Wiejski dom pod miastem
Mieli mieszkanie w bliźniaku, trzy kroki do pracy i do szkół, sklep na wyciągnięcie ręki i prestiż życia w jednym z większych polskich miast, w stolicy Wielkopolski - Poznaniu. Wybrali jednak życie w wiejskim domu pod lasem. Na dodatek, by w nim zamieszkać, najpierw musieli go sobie zbudować.
1 z 18
2 z 18
3 z 18
4 z 18
5 z 18
6 z 18
7 z 18
8 z 18
9 z 18
10 z 18
11 z 18
12 z 18
13 z 18
14 z 18
15 z 18
16 z 18
17 z 18
18 z 18
Znalazłoby się wielu chętnych do zamieszkania w dużym mieście w zachodniej części naszego kraju. Z dużą liczbą miejsc pracy, łatwym dostępem do szkół i lekarzy, z całą miejską infrastrukturą, a do tego stosunkowo blisko Berlina i innych nowoczesnych aglomeracji tej strony Europy A jeśli dodamy do tego mieszkanie urządzone w domu w zabudowie bliźniaczej - wydawałoby się, że wystarczy wygodnie się umeblować i zapaść w szczęśliwy "letarg", pracując, wychowując dzieci, słowem - prowadząc beztroskie życie rodzinne i ciesząc się z tego, co już się osiągnęło. Tymczasem naszym gospodarzom było mało, choć jednocześnie doceniali swój dom w stolicy Wielkopolski, gdzie mogli łatwo korzystać ze wszystkich uroków miejskiego życia. Jednak swoje szczęście wiązali z bytowaniem z dala od tego wszystkiego, za to bliżej pól, lasów - w siedzibie daleko od centrum. Wiejski dom pod miastem - oto, czego pragnęli najbardziej.
Wiejski dom zamiast miejskiego
Dlaczego nasi gospodarze postanowili na jakiś czas zrezygnować ze świętego spokoju, postawić swoje dotychczasowe życie na głowie i rozpocząć budowę nowego, wiejskiego domu? Ano między innymi dlatego, że funkcjonowanie w mieście ma, oprócz plusów także sporo minusów. Poza tym, położony w sąsiedztwie lotniska dom-bliźniak, zbudowany w poprzedniej epoce, powoli przestawał pasować do dzisiejszych czasów. Podzielony na małe pomieszczenia, był niefunkcjonalny, źle wykończony, odbiegający od współczesnych standardów zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym. A ponieważ rodzinie od dłuższego czasu marzyła się ucieczka od zgiełku i chaosu miasta, decyzja o stworzeniu nowej rodzinnej siedziby przyszła bardzo łatwo. Chcieli być jak najbliżej natury, cieszyć się widokiem przyrody oraz korzystać z uroków przydomowego ogrodu, który stanowiłby naturalne przedłużenie wnętrz.
Działki budowlane przy polach i lesie
Małżeństwo z dwójką małych dzieci, z silnym przekonaniem co do słuszności podjętej decyzji o wyprowadzce z dotychczasowego lokum przy ruchliwej, dosyć głośnej ulicy Poznania i z postanowieniem utworzenia dla siebie domu bliższego naturze, odważnie rozpoczęło życiową rewolucję od szukania idealnej działki. Szczęśliwie, poszukiwania zakończyły się szybkim sukcesem. W niewielkiej odległości od miasta znaleźli posesję porośniętą co najmniej dwudziestoletnimi drzewami. I to właśnie uroda dojrzałej zieleni pomogła im w szybkim podjęciu decyzji. Kupiona przez inwestorów parcela stanowi część osiedla, w którym większość domów zbudowano w ostatnim pięcioleciu. Kiedyś był tu las i pola uprawne, podzielone z czasem na działki budowlane, kupowane przez przybyszów z miasta. Ta działalność inwestycyjna nie jest jeszcze zakończona. Posesja naszych gospodarzy sąsiaduje z rozległym polem kukurydzy, które w niedługim czasie również zamieni się w działkę budowlaną. Są już bowiem kolejni inwestorzy, którzy zachwycają się tą atrakcyjną okolicą i zamierzają pobudować tu swoje domy.
Wiejski dom z użytkowym poddaszem dla wielopokoleniowej rodziny
Główne założenie architekta, który podjął się stworzenia projektu, polegało na zbudowaniu trzypokoleniowego domu, z wkomponowanym w bryłę budynku samodzielnym apartamentem (o powierzchni 45 metrów kwadratowych) przeznaczonym dla dziadków, którzy w przyszłości zamieszkają z inwestorami. Ze względu na starszych mieszkańców, jednym z architektonicznych priorytetów było zaprojektowanie domu bez żadnych zbędnych różnic poziomów, takiego, w którym bez trudności poruszać się będą osoby mniej sprawne ruchowo.
W konsekwencji, powstał dom o prostej bryle, zaplanowany na rzucie zbliżonym do kwadratu, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, kryty dwuspadowym dachem. Na starannie dobraną, wysmakowaną kolorystykę budynku składa się grafitowa stolarka okienna, kontrastująca z jasnym kolorem tynku i wstawkami z cegły. Duże okna w większości pomieszczeń pozwalają cieszyć się widokiem leśnego krajobrazu, z którym dom stanowi integralną całość. Właścicielom bardzo zależało na uwzględnieniu tego kontekstu w projektowaniu budynku. Podkreślają, że leśny ogród nie tylko zapewnia im atrakcyjne wrażenia estetyczne, ale też zachęca do wypraw na grzyby i jagody, które w okolicy występują w imponującej obfitości.
Dom z tarasem i dużymi oknami
Bezpośredni kontakt z ogrodem zapewnia też taras usytuowany zgodnie z założeniami na poziomie gruntu, tworzący rodzaj wykuszu osłoniętego fragmentem dachu, wspartego na czworobocznym filarze. Tutaj, przy dużym stole, mieszkańcy domu gromadzą się na posiłki, wypoczywają, przyjmują gości i przyjaciół. Takie usytuowanie tarasu pozwala korzystać z jego uroków w miesiącach wczesnowiosennych, letnich oraz jesiennych. W większości pomieszczeń zainstalowano bardzo duże okna, co sprawia, że wnętrze budynku wypełniają powietrze i światło. Umożliwia to jednocześnie mieszkańcom podziwianie urody otaczającego wiejski dom krajobrazu.
Komfortowy rozkład wnętrz
Główne wejście do budynku prowadzi do obszernego holu, sąsiadującego z garażem (na dwa samochody). Na przedłużeniu holu zaprojektowano schody prowadzące na poddasze mieszkalne, za którymi znajduje się pomieszczenie techniczne. Przestrzeń korytarza łączy się bezpośrednio z usytuowanym po jego prawej stronie rozległym salonem-jadalnią. Otwierająca się na niego funkcjonalna kuchnia sąsiaduje ze spiżarnią. Z pokoju dziennego prowadzi bezpośrednie wejście na taras, który stanowi integralną część tego pomieszczenia, naturalne przedłużenie przestrzeni wnętrza. W kuchni warto zwrócić uwagę na funkcjonalne usytuowanie zmywarki do naczyń, która została zaprojektowana tak, by jej najniższa krawędź znalazła się około 40 cm nad posadzką, co pozwala na użytkowanie jej bez schylania się. Także usytuowanie spiżarni i kuchni względem garażu nie jest przypadkowe - wypakowujemy zakupy z samochodu i wnosimy je bezpośrednio do spiżarni lub kuchni. Na piętrze zaprojektowano sypialnię inwestorów, połączoną z garderobą i łazienką, dwa pokoje dziecięce z łazienką, pokój gościnny, biuro, a także pralnio-suszarnię.
Apartament trzeciego wieku
W części budynku znajdującej się na przedłużeniu garażu, zaprojektowano mieszkanie dla dziadków. Osobne wejście prowadzi przez wiatrołap do sieni, na końcu której urządzono łazienkę. Z sieni na prawo wchodzi się do kuchni, na lewo zaś - do dwóch pokojów; jeden z nich można przeznaczyć na salonik. Takie usytuowanie apartamentu najstarszych członków rodziny daje jego mieszkańcom pełną niezależność. Mogą tu dowolnie spędzać czas we własnym gronie, a kiedy zapragną towarzystwa pozostałych mieszkańców - wystarczy, że przespacerują się wzdłuż ściany garażu, żeby przez główne wejście znaleźć się w części domu należącej do dzieci.
Bogatsi o piękne otoczenie, przestrzeń i rodzinne klimaty
Wszystkie pomieszczenia właściciele urządzili tak, jak lubią, a przy tym bardzo starannie. Zgromadzone przez nich meble i przedmioty harmonijnie wpisują się w wypełnione światłem wnętrze i podkreślają przestrzenność pomieszczeń domu. Wrażeniu przestrzeni sprzyja również ograniczona gama kolorów. Warto podkreślić, że wiele elementów wyposażenia salonu wykonano ręcznie, z naturalnego drewna. Jego jasna barwa korzystnie kontrastuje z szarością materiału pokrywającego kanapy w salonie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni - podkreślają gospodarze, i łatwo im uwierzyć już po chwili przebywania w ich pięknym wiejskim domu.
Metryczka budynku:
Powierzchnia domu: 244 m2
Powierzchnia mieszkania: 45 m2
Powierzchnia garażu: 36 m2
Powierzchnia całkowita domu: 325 m2
Powierzchnia działki: 1800 m2
Prezentowany dom zaprojektował Marek Pisanko wraz z zespołem prowadzonej przez niego pracowni Easy Project. Jak podkreśla autor, Easy Project to nie tylko innowacyjne i nowoczesne biuro projektowe wykonujące indywidualne projekty budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, ale również doradca inwestorów na polu optymalnego, zrównoważonego budowania w poszanowaniu estetyki, budżetu i funkcji. Easy Project wspiera swoich klientów w każdej dziedzinie inwestycyjnej, począwszy od zakupu działki, usług architekta, konstruktora, po usługi specjalistów pozostałych branż. Firma również realizuje zaprojektowane obiekty w pełnym zakresie "projektu pod klucz", co dodatkowo doskonale uzupełnia wiedzę zespołu o doświadczenia praktyczne.
Kontakt do pracowni: Easy Project Sp. z o.o., ul. Pniewskiego 7, 60-692 Poznań, tel. 61 4151320, www.easyproject.net.pl, e-mail: biuro@easyproject.net.pl
Wiejski dom zamiast miejskiego
Dlaczego nasi gospodarze postanowili na jakiś czas zrezygnować ze świętego spokoju, postawić swoje dotychczasowe życie na głowie i rozpocząć budowę nowego, wiejskiego domu? Ano między innymi dlatego, że funkcjonowanie w mieście ma, oprócz plusów także sporo minusów. Poza tym, położony w sąsiedztwie lotniska dom-bliźniak, zbudowany w poprzedniej epoce, powoli przestawał pasować do dzisiejszych czasów. Podzielony na małe pomieszczenia, był niefunkcjonalny, źle wykończony, odbiegający od współczesnych standardów zarówno pod względem użytkowym, jak i estetycznym. A ponieważ rodzinie od dłuższego czasu marzyła się ucieczka od zgiełku i chaosu miasta, decyzja o stworzeniu nowej rodzinnej siedziby przyszła bardzo łatwo. Chcieli być jak najbliżej natury, cieszyć się widokiem przyrody oraz korzystać z uroków przydomowego ogrodu, który stanowiłby naturalne przedłużenie wnętrz.
Działki budowlane przy polach i lesie
Małżeństwo z dwójką małych dzieci, z silnym przekonaniem co do słuszności podjętej decyzji o wyprowadzce z dotychczasowego lokum przy ruchliwej, dosyć głośnej ulicy Poznania i z postanowieniem utworzenia dla siebie domu bliższego naturze, odważnie rozpoczęło życiową rewolucję od szukania idealnej działki. Szczęśliwie, poszukiwania zakończyły się szybkim sukcesem. W niewielkiej odległości od miasta znaleźli posesję porośniętą co najmniej dwudziestoletnimi drzewami. I to właśnie uroda dojrzałej zieleni pomogła im w szybkim podjęciu decyzji. Kupiona przez inwestorów parcela stanowi część osiedla, w którym większość domów zbudowano w ostatnim pięcioleciu. Kiedyś był tu las i pola uprawne, podzielone z czasem na działki budowlane, kupowane przez przybyszów z miasta. Ta działalność inwestycyjna nie jest jeszcze zakończona. Posesja naszych gospodarzy sąsiaduje z rozległym polem kukurydzy, które w niedługim czasie również zamieni się w działkę budowlaną. Są już bowiem kolejni inwestorzy, którzy zachwycają się tą atrakcyjną okolicą i zamierzają pobudować tu swoje domy.
Wiejski dom z użytkowym poddaszem dla wielopokoleniowej rodziny
Główne założenie architekta, który podjął się stworzenia projektu, polegało na zbudowaniu trzypokoleniowego domu, z wkomponowanym w bryłę budynku samodzielnym apartamentem (o powierzchni 45 metrów kwadratowych) przeznaczonym dla dziadków, którzy w przyszłości zamieszkają z inwestorami. Ze względu na starszych mieszkańców, jednym z architektonicznych priorytetów było zaprojektowanie domu bez żadnych zbędnych różnic poziomów, takiego, w którym bez trudności poruszać się będą osoby mniej sprawne ruchowo.
W konsekwencji, powstał dom o prostej bryle, zaplanowany na rzucie zbliżonym do kwadratu, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, kryty dwuspadowym dachem. Na starannie dobraną, wysmakowaną kolorystykę budynku składa się grafitowa stolarka okienna, kontrastująca z jasnym kolorem tynku i wstawkami z cegły. Duże okna w większości pomieszczeń pozwalają cieszyć się widokiem leśnego krajobrazu, z którym dom stanowi integralną całość. Właścicielom bardzo zależało na uwzględnieniu tego kontekstu w projektowaniu budynku. Podkreślają, że leśny ogród nie tylko zapewnia im atrakcyjne wrażenia estetyczne, ale też zachęca do wypraw na grzyby i jagody, które w okolicy występują w imponującej obfitości.
Dom z tarasem i dużymi oknami
Bezpośredni kontakt z ogrodem zapewnia też taras usytuowany zgodnie z założeniami na poziomie gruntu, tworzący rodzaj wykuszu osłoniętego fragmentem dachu, wspartego na czworobocznym filarze. Tutaj, przy dużym stole, mieszkańcy domu gromadzą się na posiłki, wypoczywają, przyjmują gości i przyjaciół. Takie usytuowanie tarasu pozwala korzystać z jego uroków w miesiącach wczesnowiosennych, letnich oraz jesiennych. W większości pomieszczeń zainstalowano bardzo duże okna, co sprawia, że wnętrze budynku wypełniają powietrze i światło. Umożliwia to jednocześnie mieszkańcom podziwianie urody otaczającego wiejski dom krajobrazu.
Komfortowy rozkład wnętrz
Główne wejście do budynku prowadzi do obszernego holu, sąsiadującego z garażem (na dwa samochody). Na przedłużeniu holu zaprojektowano schody prowadzące na poddasze mieszkalne, za którymi znajduje się pomieszczenie techniczne. Przestrzeń korytarza łączy się bezpośrednio z usytuowanym po jego prawej stronie rozległym salonem-jadalnią. Otwierająca się na niego funkcjonalna kuchnia sąsiaduje ze spiżarnią. Z pokoju dziennego prowadzi bezpośrednie wejście na taras, który stanowi integralną część tego pomieszczenia, naturalne przedłużenie przestrzeni wnętrza. W kuchni warto zwrócić uwagę na funkcjonalne usytuowanie zmywarki do naczyń, która została zaprojektowana tak, by jej najniższa krawędź znalazła się około 40 cm nad posadzką, co pozwala na użytkowanie jej bez schylania się. Także usytuowanie spiżarni i kuchni względem garażu nie jest przypadkowe - wypakowujemy zakupy z samochodu i wnosimy je bezpośrednio do spiżarni lub kuchni. Na piętrze zaprojektowano sypialnię inwestorów, połączoną z garderobą i łazienką, dwa pokoje dziecięce z łazienką, pokój gościnny, biuro, a także pralnio-suszarnię.
Apartament trzeciego wieku
W części budynku znajdującej się na przedłużeniu garażu, zaprojektowano mieszkanie dla dziadków. Osobne wejście prowadzi przez wiatrołap do sieni, na końcu której urządzono łazienkę. Z sieni na prawo wchodzi się do kuchni, na lewo zaś - do dwóch pokojów; jeden z nich można przeznaczyć na salonik. Takie usytuowanie apartamentu najstarszych członków rodziny daje jego mieszkańcom pełną niezależność. Mogą tu dowolnie spędzać czas we własnym gronie, a kiedy zapragną towarzystwa pozostałych mieszkańców - wystarczy, że przespacerują się wzdłuż ściany garażu, żeby przez główne wejście znaleźć się w części domu należącej do dzieci.
Bogatsi o piękne otoczenie, przestrzeń i rodzinne klimaty
Wszystkie pomieszczenia właściciele urządzili tak, jak lubią, a przy tym bardzo starannie. Zgromadzone przez nich meble i przedmioty harmonijnie wpisują się w wypełnione światłem wnętrze i podkreślają przestrzenność pomieszczeń domu. Wrażeniu przestrzeni sprzyja również ograniczona gama kolorów. Warto podkreślić, że wiele elementów wyposażenia salonu wykonano ręcznie, z naturalnego drewna. Jego jasna barwa korzystnie kontrastuje z szarością materiału pokrywającego kanapy w salonie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni - podkreślają gospodarze, i łatwo im uwierzyć już po chwili przebywania w ich pięknym wiejskim domu.
Metryczka budynku:
Powierzchnia domu: 244 m2
Powierzchnia mieszkania: 45 m2
Powierzchnia garażu: 36 m2
Powierzchnia całkowita domu: 325 m2
Powierzchnia działki: 1800 m2
Prezentowany dom zaprojektował Marek Pisanko wraz z zespołem prowadzonej przez niego pracowni Easy Project. Jak podkreśla autor, Easy Project to nie tylko innowacyjne i nowoczesne biuro projektowe wykonujące indywidualne projekty budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, ale również doradca inwestorów na polu optymalnego, zrównoważonego budowania w poszanowaniu estetyki, budżetu i funkcji. Easy Project wspiera swoich klientów w każdej dziedzinie inwestycyjnej, począwszy od zakupu działki, usług architekta, konstruktora, po usługi specjalistów pozostałych branż. Firma również realizuje zaprojektowane obiekty w pełnym zakresie "projektu pod klucz", co dodatkowo doskonale uzupełnia wiedzę zespołu o doświadczenia praktyczne.
Kontakt do pracowni: Easy Project Sp. z o.o., ul. Pniewskiego 7, 60-692 Poznań, tel. 61 4151320, www.easyproject.net.pl, e-mail: biuro@easyproject.net.pl
Zapisz się na NEWSLETTER. </>Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD
</>
Skomentuj:
Wiejski dom pod miastem