Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Barwy zimne we wnętrzach

Redakcja/C
Barwy zimne we wnętrzach - Pixel-Shot/Shutterstock

Czym charakteryzują się zimne kolory? Czym różnią się od nich barwy ciepłe? W którym miejscu na kole barw znajdują się poszczególne kolory? Zebraliśmy ciekawe aranżacje - zobacz, jak stosować kolory we wnętrzach.

Czym barwy chłodne różnią się od barw ciepłych?

Zimne kolory sprawią, że twoje mieszkanie będzie świeże i pobudzające. Jednak niewłaściwe użycie zimnych kolorów sprawi, że pomieszczenie będzie nieprzyjazne. Jak zaprojektować wnętrze z wykorzystaniem zimnych barw?

Barwy zimne i ciepłe - Angela Cini/Shutterstock

Cechy zimnych kolorów

Projektowanie wnętrza zaczyna się od wyboru odcieni. Chłodne barwy nadają się do prawie wszystkich pomieszczeń z dobrym naturalnym światłem. Zimowa paleta daje poczucie beztroski, czystości i wyciszenia. Zimne widmo obejmuje odcienie niebieskiego, fioletowy i szary. Kolory chłodne sprawdzają się w pomieszczeniach, w których okna znajdują się na południe i jest dużo światła. Chłodne odcienie niebieskiego nie pasują jedynie do kuchni. Ponadto zimne kolory pozwalają nam się: zrelaksować, uspokoić, wizualnie powiększą przestrzeń, pomagają się skupić, tłumią apetyt.

Typowe zimne kolory wypełniają dom świeżością i optymizmem. Pomaga szybciej zasnąć, dodają energii. Meble pomalowane na chłodne odcienie inaczej niż ciepłe barwy, inspirują i wpływają pozytywnie na naszą witalność.

Barwy zimne we wnętrzu - Ground Picture/Shutterstock

Zimna gama kolorów

Do ciepłych kolorów zaliczamy czerwienie, barwy kremowe, pomarańczowy. Po przeciwnej stronie względem ciepłych sytuuje się srebrny, szary, zieleń, fiolet. Na kole barw zimnych znajdziemy błękity czy soczyste zielenie.

Srebro to stylowy zamiennik szarości. Przywołuje wspomnienie śnieżnej zimy, nadaje wnętrzu wyrafinowania. Srebrny kolor uzupełnia niebieski, liliowy lub niebieski odcień. Szary to zimny odpowiednik beżu. Będzie idealną bazą do każdego stylu wnętrza. Optymalnie jest wybrać jasnoszare wariacje, łącząc je z odcieniami niebieskiego, liliowego lub turkusowego. Ten zestaw odcieni emanuje przytulnością i spokojem i doskonale nadaje się do dużego pokoju i sypialni. Razem na kole barw zaczynają działać na nasz nastrój.

Niebieski jest zawsze elegancki. Związany z żywiołem wody. Niebieski odcień napełnia mieszkańców energią, witalnością. Nadaje się do łazienki, salonu i kuchni. Sam kolor łączy się z białym odcieniem. Razem te zimne kolory relaksują.

Odcienie morskiego emanują chłodem. Kolor świetnie pasuje do stylu śródziemnomorskiego i skandynawskiego. Jeśli wnętrze jest wykonane w tym stylu, kolor łączy się z białym, niebieskim lub srebrnym odcieniem. Jeśli wnętrze jest śródziemnomorskie, odpowiednia jest zielona, turkusowa lub biała farba.

Barwy zimne w kuchni - Pixel-Shot/Shutterstock

Zimne kolory w salonie

Zimne barwy w salonie warto uzupełnić. Dodaj kolory ciepłe jak żółty, pomarańczowy lub zielony. Barwy ciepłe w tym zestawieniu często spotyka się w naturze, dzięki czemu to wnętrze nie tylko wygląda harmonijnie, ale także wpływa kojąco i relaksująco. W tym kole barw znajdują się też delikatny czerwony i srebrny jako barwa zimna. Nasycenie barw ciepłych zależy od głębi barw chłodnych. Ciekawie wygląda połączenie niebieskiego i niebieskiego z czerwoną farbą. Jeśli połączysz te odcienie z brązem i dodasz akcent beżowych tonów, uzyskasz wnętrze w stylu retro.

Barwy zimne w salonie - Followtheflow/Shutterstock

Zimne barwy w sypialni

Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku. Będzie dobrze wyglądać w połączeniu niebieskich i białych odcieni z połączeniem pastelowych kolorów. Skorzystaj też z barw ciepłych. Na przykład soczyste zielenie symbolizują płodność. Kolory zielone łączą się z brzoskwiniowymi i kremowymi.

Wśród zimnych kolorów znajdziemy błękity - zobacz, jak prezentują się w aranżacji sypialni.

Barwy zimne w sypialni - Ground Picture/Shutterstock

Pokój dziecięcy i zimne kolory

Do pokoju dziecka lub nastolatka idealnie sprawdzi się zimne spektrum zieleni. Kolor trawy, zieleni łagodzi stres, pomaga się zrelaksować. Zielona ściana przed miejscem pracy lub nauki, zasłony, dywan, rośliny domowe – wszystko to pomaga się skupić, poprawia nastrój. W tym pomieszczeniu możesz całkowicie zrezygnować z barw ciepłych. Także chłodne odcienie zieleni i mięty nadają się do pokoju dziecięcego. Są one łączone z następującymi kolorami:

Barwy zimne w pokoju dziecka - Artazum/Shutterstock
Barwy zimne w pokoju dziecka - Yuganov Konstantin/Shutterstock
Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Czym charakteryzuje się styl modern classic?
Wnętrza drewnianych domów
Styl modern organic: meble, kolory, dodatki

Skomentuj:

Barwy zimne we wnętrzach

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej