Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wiejski dom na przedmieściu

Andrzej Zatwarnicki

W Kępie pod Opolem w otoczeniu tradycyjnej wiejskiej śląskiej zabudowy powstał dom wiejski - dom miejski. Dom jednorodzinny zlokalizowany w układzie wiejskich przedmieść miasta.

domy realizacje, dom zdjęcia, dom jednorodzinny, domy zdjęcia
Podjazd wykonany z kamienia
Fot. Architop
Metryczka domu

Powierzchnia użytkowa: 237 m2

Powierzchnia działki: 1700 m2

Projekt: architekci Małgorzata Zatwarnicka i Andrzej Zatwarnicki, pracownia Architop

Kontakt do pracowni: tel. +48 77 44 14 015, www.architop.com.pl

Tradyca z nowoczesnością

Realizacja tego domu jest próbą zabrania głosu w dyskusji nad kondycją naszej architektury w kontekście zastanych historycznych układów architektonicznych i urbanistycznych, a oczekiwaniami funkcjonalnymi i estetycznymi naszego społeczeństwa. Jak połączyć nowoczesny, funkcjonalny dom z tradycyjną zabudową wiejską, tak charakterystyczną dla miejskich sypialni jakimi stały się przedmieścia naszych miast i otaczające je wsie?



Nawiązanie do stodoły

Istotą projektu było utrzymanie klimatu okolicznych stodół i lokalnej starej zabudowy.

Parterowy budynek o prostej formie, z dwuspadowym dachem otwarty jest szeroko na ogród. Jego zadaszony taras jest funkcjonalnym powtórzeniem pokoju dziennego. Wszystkie pomieszczenia mają okna wyrównane do poziomu gruntu wokół budynku, który kształtowany jest tak, aby ogród "wchodził" do każdego pokoju. Sposób kształtowania elewacji, wykorzystanie walorów lokalnych materiałów, takich jak kamień na ścianach i podjazdach, prosta, płaska, matowa dachówka, duże przeszklenia czy przemysłowe ogrodzenie dały efekt prostej i czytelnej formy. Budynek wtapia się w ogród, dzieląc go swoją bryłą na strefy funkcjonalne: część prywatno-wypoczynkową, strefę wejścia i zaplecze z ogródkiem warzywnym.

Z widokiem

Przeszklenie jadalni i pokoju dziennego na ogród domknięte jest altaną. Stanowi żywy całoroczny obraz obserwowany z pokoju dziennego. Budynek poza częścią mieszkalną posiada wydzieloną strefę pracy z własnym wejściem, pomocną w uprawianiu przez domowników wolnych zawodów.

Sposób kształtowania przeszkleń i okapów uwzględniający kierunki świata, jak również zastosowanie właściwych izolacji, dwukomorowego szklenia oraz wysoko sprawnej rekuperacji pomimo dużych powierzchni okiennych oraz pomieszczeń wysokich aż po dach budynku, dało bardzo dobre rezultaty w zakresie letniego i zimowego komfortu użytkowania pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych. Działania te pozwoliły na ograniczenie nagrzewania się budynku latem i otwarcie na ogrzanie energią słoneczną zimą. Ponadto malowane części elewacji przygotowane zostały do pokrycia zimozielonym bluszczem, co dodatkowo zabezpieczy budynek przed wilgocią, opadami i podmuchami wiatru.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYKŁAD



Skomentuj:

Wiejski dom na przedmieściu