roślina cebulowa, mrozoodporna. Gatunek wykorzystywany jest też do pędzenia zimą w szklarni. Kwiaty niebiesko-fioletowe zebrane w gęstych gronach. Liście odziomkowe równowąskie, trawiaste.
Rozmiary Wysokość 10-40 cm.
Gatunki i odmiany Szafirek armeński 'Grand Maitre' - o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi brzegami, 'Blue Spike' ma kwiaty intensywnie szafirowe, 'Fantasy Creation' - kwiaty fioletowe, pełne, zebrane w gęsto upakowane grona, 'Valerie Finnis' o kwiatach błękitnych.
Inne gatunki: Szafirek miękkolistny (Muscari comosum), szafirek lazurowy (Muscari azureum), szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides), szafirek groniasty (Muscari neglectum).
Kwitnienie IV
Wymagania Gleba piaszczysto-gliniasta, mocno przepuszczalna, próchniczna, dobrze uprawiona. Stanowisko słoneczne. Tolerują lekkie zacienienie.
Uprawa i pielęgnacja Cebule sadzimy do gruntu od połowy IX do połowy X, na głębokość 5-8 cm. Wykopujemy cebule w VII i dzielimy raz na 3-4 lata. Rozmnażanie Cebulki przybyszowe, wysiew nasion od połowy lata (roślina kwitnie po 3-4 latach). Cięcie Rośliny są ogławiane, aby nie zawiązywały nasion, co osłabia cebule. Podlewanie i nawożenie Podlewamy regularnie, tak by gleba była stale umiarkowanie wilgotna. Zasilamy nawozami organicznymi lub mineralnymi wieloskładnikowymi.
Choroby i szkodniki Zgnilizna twardzikowa, zgnilizna pędzlakowa, choroby wirusowe.
Zastosowanie Szafirki to ozdobne byliny wiosny sadzone na rabatach i w ogródkach skalnych, a także uprawiane w pojemnikach i skrzynkach okiennych.