Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sypialnia przytulna czy przestronna?

tekst: architekt Iwona Mere
Duża sypialnia, która nie służy tylko do spania. Pełno w niej ładnych, starannie dobranych przedmiotów tworzących przyjazny klimat - Fot. Ikea

Mało kto ogląda sypialnię prócz domowników, zwykle nie jest też miejscem, w którym szczególnie długo się przebywa, więc pojawia się pokusa, by na etapie projektu nie przywiązywać do jej usytuowania, wielkości i wyposażenia nadmiernej wagi. Jednak od tego, ile zajmie miejsca, w jakim znajdzie się sąsiedztwie, czy będzie służyć tylko do spania, czy również do innych zajęć, zależeć będzie komfort życia rodziny.

Istnieją sprawdzone sposoby na dobre wykorzystanie ograniczonego metrażu, a także na zagospodarowanie dużych powierzchni. Dlatego urządzając sypialnię, warto zadbać o optyczne powiększenie ciasnej dziupli lub zmniejszenie zbyt rozległego pokoju.

Mała sypialnia

W małym pomieszczeniu potrzebna jest pewna dyscyplina. Aby nie zagracić skromnej powierzchni, warto wstawić tylko podstawowe sprzęty (łóżko, szafki nocne i szafę). Sprawdzi się wbudowane wyposażenie i meble na wymiar dopasowane do konkretnego wnętrza.

Mała sypialnia zadowoli:

- właścicieli niewielkich domów, bo w nich liczy się wygospodarowanie osobnego kąta dla każdego z domowników;

- ludzi (dorosłych), którzy w sypialni tylko śpią, a więc wystarczy im przede wszystkim wygodne łóżko;

- osoby szybko zasypiające i budzące się, by niemal natychmiast rozpocząć dzień w innej strefie domu;

- ceniących przytulność, szukających wyciszenia w bezpiecznym azylu;

- osoby, które większość wolnego czasu spędzają razem z bliskimi - a więc rodziców małych dzieci czy członków mocno zintegrowanych rodzin.

Duża sypialnia

Przestronny pokój do spania przyda się nawet tym, którzy szukają zacisznego kąta, bo wystarczy osłonić łóżko baldachimem czy ścianką, "ocieplić" wnętrze suto marszczonymi zasłonami, grubym, puszystym dywanem lub wyłożyć miękką wykładziną dywanową. Można sobie też pozwolić na wstawienie dużych sprzętów: zabytkowej szafy, czy foteli.

Dużą sypialnię powinni zaplanować:

- właściciele obszernych domostw;

- osoby "żyjące" w łóżku (wokół niego powinno się znaleźć miejsce na większość prywatnych rzeczy, by mogły w ulubionym miejscu czytać, pracować, odpoczywać, słuchać muzyki, oglądać telewizję itp.);

- dzieci i młodzież (bo one przebywają w niej również za dnia i poza spaniem realizują tu różne inne aktywności; w swoich pokojach nie tylko śpią, ale uczą się, bawią, odpoczywają, przyjmują gości);

- starsi lub niepełnosprawni (by mogli w miarę samodzielnie funkcjonować, także korzystając z wózka inwalidzkiego czy specjalnej podpórki).


Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Sypialnia - łóżko jest najważniejsze
Aranżujemy sypialnię - poradnik
Sypialnie dzieci i młodzieży. Poradnik ABC dobrego domu.

Skomentuj:

Sypialnia przytulna czy przestronna?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej