Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sypialnia - łóżko jest najważniejsze

tekst: architekt Iwona Mere

Czy można zaplanować zbyt dużą sypialnię? Można - Zwłaszcza w małym domu. Ale i wtedy wszystko zależy od tego, jakie zadania jej postawimy. Jeśli prócz swoich podstawowych funkcji ma nam służyć także do innych zajęć, warto dodać jej kilka metrów, nawet kosztem części dziennej.

WNETRZA - SYPIALNIA , MEBLE STYLIZACJA DOROTA KARPINSKA FOT. RAFAL LIPSKI PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 9 (203) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA MEBLE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 9 (203) - 9 2008
To przede wszystkim wielkość łóżka wymusza zachowanie odpowiedniego metrażu sypialni. To czy znajdą się w niej także inne elementy: garderoba, łazienka, miejsce do pracy - to kwestia dostępnej przestrzeni i woli domowników
Fot. Rafał Lipski
Sypialnia to najbardziej osobisty obszar domu. Dlatego, przy jej urządzaniu warto, prócz zdroworozsądkowych zasad, kierować się własnymi potrzebami i upodobaniami (czyli kryteriami subiektywnymi). Trzeba się zastanowić:

- Czy lepiej się czujemy w przytulnej "dziupli", czy w przestronnym pomieszczeniu?

- Ile czasu spędzamy w sypialni?

- Czy poza spaniem lubimy tam czytać, pracować, zajmować się jakimś hobby?

- Późno zaczynamy czy kończymy dzień?

- Bliżej nam do "sów" czy do "skowronków"?

- Śpimy lekko i byle szelest może nas obudzić, czy głęboko i nie przeszkadzają nam żadne domowe hałasy?

Należy też wziąć pod uwagę mniej osobiste kwestie: jak duży dom planujemy? Wielkość pomieszczeń odnosi się zwykle do skali domu - optymalna, 16-metrowa sypialnia w budynku o powierzchni 100 m2 jest przestronnym pomieszczeniem, zwykle niewiele mniejszym od salonu, natomiast w 400-metrowej rezydencji - będzie zaledwie skromnym pokoikiem. Stosunkowo bezpieczne rozwiązanie, stosowane w projektach gotowych i odpowiednie dla przeciętnych użytkowników, zakłada równowagę między obszarami wspólnymi i prywatnymi czyli pomiędzy częścią dzienną, która zaspokoi podstawowe potrzeby domowników i umożliwi przyjmowanie gości, a sypialniami, dopasowanymi do wielkości domu (a pośrednio także do możliwości finansowych rodziny).

Ważna też jest, sytuacja rodzinna. Jak duże mamy dzieci? Czy domownicy większość czasu spędzają (chcą spędzać) razem, w pomieszczeniach wspólnych, czy raczej mają różne zainteresowania i częściej przebywają we własnych pokojach? Jeśli zależy nam na integracji rodziny, większą powierzchnię warto przeznaczyć na część dzienną, a sypialnie rozplanować oszczędniej. Natomiast zorientowanym na indywidualną aktywność, przyda się ograniczenie strefy wspólnej i zmniejszenie jej metrażu na rzecz prywatnych pokojów.

Szukasz pomysłu, jak urządzić sypialnię - zobacz jak zrobili to inni



Gabaryty łóżka

Gabaryty łóżka to podstawa do wyznaczenia minimalnej powierzchni funkcjonalnego pokoju sypialnego. Konieczność zapewnienia wygodnego dojścia do posłania (szerokości co najmniej 80-100 cm) oraz wielkość materaca determinują rozmiary wnętrza. Pojedyncze posłania dla jednej osoby mają zwykle wymiary 90 -100 × 200 cm. Natomiast materace podwójne występują w szerokościach od 140 do 200 cm. Najpopularniejszy wymiar podwójnego materaca to 160 × 200 cm, wybierany przez 50% klientów. Na te o szerokości 180 i 200 cm, mogą sobie pozwolić właściciele dużych (powyżej 20 m2) sypialni. Łóżka z materacami o szerokości 120 cm traktujmy raczej jako komfortowe posłania dla jednej osoby, bo dwójce nie będzie na nich wygodnie. Warto pamiętać, że łóżko (mebel) jest zawsze nieco większe niż pasujący do niego materac, trzeba więc doliczyć zapas miejsca, około 5-10 cm z każdej strony. Jeśli w dwuosobowym łóżku będą spać osoby o różnych potrzebach (waga, stan zdrowia, niespokojny sen), można zastosować dwa oddzielne, może nawet różne materace, każdy z osobnym stelażem, dopasowanym do indywidualnych wymagań. Materac powinien się znajdować na wysokości 40-45 cm nad podłogą - pozwala to na odpowiednią cyrkulację powietrza, a także - gwarantuje wygodne siadanie na krawędzi łóżka i wstawanie z posłania. Do podwójnego łoża powinno się każdemu z użytkowników zagwarantować wygodne dojście. Najczęściej uzyskuje się je, zbliżając wezgłowie do ściany i zostawiając wzdłuż boków łóżka wolne przejście.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Sypialnia - łóżko jest najważniejsze