Dom warto potraktować jako polisę na przyszłość. Tradycyjna architektura, solidne, zdrowe i sprawdzone materiały, nowoczesne urządzenia i inteligentna instalacja elektryczna sprawiają, że w razie czego dom osiągnie na rynku dobrą cenę i łatwo się sprzeda.
Decydując się na zmiany w architekturze domu, trzeba brać pod uwagę wzrost kosztów. U nas niby drobna i konieczna zmiana, polegająca na powiększeniu garażu o drugie stanowisko zaowocowała, niestety, większymi wydatkami na budowę i utrzymanie domu, bo wzrosła również powierzchnia użytkowa na poddaszu. Prognozowane koszty budowy zamknęliśmy z 20% nadwyżką, którą na szczęście przewidziałem, ubiegając się o kredyt hipoteczny.
Sprawdza się ogrzewanie pompą ciepła. Chcąc uniknąć ewentualnych problemów, kupiliśmy markowe urządzenia (aby miały długą gwarancję oraz fachowy serwis) i wybraliśmy doświadczoną firmę, z którą sporządziliśmy umowę. Koszty założenia całej instalacji były olbrzymie, więc odetchnęliśmy z ulgą dopiero wtedy, gdy okazało się, że w zimie ogrzewanie kosztuje nas mniej niż 400 zł miesięcznie.
Polecamy zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Radzimy jednak zamontować urządzenie z dala od sypialni, bo jego praca może przeszkadzać w spaniu.
Ostrzegamy, że nietypowe okna są drogie. Na sześć okien z łukami wydaliśmy tyle samo, co na wszystkie inne razem wzięte.
Na niestandardowe i lepszej jakości materiały wykończeniowe często trzeba długo czekać, co opóźnia ukończenie budowy.
Nie można zapominać o sporządzaniu dokumentacji przebiegu wszystkich domowych instalacji. Nieraz już z niej skorzystaliśmy.
Warto ubezpieczyć dom już na czas budowy oraz wcześnie zamontować monitoring. Złodzieje czekają na każdą okazję.
Skomentuj:
Doświadczenia właścicieli