Buda dla psa - zrób to sam
Buda dla psa nie zawsze jest mu niezbędna, ale jeśli już zdecydujemy się w nią zainwestować, z pewnością sprawimy swojemu pupilowi wiele radości. Proponujemy wykonać ją samodzielnie - do tego na kółkach, dzięki czemu będzie wygodniejsza w użytkowaniu. Jak zrobić budę dla psa krok po kroku?
Buda dla psa - potrzebne produkty, narzędzia i wymiary
- pilarka tarczowa, np. PKS 18 LI firmy Bosch oraz tarcza pilarska do drewna
- wyrzynarka, np. PST 18 LI firmy Bosch
- wiertarko-wkrętarka, np. PSR 18 LI-2 firmy Bosch
- szlifierka, np. PSM 18 LI firmy Bosch i arkusze papieru ściernego
- 1 płyta sklejki z drewna brzozowego o wymiarach: 18 mm x 150 cm x 300 cm
- 1 kantówka z drewna świerkowego o wymiarach: 3 m x 22 mm x 44 mm
- brzeszczot do wyrzynarek, np. T 308 BF firmy Bosch
- wiertło do drewna o średnicy 2,5 mm
- piła otwornica - wielkość w zależności od średnicy otworu odpływowego w ociekaczu
- 1 ociekacz do pralki (65 x 65 x 6 cm) z otworem odpływowym i dodatkowo mocowanym króćcem
- 1 folia do oczek wodnych (300 x 15 cm)
- 4 kółka z blokadą
- 40 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 50 mm) - do wykonania budy i 16 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 15 mm), do zamocowania kółek
- 0,75L transparentnej lazury do elementów drewnianych zewnętrznych
- ołówek, nożyce, pędzel, ziemia do kwiatów, rękawice robocze
- rośliny do posadzenia w górnej części budy, np. dalie, niecierpki, fiołki.
Buda dla psa - KROK 1.
Zaczynamy od przymocowania sklejki do ławy roboczej za pomocą zacisków śrubowych i narysowania na niej elementów wg założonych z góry wymiarów.
Buda dla psa - KROK 2.
Wycinamy 6 czworokątów - 4 boki budy (70x70cm) oraz część dolną i dach o wymiarach 66,4x70cm. Wskazówka: część dolna i dach powinny być po przeciwnych stronach krótsze o grubość płyty Multiplex (czyli 1,8 cm), tak aby potem bez problemu weszły między boczne ścianki. Zgodnie ze schematem projektu musimy narysować na jednej z bocznych części wejście do budy i wyciąć je wyrzynarką PST 18 LI Bosch.
Buda dla psa - KROK 3.
Aby płyta dachowa, na której umieszczona zostanie później taca na rośliny, mogła zostać włożona pomiędzy części boczne budy, potrzebne są 4 wewnętrzne kantówki. Przycinamy je do następujących wymiarów: 2 elementy o długości 70 cm i 2 o długości 62 cm.
Buda dla psa - KROK 4.
W częściach bocznych i w płycie dolnej musimy wywiercić otwory - używamy PSR 18 LI-2 wyposażonej w wiertło do drewna (2,5 mm). Skręcamy elementy budy, używając długich wkrętów. Tylko część dachowa pozostaje teraz otwarta. Następnie przykręcamy 4 kantówki po wewnętrznej stronie części bocznych. Pozwoli to włożyć płytę dachową na głębokość ok. 15 cm.
Buda dla psa - KROK 5.
Wszystkie części drewniane musimy wyszlifować szlifierką PSM 18 LI firmy Bosch. Aby buda była odporna np. na deszcz, nakładamy przezroczystą lazurę do drewna lub malujemy budę kolorową farbą. Można też dodatkowo namalować pędzlem imię psa.
Buda dla psa - KROK 6.
Za pomocą krótkich wkrętów mocujemy od spodu kółka. Nakładamy płytę dachową i przykręcamy ją od góry do kantówek.
Buda dla psa - KROK 7.
Ociekacz posiada otwór odpływowy, którym będzie odpływać nadmiar wody po podlaniu roślin. Zaznaczamy otwór ołówkiem na drewnianej ściance i wycinamy, używając wiertarko-wkrętarki i piły otwornicy o średnicy takiej samej jak otwór (w naszym przykładzie ok. 50 mm).
Uwaga: przed wierceniem wyjmij ociekacz, aby go nie uszkodzić!
Wewnętrzną powierzchnię między płytą dachową, ociekaczem i bocznymi ściankami wykładamy folią do oczek wodnych, aby drewno nie miało kontaktu z wilgocią. Folię mocujemy do drewna, używając zszywacza uniwersalnego PTK 14 EDT firmy Bosch. W miejscu zamontowania króćca wycinamy okrągły otwór w folii. Po włożeniu ociekacza montujemy króciec.
Buda dla psa - KROK 8.
Teraz można posadzić rośliny. Dobrym wyborem będą nietrujące kwiaty, np. bratki, dalie czy niecierpki, które sprawdzą się w pomieszczeniach i na świeżym powietrzu. Buda dla psa jest gotowa!
Zobacz także:
Skomentuj:
Buda dla psa - zrób to sam