Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Schowki w domu - mnóstwo do ukrycia

Hubert Trammer, Agnieszka Cal-Hubska

W dobrym projekcie oprócz przestrzeni do życia musi być miejsce na przechowywanie ubrań, sprzętu i zapasów. Bez specjalnych pomieszczeń i schowków trudno zachować porządek i znaleźć potrzebne rzeczy.

Buty porozrzucane po przedpokoju, rower w przejściu, szufla do śniegu przez cały rok stojąca w kącie na tarasie...

A przecież w nowym domu wszystko miało się zmieścić! Kiedy jednak była na to pora, nikt nie pomyślał, by projekt sprawdzić także pod tym względem... W domu jest znacznie więcej rzeczy do przechowania niż w mieszkaniu. Dlatego kiedy wybiera się projekt, warto sprawdzić, czy będzie dość miejsca na wszystkie przedmioty towarzyszące nam na co dzień i od święta.

Wygodnie znaczy pod ręką

Na nic zdadzą się rozmaite schowki, jeśli źle zaplanujemy ich rozmieszczenie w domu. Im głębiej coś schowamy, tym rzadziej będziemy z tego korzystać. Będzie tak zarówno z ubraniami, zabawkami czy kasetami wideo, jak i z tosterem.

Uzmysłowienie sobie, jakie przedmioty będziemy chcieli przechowywać w naszym domu, a także - jak często i gdzie najbardziej będziemy ich potrzebować, to jeden z ważniejszych etapów planowania domu. Jakie przedmioty powinny mieć swoje miejsce w poszczególnych częściach domu, pokazujemy na rysunku na sąsiedniej stronie.

Oczywiście sposoby przechowywania zależą od wielkości budynku i zastosowanych w nim rozwiązań architektonicznych, a zaproponowany "zestaw wyjściowy" każda rodzina powinna uzupełnić stosownie do swoich zwyczajów, potrzeb i upodobań. Kolekcjonerowi przyda się miejsce na małą ekspozycję, żeglarzowi - półki na takielunek, a lubiącym przyjmować dużo gości - większa szatnia i spora spiżarnia.

Co przy kuchni, co przy sypialni

Najwygodniej mieszka się w takim domu, w którym w różnych punktach rozmieszczone są składziki, garderoby i podręczne magazyny - czyli pomieszczenia, do których można wejść. Tam, gdzie brak na nie miejsca, muszą być zastąpione szafami i schowkami. W dobrym projekcie zarówno pomieszczenia do składowania, jak i małe schowki są potraktowane równie poważnie jak cała reszta pomieszczeń, a ich usytuowanie i wielkość - podporządkowane funkcji. Jeśli na przykład obszerna, wygodna garderoba znajdzie się na innym poziomie niż sypialnia, będzie znacznie mniej funkcjonalna niż zwykła szafa stojąca w pobliżu łóżka i łazienki. Ważny jest też układ przestrzeni wewnętrznych i ukształtowanie bryły domu - gdy są dobrze przemyślane, ułatwią wydzielenie dodatkowych pomieszczeń bez konieczności powiększania powierzchni użytkowej budynku. Często wystarczy, by na przykład pomiędzy oknem czy drzwiami a ścianą zmieściła się szafa, szafka albo lodówka.

Najbliżej głównego wejścia do domu potrzebne jest miejsce na ubrania wierzchnie i buty, czyli szatnia. Najwygodniej mieć szatnię w specjalnym pomieszczeniu. Hol wejściowy uwolniony od funkcji szatni łatwiej uczynić pomieszczeniem reprezentacyjnym i włączyć w przestrzeń salonu. Pomieszczenie powinno być wykończone materiałami odpornymi na zanieczyszczenia i wilgoć, no i łatwe do sprzątania - to tu zmienia się buty, stawia mokre parasolki, tu wiesza się mokre peleryny i zdejmuje zabłocone kalosze. Szatnia powinna być doskonale wentylowana, mieć u dołu otwory nawiewne w ścianie lub drzwiach bądź nawiewnik w oknie, a także wyciąg powietrza przez własny przewód wentylacyjny bądź otwór pod sufitem łączący ją z innym pomieszczeniem, gdzie taki przewód się znajduje. Jeśli w szatni jest okno, powinno być zasłaniane (na przykład żaluzjami lub roletą), aby ubrania nie płowiały pod wpływem promieni słonecznych.

W mniejszych domach szatnię zastępują zazwyczaj szafy i szafki w holu wejściowym. Aby na co dzień wygodnie się z nich korzystało, na drążku o długości jednego metra nie powinno wisieć więcej niż 10-15 ubrań.

W kuchni i jej pobliżu przechowujemy oczywiście sprzęty służące do przygotowywania i spożywania posiłków, a także produkty spożywcze. Oglądając projekty, zawsze sprawdzajmy, czy w kuchni jest dostateczna ilość miejsca na szafki kuchenne. Jeśli dom jest duży, najlepiej, by miał osobną spiżarnię. Najwygodniejsza będzie taka w oddzielnym pomieszczeniu połączonym z kuchnią i położonym możliwie blisko wejścia, przez które wnosimy do domu sprawunki. Pomieszczenie takie powinno być ciemne (światło przyspiesza psucie się żywności), doskonale wentylowane i położone z dala od źródeł ciepła - chodzi o to, by było możliwie jak najchłodniejsze (optymalna temperatura to 12-15°C).

Spiżarnia musi mieć własną wentylację - kratkę nawiewną z zewnątrz i podłączenie do komina wentylacyjnego.

Spiżarnia powinna być wydzielona z przestrzeni domu ścianami ceramicznymi, które mają dużą stateczność termiczną - czyli z opóźnieniem reagują na zmiany temperatury. Pozwoli to na jej lepszą izolację od zazwyczaj ciepłej kuchni.

Schowek na jedzenie nie musi być tak duży jak pomieszczenia na odzież, w których trzeba zachować miejsce na swobodne poruszanie się. Tutaj wystarczy, by można było stanąć w progu i sięgnąć po wybrany produkt. W mniejszych domach funkcję spiżarni może pełnić szafka stojąca w kuchni.

Hermetycznie zamknięte zapasy produktów żywnościowych, po które sięgamy od czasu do czasu, można również przechowywać w schowku gospodarczym na wyznaczonych do tego półkach.

Otoczenie stołu w jadalni to najwygodniejsze miejsce do przechowywania obrusów, serwetek, świeczników, wazonów, zastawy i nakryć stołowych. Kiedyś do tego celu służyły przepaściste kredensy. Teraz ich funkcję pełnią rozmaite szafki, witryny lub wnęki w ścianach. Zwróćmy uwagę, czy w naszym przyszłym domu znajdzie się na nie miejsce.

Pokój dzienny - jeśli w domu nie ma pomieszczenia telewizyjno-muzycznego ani biblioteki - jest to najlepsze miejsce do przechowywania książek, a także płyt i kaset audio-wideo. Warto więc wyznaczyć właśnie w tej części domu miejsce na bibliotekę oraz szafki na kasety i płyty.

Pokój dzienny może też służyć do eksponowania kolekcji hobbysty, na przykład gablot z motylami czy pamiątek z wakacji - o miejscu na takie zbiory warto pomyśleć jeszcze przed ostateczną decyzją o projekcie.

W sypialni lub tuż obok niej potrzebujemy miejsca na przechowywanie ubrań i pościeli. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest garderoba (jeśli to możliwe, osobna przy każdej sypialni), w której znajdzie się miejsce zarówno na ubrania, jak i na bieliznę pościelową oraz zapasowe kołdry i poduszki. Pomieszczenie to powinno być na tyle duże, żeby osoba z niego korzystająca mogła w nim wygodnie przeglądać rzeczy, przebierać się czy przeglądać w lustrze. Jeśli jest dość miejsca, warto też w garderobie urządzić kącik do prasowania ubrań.

W mniejszych domach można urządzić jedną garderobę obsługującą wszystkich domowników lub zastąpić garderobę dużymi szafami w korytarzu. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie oszczędne, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię. Jednak holowi, którego ściany są zabudowane szafami, a nie na przykład udekorowane obrazami, trudniej nadać reprezentacyjny charakter.

Równie częstym rozwiązaniem jest umieszczanie szaf w sypialniach. Aby dostęp do takiej szafy był wygodny, pomiędzy nią a łóżkiem musi być przejście szerokości minimum 80 cm.

W łazience zazwyczaj wystarczają niewielkie szafki na kosmetyki i ręczniki oraz schowek na brudną bieliznę, który warto ukryć w szafce. Dobra aranżacja tej przestrzeni to jednak bardzo trudne zadanie. Dlatego o pomoc w rozplanowaniu łazienki zawsze warto poprosić fachowca, który doradzi, jak wygodnie i funkcjonalnie zmieścić wszystkie potrzebne meble i pogodzić je z rozmieszczeniem urządzeń sanitarnych.

W przestrzeni gospodarczej przydaje się schowek na środki czystości: szczotki, wiadra, odkurzacz, podręczną drabinkę czy froterkę. Można do tego celu wykorzystać na przykład przestrzeń pod schodami lub kąt w kotłowni.

Przy wyjściu gospodarczym warto urządzić składzik gospodarczy na sprzęt do napraw domowych i utrzymania ogrodu. Najlepiej, aby był dostępny także z zewnątrz i miał wyjście jak najbliżej miejsca parkowania samochodu, wówczas łatwo będzie przenosić od niego cięższe rzeczy. Jeśli auto stoi na zewnątrz lub pod wiatą, składzik ten będzie miejscem przechowywania osprzętu samochodowego. Jeśli przy domu jest garaż, wygodnie jest mieć wejście do składziku prosto z niego. Nieco powiększony składzik może jednocześnie pełnić funkcję warsztatu bądź miejsca na rowery, środki czystości albo meble - ogrodowe czy te wyciągane tylko podczas większych przyjęć. W takim składziku można też przechowywać sezonowy sprzęt turystyczny i sportowy, a także świąteczne ozdoby domu. Bardzo ważne jest dobre zaplanowanie półek i miejsc na przechowywane w składziku przedmioty. W przeciwnym razie łatwo zamienić go w graciarnię, w której trudno będzie po cokolwiek sięgnąć.

Składzik o opisanym programie umieszcza się niekiedy w piwnicy, ale trzeba pamiętać, że utrudnia to korzystanie z niego i jest uzasadnione tylko wtedy, gdy dom ma z konieczności małą powierzchnię zabudowy.

W ogrodzie bardzo przydaje się szopka na narzędzia, a także wiadra, konewki i meble ogrodowe. To rozwiązanie tańsze niż wbudowany w bryłę domu składzik, ale uwaga - szopkę łatwo okraść. Jeśli jednak jest odpowiednio umiejscowiona i zabezpieczona, a także dostatecznie duża, można w niej trzymać również rowery czy inne sprzęty niewymagające przechowywania w cieple.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Garderoby przy wejściu i przy sypialniach
Schowki w domu, czyli zabawa w chowanego
Idealny dom dla dwojga – jaki powinien być?

Skomentuj:

Schowki w domu - mnóstwo do ukrycia

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej